Medyadan Neden Uzak Kalalım?

Haberlerin gerçeğe dayalı olduğu, TV spikerlerinin eğitimli ve sakin moderatörler olduğu, siyasetin centilmence oynandığı bir zaman vardı. Bu, çok uzun zaman önceydi. Az önce FOX Haber Çalar Saat programında Haluk Levent vardı. Kahramanmaraş merkezli deprem olduğundan beri sadece ara sıra haberleri açtım. Sosyal medyaya hiç girmedim. Güvendiğim kaynakları kısa bir zaman ayırıp okudum. Çünkü bilgi kirliliği ve trollük çağımızın vebası. Çalar Saat Haluk Levent katılımıyla bugün yayınlandı.

Haluk Levent ise bu dönemde en saygı duyduğum STK olan ahbap ile ilgili bilgiler verecekti. O nedenle izledim. Keşke izlemeseydim. Programda konuşurken bile acı çeken büyük bir travma yaşamış bir adam gördüm. Tam karşısında da muhtemelen rejiden aldığı bilgilerle o adamı bambaşka bir kaos içerisine sürüklemeye çalışan haber sunucusu vardı. İlker Karagöz, tüm kuruluşlarla eşit mesafede çalışmaya çalışan Haluk Levent’i kışkırtmak için elinden geleni yaptı. Haluk Levent acıdan, yorgunluktan hastalanmış zaten. Karşında acı çekiyor. Hissediyorum.

“Bırakın çalışalım sahada, uğraşmayın” dedi artık Haluk Levent. Kızılay’dan çadır alma meselesi benim sorunum değil dedi. Haklı da! Orada insanlar çığlık çığlığa yardım isterken başka bir çarem yoktu dedi. Kızılay’ın çadır satması problem. Fakat bu konunun muhatabı kesinlikle orada acı çeken insanlar için bir şeyler yapmaya çalışan Haluk Levent değil. KIZILAY Ahbap’a parasıyla çadır sattı haberlerinin yanında yrıca Kızılay yalnızca çadır değil gıda da satmış. Evet Kızılay gıda satmış! Afet zamanı. Kızılay’a yardım toplamadan önce bir kez daha düşünün. Ben çok şükür gazete okuyan bir insan olduğum için zaten bundan yıllar önce Kızılay’a yardım yapmayı bırakmıştım. Haluk Levent’in de dediği gibi bunların hesabını sormak ve konuşmak için muhatap o değil hele de büyük bir felaketin tam da içinde çırpınırken hiç değil.

Fox TV haber olarak güvendiğim bir kanal. Fakat işte medya sektörü. Medyadan Neden Uzak Kalalım? özellikle de böyle felaketlerde. İşte cevabı böyle. Erişimi ve gücüyle TV artık kararların önemli bir etkeni haline geldi. Belli bir olaya göstermeyi seçtiği ilginin kapsamı, olayı büyük gösterebilir ve etkisini çoğaltabilir. Asıl soru ise şu; medya ve kameralar deprem bölgelerinden çekildiğinde ne olacak? Oraya yardımlar devam edecek mi?

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!