Migrene Ne İyi Gelir?

Migren anneannemden anneme annemden de bana geçmiş bir yadigar. En ufak dikkatsizliğinizde bir anda başınıza saplanan (hatta şu an bunları yazarken bile hafiften sızlıyor) korkunç bir ağrı. Aslında bunu çok şiddetli yaşayanlar olduğu gibi hafif atlatanlar da var. Migrene Ne İyi Gelir?

Migren Nedir?

Migren, genellikle başın bir tarafında şiddetli zonklayıcı ağrıya veya nabız hissi veren bir baş ağrısıdır. Genellikle mide bulantısı, kusma ve ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet eşlik eder. Migren atakları saatlerce veya günlerce sürebilir ve ağrı o kadar şiddetli olabilir ki günlük aktivitelerinizi engeller.

İlginizi Çekebilir; Sabah Rutini: Sağlıklı Alışkanlıklar

Tedavi edilmezse migren genellikle 4 ila 72 saat sürer. Migrenin ne sıklıkla meydana geldiği kişiden kişiye değişir. Migren nadiren ortaya çıkabilir veya ayda birkaç kez ortaya çıkabilir. Ağrı kesicileri çok sık almak, ciddi ilaç aşırı kullanım baş ağrılarını tetikleyebilir. 

Bir migren sırasında şunları yaşayabilirsiniz:

 • Ağrı genellikle başınızın bir tarafında, ancak sıklıkla her iki tarafta
 • Zonklayan veya nabız atan ağrı
 • Işığa, sese ve bazen kokuya ve dokunmaya karşı hassasiyet
 • Mide bulantısı ve kusma

Migreni normal baş ağrısından ayıran en önemli özellik ışığa karşı hassasiyet oluşturması. Eğer ışık size tahammül edilemez kadar rahatsız edici geliyorsa sizde de migren ağrısı tutmuş demektir. Deneyimlerimden gördüğüm kadarıyla çikolata migreni tetikleyen şeylerden biri ve genelde de baş ağrınız başladığında canınız aşırı çikolata çekiyor. (Murphy kanunu gibi bişey) Örneğin başınızın ağrıdığını hissediyorsanız tuzlu bireyler yemenizi öneririm.

İlginizi Çekebilir; Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 Basit Adım

Her ne kadar migren atağınız başladığında “kafamı iki yandan bi demirle sıkıştırsanıza yaa” desenizde bu bir çözüm değil. Migrenin en iyi çözümü ışıklar kapalıyken (zifiri karanlık daha mükemmel olur) sessiz bir ortamda başınıza serin bir havlu veya kolonya türü sizi serinletecek şeylerle hafif hafifi masaj yapmanızdır.

Beni en çok rahatlatan yöntem budur. Annem migren için yapılacak masajı da bildiğinden şanslıyım. Karanlık ve sessiz bir yerde yarım saat kadar masaj yaptırınca migrenim geçer. Migren genelde stresten, sağlıksız beslenmeden, hava değişimi ve uykusuzluktan olur. Bunun dışında fazla ışık (bazen kar yağdığında her yerin beyaz ve parlak olması bile migreninizi tutturabilir), yemek saatinizi kaçırma gibi günlük yaşamınızda pekte kontrolünüz altında olmayan şeylerden olabilir.

migren.jpg
migren-ve-bas-agrisi-17-01


Kısacası migrenden korunmak için yaşam tarzınızı ona göre ayarlamalısınız. Kendinizi tanımalı ve migreniniz ne zaman daha fazla tutuyor bunu öğrenmelisiniz ve buna göre kendi tedavi yönteminizi bulmalısınız.

Migren baş ağrıları, migren olarak bilinen bir durumun belirtisidir. Beyninizdeki ve genlerinizdeki değişikliklerle ilgili gibi görünseler de, doktorlar migren baş ağrılarının kesin nedenini bilmiyorlar.

Migren Ağrısı

Bazı yaygın migren tetikleyicileri şunlardır;

 • Hormon değişiklikleri. Birçok kadın adet dönemlerinde, hamileyken baş ağrılarının olduğunu fark eder. Semptomlar ayrıca menopoza, hormon kullanan doğum kontrolüne bağlı olabilir .
 • stres. Stresli olduğunuzda beyniniz, migrene yol açabilecek kan damarı değişikliklerine neden olabilecek kimyasallar salgılar.
 • yiyecekler. Bazı insanlarda eski peynir , alkol ve nitratlar (biberli, sosisli sandviç ve öğle yemeği etlerinde) ve monosodyum glutamat (MSG) gibi gıda katkı maddeleri gibi bazı yiyecek ve içecekler sorumlu olabilir.
 • Öğün atlamak
 • Kafein . Çok fazla almak veya alışık olduğunuz kadar almamak baş ağrısına neden olabilir. Kafeinin kendisi akut migren atakları için bir tedavi olabilir.
 • Havadaki değişiklikler. Fırtına cepheleri, barometrik basınçtaki değişiklikler, kuvvetli rüzgarlar veya irtifadaki değişiklikler migreni tetikleyebilir.
 • Duyular. Yüksek sesler, parlak ışıklar ve güçlü kokular migreni tetikleyebilir.
 • İlaçlar . Kan damarlarınızı genişleten vazodilatörler onları tetikleyebilir.
 • Fiziksel aktivite. Buna egzersiz ve seks dahildir .
 • Tütün
 • Yetersiz uyku. Çok fazla veya yetersiz uyuduğunuzda baş ağrısı çekebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!