Mina Urgan – Bir Dinozorun Anıları (Kitap)

Mina Urgan’ın anılarını yazdığı kitap oldukça etkileyici. Her sayfasında yeni bir bilgi var, kitabı okurken resmen kültürünüz gelişiyor 🙂 Eğlenceli yazım dili harika. Yaşlılık, gençlik ve çocukluk dönemlerini anlatıyor.

Kitapta Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neysen Tevfik gibi çok önemli isimler ve daha fazlası var ve hepsiyle anılarını çok samimi bir dille yazmış.

Özellikle Mustafa Kemal ile olan anısını anlattığı bölümde gözlerim doldu gerçekten. Neden büyük bir Kemalist olduğunu, o zamanları o kadar güzel anlatmış ki gözleriniz dolmadan, minnettar olmadan okumak imkansız.

Kitabın ilk bölümlerinden bir kısım,

“Bizler, kendimizi her açıdan en iyi biçimde eğitip, hem çevremize yararlı olmak, hem de huzur içinde yaşamak isterdik. Onlar ise ellerinden geldiği kadar çok para kazanmak istiyorlar.”

Sevdiğim diğer bölümlerden de örnekler vereyim,

“Yaşlıyım, erken yatmalıyım, demeyeceksiniz. Canınız isterse erken yatacaksınız, canınız isterse geç. Şu yemek fazla tuzlu, şu yemek fazla tatlı, yok kolesterol, yok lipid diye tutturmayacaksınız. Asıl lezzetli yemeklerin, sağlıksız bilinen yemekler olduğunu çok iyi bildiğiniz için, eğer canınız isterse kızartmalar, dolmalar, karnıyarıklar, imam bayıldılar yiyeceksiniz. Midenize ağır geleceğini hiç düşünmeden, iştahla yiyeceksiniz bunları. Zaten bence, iştahla yenilen hiçbir yemek, ne denli ağır olursa olsun, insana dokunmaz. Ancak stresler ve korkular içinde, çekine çekine yenilen yemekler insana dokunur.”

En duygulandığım bölüm,

“Kemalist, hem de sapına kadar Kemalist olduğumu söylemek isterim. Mustafa Kemal benimle dans etti, on bir yaşında bir çocuğa insan muamelesi yaptığı için değil; eğer Mustafa Kemal olmasaydı ben “ben” olamayacağım için. O sırada küçüktüm ama, tramvaylarda erkeklerin oturduğu bölümle kadınların oturduğu bölümden ayıran perdeyi çok iyi anımsıyorum. Mustafa Kemal o perdeyi de, kadınları toplum hayatından, karanlık köşelere kapatan bütün perdeleri de yırttı o güzel elleriyle.”

Kitabı bulduğunuz yerde alınız, okuyunuz kısacası 🙂

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!