Neden Hemen Hevesimizi Kaybediyoruz?

İlgi kaybı hissetmek, her gün yapmanız gereken şeyleri yamak istemenizi zorlaştırabilir. Sizi kayıtsız, ilgisiz ve herhangi bir şeyi yapmak için motivasyonsuz hissettirir. Eskiden ilgimizi çeken şeyler artık önemsiz gbi geliyor olabilir. Küçük çocukların oyuncaklarından hemen sıkılması gibi hevesiniz hemen kaçıyor mu? Bugün neden hemen hevesimizi kaybediyoruz sorusunun yanıtını araştırmak istedim.

Bu duygu, insanların eskiden keyif aldıkları etkinliklere karşı ilgilerini kaybetmelerine neden olabilir. Aynı zamanda insanların yapmayı sevdikleri şeylerle uğraşırken zevk almamalarına veya zevk almamalarına da neden olur. Düşünsenize eskiden yemek yemek için dışarı çıkmanın bir keyfi vardı. Şimdi bir sürü yemek uygulaması ile saniyeler içinde istediğimizi kapımıza çağırıyoruz. O yemeği birkaç gün düşünmek ve hafta sonu dışarı çıkıp yemeği yemek için beklememize gerek yok. Artık güzel bir yemek için heveslenmiyoruz.

Ben burada hızlıca tükettiğimiz içeriklerin ve sürekli çıkan yeniliklerin de payı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden dopamin detoksuna çok önem veriyorum. Bu konuyla ilgili detaylı bir okuma yapmak isterseniz Dopamin Detoksu ile Anlık Mutluluklara Geri Dönebilir Miyiz? yazımı okuyabilirsiniz.

Neden İlgi Kaybı Hissediyorsunuz?

İlgi kaybının nedenleri arasında mutlaka ruhsal sorunlar yer almasa da aşağıdakilerden birini yaşıyorsanız çabuk sıkılmanız ve ilginizin kaybolması daha olası.

  • Endişe
  • Bipolar bozukluk
  • Şizofreni
  • Madde kullanımı
  • Stres

İlgi kaybının mutlaka bir ruhsal bozuklukla bağlantılı olmadığını not etmek önemlidir. Ayrıca aşırı çalışma, ilişki sorunları, sıkıcı faaliyetler veya sadece bir tekdüzeliğin içinde sıkışıp kalma hissi gibi nedenler de ilgi kaybına neden olabilmektedir.

Peki hemen hevesimiz kaçıyor ve odaklanamıyorsak neler yapabiliriz?

Hareketli olmaya devam edin.

İlgi kaybı, bir egzersiz rutinine bağlı kalmayı zorlaştırabilir, ancak her gün biraz fiziksel aktivite yapmaya odaklanabilir. Egzersizin, ruh halini iyileştirmek ve depresyon semptomlarını azaltmak da dahil olmak üzere ruh sağlığı üzerinde bir dizi olumlu etkisi olduğu gösterilmiştir. Egzersiz yapamıyorsanız bile ev işleri ya da yemek yaparak ev içerisinde hareketli olmaya odaklanın.

Uykunuza dikkat edin.

Uyku eksikliği ruh sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, bir çalışma, uykusuzluğun depresyon geliştirme riskinde iki kat artışa yol açtığını buldu. İyi bir uyku çektiğinizden mutlaka emin olun.

Küçük Adımlar Atın.

Normalde sevdiğiniz ancak ilginizi kaybettiğiniz bir hobi varsa, bu konuda yeni bir şeyler öğrenmek için kendinize meydan okuyun. Ya da daha büyük bir projeyi çok daha küçük adımlara ayırın ve her gün tek bir şeyi halletmek için biraz zaman ayırın. Örneğin kitap okuma hevesiniz kaçtıysa yeni bir akıma ait kitapları okumayı deneyin.

Planlar yapın.

İlham almak zor olsa da gelecekte yapmak istediğiniz şeyler için planlar yapmayı faydalı bulabilirsiniz.  Kendinize sabırsızlıkla bekleyecek şeyler vermek ve heyecanlanacak şeyler aramak, o anda hissedebileceğiniz ilgisizlikle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. 

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!