Neden Planlı Bir Okuma Listesi Yapmalısınız?

Okumak herkes için farklıdır. Bazıları yılda bir kitap alırken, bazıları ayda 10 kitap okur. Pek çok insan ruh hali okuyucudur, kendilerine uygun olduğunda kendi kişisel kitap raflarından gözlerine hoş gelenleri seçerler. Arkadaşlarımın çoğu böyle okuyor! Belki siz de benim gibisiniz ve her ay için okuma listelerini önceden planlıyorsunuzdur. Kişisel listeler çıkarmak ve planlamak zaten en sevdiğim şeylerden biridir. Hele birde kitap listeleri oluşturmak gerçekten benim için tam bir meditasyon zamanları. Kendime ayırdığım zaman tam olarak bu. Peki siz neden planlı bir kitap okuma listesi yapmalısınız?

Bazıları için kitap listesi hazırlamak göz korkutucu gelebilir ama herkes en az bir kez denesin istiyorum. Bu listeye uyduğunuzda çok daha şekilde etkili kitap okuyacağınızı ve kitap okuma alışkanlığını daha kolay kazanacağımızı iddia ediyorum. Kendi kitap okuma listelerini nasıl hazırladığımı görmek için okumaya devam edebilirsiniz.

İlk olarak, bir ev kitaplığınız varsa ve kitaplık el sürmediğiniz kitaplarla dolup taşıyorsa, onları gözden geçirin ve hangilerinin en çekici olduğuna bakın. Özetlerle kendinizi tazeleyin ve belirli bir başlığa dalmadan önce okumanız gereken yazarın ön bölümleri veya ilgili çalışmaları olup olmadığını belirleyin. Son zamanlarda benim de yaptığım bir uygulama olarak şunu da tavsiye edebilirim; kitap okumaya başlamadan önce 1001 kitap ya da Goodreads gibi uygulamalardan kitabın incelemelerini okuyorum. Böylece kitap hakkında az çok fikir sahibi olabiliyorum.

Ardından, henüz bitirmediğiniz serileri düşünün. Önceki kitapları yeniden okumanız gerekip gerekmediğini veya kaldığınız yerden devam edip edemeyeceğinizi belirleyin. Örneğin: Ocak ayında bir seriye başladınız. İlk kitabı o ay, ikincisini Şubat’ta, ardından Mart’taki son kitabı okuyabilirsiniz. Ben seri kitaplarda olay örgüsünü unutmamak için arada çok fazla zaman bırakmamaya çalışıyorum. 

Yayıncılardan kitapların gelişmiş okuyucu kopyalar alırsanız, bunu da hesaba katmak isteyebilirsiniz. Bunu ben hiç denemedim. Nasıl olacağını da bilmiyorum. Bilen biri yorumlarda bizi aydınlatırsa süper olur. Lansmandan önce bir inceleme yayınlamak için son okuma tarihinizi bilmek için kitabın çıkış tarihini belirleyin.

Herhangi bir kitap kulübünün veya arkadaş okumalarının bir parçası mısınız? Ben kitap kulüplerine katılmaya başladıktan sonra düzenli kitap okumalarıma başlayabildim. Hem kulüplerin verdiği kitapları hem de kendi merak ettiğim kitapları o ayın listesine ekliyorum. Bu tarz topluluklar sizi daha fazla okumaya ve konfor alanınızın dışına çıkmaya da motive edebilirler! Genellikle her ay 1-2 kitap okurum. Okurken sohbet edecek birinin olması harika.

Her ay pek çok yeni kitap var! Hangi yazarların yeni başlıklar bıraktığını kontrol edin ve bunlardan herhangi birini listeye eklemek isteyip istemediğinize bakın. Her yeni ayın başında, çıkan tüm kitapları araştırırım. Genellikle, aylık listeme en az bir yeni (veya nispeten yeni) kitap ekliyorum.

Listenizde gerçekçi olmaya çalışın. Aniden okumaya yatkın olduğunuzu biliyorsanız, belki de her ay okumak istediğiniz sadece 2 kitap seçebilirsiniz. Çalışırken, temizlik yaparken ve araba kullanırken sesli kitap dinlemeyi çok seviyorum ve bu, bir ayda iki kat daha fazla kitap bitirmeme yardımcı oluyor. Belirli bir türden hoşlanmıyor olabilirsiniz. Listenize eklemeyin. Sizi mutsuz ediyorsa, “okumanız gerektiğini düşündüğünüz” kitapları okumak için kendinizi zorlamayı bırakın!

Neden Planlı Bir Okuma Listesi Yapmalısınız? Sorusunun yanıtını verdiğimi düşünüyorum. Sizin farklı önerileriniz veya okumayı teşvik etmek için fikirleriniz varsa yorumlarda bahsedebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!