Neuralink Projesi Nedir?

Neuralink nedir ne işe yarar? sorularını çoğu kişi merak ediyor. 2016 yılında Elon Musk tarafından kurulan şirket insanın beyninin içine yerleştirilebilecek kablosuz mikro bilgisayar ara yüzleri ile insan beyni hakkında veri toplamaya çalışıyor. Peki Neuralink projesi nedir? Şirketin ve patronunun asıl iddiası ise insan beynine yerleştirilecek olan çiplerle Alzheimer, demans ve omurga hasarları gibi hastalıkların iyileştirebilecek olması.

Musk aynı zamanda hafıza kaybı, işitme kaybı, depresyon ve insomnia (uykusuzluk) gibi hastalıkların çaresini de kafatasının içine yerleştirilecek olan çiplerde bulacağını söylüyor.

Bu teknolojinin ilk hedefi, felçli kişilerin bilgisayarların ve mobil cihazların kontrolü yoluyla yeniden bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olmaktır. Cihazlar, insanlara metin veya konuşma sentezi yoluyla daha kolay iletişim kurma, web ‘de meraklarını takip etme veya yaratıcılıklarını fotoğrafçılık, sanat veya yazma uygulamaları aracılığıyla ifade etme yeteneği vermek için tasarlanmıştır.

Link, yeni bir tür beyin arayüzü için bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu teknoloji geliştikçe, beyinle iletişim kanallarının artırılabileceği, daha fazla beyin bölgesine ve yeni tür sinirsel bilgilere erişilebileceği ön görülmektedir. Bu teknoloji, çok çeşitli nörolojik bozuklukları tedavi etme, duyu ve hareket işlevini geri kazanma ve sonunda, birbirimizle, dünyayla ve kendimizle etkileşim alanımızı genişletme potansiyeline sahiptir.

Neuralink Elon Musk’ın Beyin Çipi Ne İşe Yarar?

Link, beyindeki binlerce nörona bağlanacak şekilde tasarlanıyor. Bu nöronların aktivitesini kaydedebilecek, bu sinyalleri gerçek zamanlı olarak işleyebilecek ve bu bilgiyi Bağlantıya gönderebilecek. Bu teknolojinin ilk uygulaması olarak, bilgisayarları ve mobil cihazları doğrudan beyinleri ile kontrol etme yeteneği vererek, ciddi omurilik yaralanması olan kişilere yardımcı olması planlanıyor.

Neuralink GÜVENLİ Mİ?

Henüz klinik araştırmalara başlanmadı ve bu nedenle insanlarla ilgili güvenlik verisine sahip değiliz. Ancak güvenlik, tasarım sürecinin merkezinde yer alıyor. 
Genel anestezi ile ilgili risk her zaman vardır ve işlemin süresi kısaltılarak bu risk azaltılır. Nöroşirürji Robotu, verimli ve güvenilir elektrot yerleştirme yeteneğine sahiptir. Ayrıca robot, kafatasındaki 23 mm çapa kadar küçük bir delikten çipler sokacak şekilde tasarlanıyor. Robotik cerrahi aletlerdeki diğer gelişmelere bağlı olarak, zamanla genel anesteziyi ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

Neuralink şu anda tıbbi cihazlar yapmaya odaklanıyor. Bu cihazlar, çok çeşitli yaralanmalara ve nörolojik rahatsızlıklara sahip insanlara yardım etme potansiyeline sahiptir. Neuralink borsa konusunda da tabi ki hareketi hiç bitmeyen bir proje sunuyor.

Bu arada burada belirtmeden geçemeyeceğim ve sinir eden bir haberi de paylaşmak istiyorum!Reuters haber ajansına göre Elon Musk’ın nöroteknoloji şirketi Neuralink, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) hayvan refahı düzenlemelerini ihlal etmekle suçlanıyor. Bazı şirket çalışanları, beyne çip yerleştirme projesinin deneylerinde 1500 hayvanın öldürüldüğünü iddia ediyor.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!