Nobel Ödüllü Jose Saramago’dan Beklenmedik Bir Işık – Çocuk Kitabı

Çocuk edebiyatı özellikle üzerinde uzmanlaşmak istediğim bir alan. Bu nedenle çok fazla okuyorum ve inceliyorum. Edebiyatın içinde olan hatta bu işin okulunu okumuş her insan bilir ki kitap yazmak çok zor bir iştir. Günümüzde pek öyle olmasa da.. Özellikle Nobel ödüllü bir yazarın çocuk kitabı yazması benim için heyecanlandırıcı bir olay. Üstelik sözcük ve derinlik ustası bir yazardan çıkması daha da heyecan verici. Nobel Ödüllü Jose Saramago’dan Beklenmedik Bir Işık – Çocuk Kitabı İncelemesi yazısını Instagramda paylaşsam da blogumda da yazmak istedim.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Ödüllü Çocuk Kitapları

Beklenmedik Bir Işık Kitabı

Kitap Kırmızı Kedi Çocuk yayınlarından çıktı. Emrah İmre çevirmenliği ve Özlem Akcan editörlüğünde basılmış. Çeviri ve editör bir kitapta benim ilk baktığım kısımlar. Çeviri başlı başına özen isteyen ve önemli bir alan. Beklenmedik Bir Işık kitabı çizimleri Armando Fonseca’dan. Çizimlerin, kitabın ve yazarın ruhunu tam olarak yansıttığını düşünüyorum. Bu kitap 7-8+ için uygun olan bir resimli kitap bence. Kısacık bir öykü olmasına rağmen derin bir duygusal iz taşıyor. Bu duygusallığa da bu çizimler çok uymuş.

Coşkularımı hep suskun yaşardım diyen duygusal bir çocuğun gözünden okuduğumuz kitaptan sevdiğim bir alıntı; “İşte bu yüzden şimdilerde ayın ışığı beni pek etkilemez: içimde taşıdığım ay ışığından üstünü yoktur.”

Jose Saramago Hangi Eseriyle Nobel Aldı?

José Saramago (d. 16 Kasım 1922, Lizbon – 18 Haziran 2010, Lanzarote), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazardır. Yazarın Körlük isimli eseri 1998 Nobel Edebiyat Ödülü almıştır. Saramago genellikle öykü, şiir ve roman türünde yazılar yazmıştır. Yazarla ilgili başka bir bilgi daha vereyim; 1991 yılında yayımladığı İsa’ya Göre İncil kitabında ise şeytan ve Tanrıyı çok farklı anlatarak kilisenin onu aforoz etmesine neden olmuştur.

Nobel alan kitabı Körlük ve Görmek bağlantılı mı sorusu da merak ediliyor. İlk kitap Körlük. Saramago’nun Körlük‘ten tam 9 yıl sonra yazdığı romanı GÖRMEK ise ilkinin devamı niteliğinde. Görmek kitabında Körlük‘ün geçtiği yerde bu olaydan dört yıl sonra seçim yapılmaktadır.

Jose Saramago’nun diğer çocuk kitapları;

  • Dünyanın En Büyük Çiçeği
  • Kertenkele
  • Suların Sessizliği

Sevgilerle

Nobel Ödüllü Jose Saramago’dan Beklenmedik Bir Işık – Çocuk Kitabı İncelemesi yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!