Ödüllü Çocuk Kitapları

Her kitaplık ödüllü bir kitabı hak eder. Bu yazıda Ödüllü Çocuk Kitapları listesi hazırladık. Küçük çocuğunuz için harika kitaplar seçmek, onu öğrenme yolculuğuna çıkaracak, kelime dağarcığını ve nesne tanıma becerilerini geliştirecek, dünyaya karşı merakını uyandıracak ve harika anılar yaratacaktır. Büyüdükçe, harika kitap önerileri okuma konusunda tutkulu olmasına yardımcı olacak ve kelime dağarcığı, yazma, anlama ve çalışma becerilerini geliştirerek okul başarısını artıracaktır.

İlgi alanlarının size rehberlik etmesine izin verin ve seçimlerinizde yaratıcı olun. O bir dinozor tutkunu mu? Yatmadan önce kafiyeli bir dinozor resimli kitabı deneyin ve yalnız okumak için ona arkeolojik kazılar hakkında kurgusal olmayan bir kitap verin. Resimli kitaplarda, gözünüze çarpan çizimler ve onun dikkatini çekecek tanıdık karakterler arayın. Seçimleriniz onu resimlere işaret etmeye, dokunmaya ve resimler hakkında konuşmaya davet etmelidir. Ayrıca sesli okuması eğlenceli olacak gibi görünen kitapları da kontrol edin. 

Bunlardan ilki; Dünyanın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen, Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi William Faulkner’ın bilinen tek çocuk kitabı Dilek Ağacı isimli kitaptır.

Faulkner, Dilek Ağacı’nda birbirinden ilginç kişilerden oluşan bir grubun, efsanevi bir ağacın çevresinde gerçekleşen sürükleyici serüvenini kaleme alıyor.

Dilek Ağacı
William Faulkner
Çev.: Ülker İnce
Kırmızı Kedi

Dilek Ağacı

Ayrıca ODTÜ yayınlarından satışı olan

Çocuklar için ödüllü öykü kitapları serisi 10’ar kitaplık 3 setten oluşmaktadır. Seride, başta Bologna Çocuk Kitapları Fuarı olmak üzere, birçok uluslararası kitap fuarında ödül almış kitaplar bulunmaktadır. Kitaplarda yer alan resimler ve çizimler, çocukların görsel hafızalarını ve analitik zekalarını geliştiryor. Çocukların okuma pratiğini geliştirmede de yardımcı olması açısından, serideki kitaplar düz yazı ile hazırlanmıştır. Her yıl yeni kitaplar eklenmekte ve oluşan yeni setlerle ödüllü çocuk kitapları serisi daha da zenginleşmektedir.

Set içerisinde yer alan kitaplar;


Bir Aşağı Bir Yukarı – Küçük Maymun kaybolmuştu. Aslında ona öyle geliyordu çünkü bugüne kadar hatırladığı tek şey, hep yalnız ve dünyadan kopuk hissettiğiydi.
Bir Dilek – Elma ağacı hafiflemişti ve o sıcak öğleden sonra yavaşça uykuya daldı. Uykuya dalarken bile “ağaçlar da uçabilseydi ne güzel olurdu” diye düşünüyordu.
Gölge – Gölge bir fısıltı duyar gibi oldu ama ne söylendiğini tamanlayamadı. “En azından Hiçbir şey, hiçbir şeydir. Ben hiçbir şey bile değilim.” dedi.
Karanlıktaki Gölge – Okuldaki butun çocuklar onunla dalga geçiyordu.

ODTÜ yayınları


Kırmızı Anne ile Yeşil Baba – Güneş doğunca, Kırmızı Anne uyandı ve “Merhaba, gunaydın sevgili Yeşil.” dedi.
Senin İçin – “Dilek dilerken geçmişe değil geleceğe gitmeyi dilemiştim.” “Hımm… Aslında ben de…”
Seslerle Oynadığım Oyum – Seslerle nasıl oynadığımı biliyor musun? İşte şöyle yapıyorum: Önce etrafımdaki sesleri dikkatlice dinliyorum, sonra da duyduğum sesleri taklit ediyorum.
Şaşkın Kuş – Kırmızı balina, ağzıyla mavi balinanın kuyruğunu yakaladı ve onu hızlıca salladı. Mavi balina kuyruğundan başına kadar sarsıldı. Birden mavi balinanın burnundan bir kuş fırlayıp uçtu.
Uyku Vakti – Ben annenim. Ninniler söylerim, şakıyarak. Uyumanı sağlarım, nazikçe.
Yeşil Pantolon ve Mort Tişört – Yeşil pantolonum, kendisinin mor tişörtümle hiç uyumlu olamayacağını düşünüyordu. (Kaynak)

Yorumlarınız benim için değerli!