Oksijeni Önce Kendimize Sonra Çevremize ama Nasıl?

Biz fedakar ve cefakar bir toplumuz. Özellikle de kadınlarımız. Şu an yazlıktayız. Kayınvalidemin evinde bir leğen var. Bildiğiniz plastik leğen. Leğenin kenarları çatlaklar var ve bu çatlaklar dikiş ipiyle dikilmiş. Yeni leğen alacak parası mı yok? Hayır var ama leğeni atmamayı öğrenmiş. Onu dikip yıllarca daha kullanacak. O leğen her taşımada yamulacak, çatlaklar elini acıtacak ama kullanacak. Böyle öğretilmişiz. Bizim nesil o kadar değil tabii biz tüketim toplumunun kucağında doğan bebeleriz. Geldiğimden beri bunu düşünüyorum oksijeni önce kendimize sonra çevremize ama nasıl? Önce kendi konforumuzu sağladığımızda çevremizdekilere daha fazla yardımcı olacağımızı bilmiyor muyuz?

Önce Kendine İyi Gel

Burada bahsettiğim şey son zamanlarda moda olan bireysellik değil asla. Ben her zaman sosyalleşmeye ve çevremizdeki insanlara yardımcı olmaya inanıyorum. Kişileri iyi yapan şeyin kesinlikle bir arada olmak olduğunu düşünüyorum. Birbirimize iyi geliriz. Fakat kendimizden her şeyi verip sonra da tükenirken yanımızdakilere yardımcı olamayız.

Kendimize nasıl iyi bakabiliriz? Benim son aylarda üstünde durduğum, son bir yılda özellikle benlik saygımı kazanma ile ilgili yaptığım çalışmalarda bana iyi gelen şeyleri sıralamak istiyorum. Farkındalık geliştirin. Kendinizi ve ihtiyaçlarınızı anlamak için zaman ayırın. Duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. Kendinize dürüst olun ve neyin size iyi geldiğini ve neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeye çalışın.

Neler Yapabiliriz?

Önceliklerinizi belirleyin. Hangi alanlara öncelik vermek istediğinizi belirleyin. Örneğin, sağlığınız, ilişkileriniz, kariyeriniz veya kişisel gelişiminiz gibi alanları belirleyebilirsiniz. Bu önceliklere göre zaman ve enerji ayırarak kendinize daha fazla önem verebilirsiniz.

Sınırlar koyun. Kendinizi aşırı yüklemekten kaçınmak için sınırlar belirleyin. Başkalarının taleplerini ve beklentilerini karşılarken kendi sınırlarınızı ve kişisel alanınızı koruyun. Hayır demeyi öğrenmek ve gerektiğinde “ben” demeyi pratik edin.

Kendinize zaman ayırın. Kendinize zaman ayırmak için düzenli olarak zaman planlayın. Bu zamanı kendinize odaklanmak, dinlenmek, hobilerinizi yapmak veya kişisel gelişiminize yönelik aktivitelerle geçirmek için kullanabilirsiniz. Bu, enerjinizi yenilemenize ve kendinize bakmanıza yardımcı olur. Kendinize zaman ayırmayla ilgili buraya tıkladığınızda açılacak yazı da hoşunuza gidebilir.

Kendinizi şımartın. Kendinizi şımartacak aktivitelere zaman ayırın. Bunlar, spa günleri, kitap okumak, doğa yürüyüşleri yapmak, sevdiğiniz bir filmi izlemek veya sevdiğiniz bir yemeği pişirmek gibi şeyler olabilir. Kendinizi sevdiğinizi hissettirecek şeylere odaklanın.

Destek arayın. Kendinize bakmak için destek almak önemlidir. Aileniz, arkadaşlarınız veya bir terapist gibi güvendiğiniz kişilerle konuşarak duygusal destek alabilirsiniz. Aynı zamanda ihtiyaçlarınızı anlaması ve size yardımcı olması için bir yaşam koçu veya danışmanla çalışmayı düşünebilirsiniz. Kendinizi çıkmazda hissediyorsanız iyi bir psikolog gerçekten yardımcı olacaktır. Annemin vefatından sonra yas süreciyle ilgili terapiye başladım ve kendimi keşfetmemi sağladı. Benlik saygımı yitirdiğimi ve buna çalışmam gerektiğini terapistim söyledi. Şu an seanslara devam etmiyorum ve gayet iyiyim.

Kendinizi kabul edin. Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek ve kusurlarınızı affetmek önemlidir. Herkes hata yapabilir veya zor zamanlar geçirebilir. Kendinizi eleştirmek yerine, kendinizi desteklemek ve kendinizi sevmek için çaba gösterin. Kendimizden başka herkesi kabul ederken hatta narsistleri, psikolojik şiddet uygulayanları çok güzel alttan alırken neden kendimizi asla alttan almıyoruz bilemiyorum.

Umarım bu yazıdaki maddeleri uygulamak için küçük bile olsa bir adım atarsınız. Önce kendimizi toparlayacağız ki etrafımızdakilere anlayışla yaklaşalım. Bakın yine onları düşünüyoruz sonuçta 🙂

Oksijeni Önce Kendimize Sonra Çevremize ama Nasıl?” yazımı daha sonra okumak için Pinleyebilirsiniz!


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: