Önemli İşleri Hemen Bitirmek için 5 İpucu

Bazen yapılacak o kadar çok şey vardır ki, nereden başlayacağınıza karar vermek bile bunaltıcı olabilir.  Belki de sadece yemek yapmaya bile üşenmeye başladınız. Bütün günü koltukta yatarak geçirmek istiyorsunuz evet son zamanlarda çoğu kişi bu durumda. Fakat hayat devam ediyor ve kuşlar uçuyor. Silkelenip kendimize gelmemiz şart. Önemli İşleri Hemen Bitirmek için 5 İpucu sizi kendinize getirecek. Erteleme ve oyalanmadan kurtulmak için o koltuktan kalkmak şart!

Bu yazı da ilgini çekebilir: 15 Etkili Zaman Yönetimi Tekniği – Videolu

Erteleme alışkanlığından kurtulmak için öneriler;

Bir miktar erteleme normal olsa da, zamanla uzun süreli erteleme, sonunda bir kişinin üretkenliğini engellemeye başlayacaktır. Her yeni güne, nasıl olmasını istediğinizi önceden düşünmeden yaklaşırsanız, enerjinizin büyük bir kısmını ne yapıp ne yapmayacağınızı düşünerek harcarsınız.

Ertelemeden kaçınmak için 1 numaralı ipucu, etkinliğinizi artırmak ve enerjinizi tüketmenizi önlemek için belirli bir gün içinde vermeniz gereken kararların sayısını azaltmaktır. Yapıp yapmayacağınıza karar vermek. Bazı örnekler:

  • Haftanın tam olarak hangi günleri egzersiz yapacağınıza önceden karar verin;
  • Kıyafetlerinizi sabah değil bir gece önceden seçin;
  • Yarın yapılması gereken en önemli şeyi seçin ve bunu yapmak için zaman planlayın.

İlk alışkanlığımızın devamı olarak görebileceğimiz diğer madde günü önceden planlamak. Herhangi bir günde ne yapacağınıza o gün karar vermek yerine, ertesi günün haritasını hızlıca çıkarmak için her günün sonunda birkaç dakikanızı ayırmalısınız.

Örneğin, her gece yatmadan önce, aşağıdakileri içeren ertesi gün için plan yapmaya başlayın.

  • O gün yapılması gereken en önemli, büyük zaman alan görevim nedir? Bu büyük bir görev, bir hedef veya ilerleme kaydetmem gereken bir proje olabilir.
  • Yapmak istediğim günlük rutinlerim. Egzersiz, doğa yürüyüşü/günlük meditasyon, okuma (minimum 30 dakika) ve sevdiğim insanlarla geçirilen zaman.
  • Ertesi gün yapılması gereken başka ne varsa. Bu şekilde, en önemli hedeflerime ve projelerime ertelenmemesi için bolca zaman verilmiş oluyor.

3.adımımız ise hiçbir şey YAPMAMAK! Bu adımda sadece en önemli işimize odaklanıyoruz ve başka bir şey yapmıyoruz. Eğer önemli işini yapmıyorsan başka bir şeyde yapmıyorsun! Evet camdan bakabilirsin, su içebilirsin ama olumlu ve odağını vereceğin bir şey yapamazsın. Yani Instagrama giremezsin, arkadaşlarınla telefonda konuşamazsın. Bunu kendinizde denemek için yarın sabah için en önemli hedefinizi belirleyin ve bu hedefe odaklanmak için tamamen kesintisiz 90 dakika ayırın.

Email yok. Akıllı telefon yok. Facebook yok. Anlamsızlık yok. Gerekirse wifi’nizi kapatın. Vitesi yükseltip odaklanmanın tam zamanı.

Tamamen ertelemekten kaçınmak için dördüncü ipucum, erteleme alışkanlıklarınızı tetikleyen şeyleri en başta ortadan kaldırmaktır. Sürekli hareket ve gürültü nedeniyle halka açık yerlerde çalışamıyorsanız, oturup odaklanmak için sessiz bir yer bulun.

Son adım ise harekete geçmek. Süreci düşünmeyin yapmanız gereken ilk adıma odaklanın. Mesela her sabah yürüyüş yapmak planı yaptınız fakat her seferinde bu süreç gözünüzde büyüyor. Yürüyüş kısmını düşünmeyin. Yalnızca yataktan kalkın ve ayakkabılarınızı giyin, bu kadar. Arkanızdan kapıyı kapatın, önünüzde uzun bir yol var ama siz yolu düşünmeyeceksiniz. O kapıyı kapattığınızda emin olun yeniden açıp eve girmeyeceksiniz. Bu nedenle erteleme konusunun en önemli adımlarından birisi aslında bu. Sadece koltuktan kalk.

Ayrıca Ertelemekten Vazgeç Kendini Onar isimli kitabı da tavsiye ederim.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: