Öz Disiplin Geliştirmek İçin İpuçları

oz-disiplin

Eğer hayallerinizi daha hızlı gerçekleştirebilecek bir şey arıyorsanız, bu öz disiplindir. Öz disiplin kelimesi biraz can sıkıcı gelebilir fakat güzel şeyler için emek ve disiplinli olmak ilk şartlardır. Mesele şu ki, istediğimiz, hayal ettiğimiz şeyler için çalışmalıyız. Disiplinli, yapılandırılmış ve günlük rutinlerimize, alışkanlıklarımıza bağlı kalmalıyız, görevlerimizi tamamlamalıyız, o tatlı ödüllendirmeye ulaşmak için çok çalışmalıyız.

Biliyorum, bazen o kadar kolay değil. Bir şey yapmak istemediğinizde, hissetmediğinizde ve bu şeyler sıkıcı ve zor olduğunda yapmak gerçekten zor olabilir. Kısacık bir uyuşukluk anı için tatlı ödüllerinizden vazgeçmeyin. Disiplin her şeydir. Planlama yapmalı ve bu plana sadık kalmalısınız.

Planlarınıza sadık kaldığınızda verimliliği de artırırsınız. Artık sadece öz disiplinli değil, aynı zamanda üretkensiniz. Üretken olduğunuzda, daha fazla iş yaparsınız ve kendiniz için daha fazla özgürlük yaratırsınız. Daha fazla zamanınız, daha fazla enerjiniz var, hayatınızda daha fazla şey oluyor. Aslında hayallerinize ulaşmak değil hayatınızda değişiklik yapıyorsunuz.

Küçük alışkanlıklar ve rutinler oluşturun, böylece onlara sadık kalabilirsiniz. Ama, lütfen bu alışkanlıklar küçük olsun! Kendinizi hemen çok ve büyük yeni şeylerle boğmayın, sonunda endişeleneceksiniz, çünkü tüm bunları yapmak için zamanınız olmayacak. Sonunda küçük şeyleri bile yapamayacağınız için kendinizi suçlayacaksınız ve geçmiş yaşamınıza geri döneceksiniz ve kendinizi hiçbir şey yapamayacağınıza ikna edeceksiniz. Zaman geçtikçe daha büyük değişiklikler yaratabilir ve yaşam tarzınızı değiştirmek için daha büyük şeyler yapabilirsiniz.

Bu küçük adımlar neler olabilir? Her sabah yatağınızı yapmak, yemek yedikten hemen sonra bulaşıkları yıkamak gibi basit bir alışkanlıklardan bahsediyorum.

Gününüzü planlayarak sabaha başlayın. Böylece her an bunu da yapmalıyım diye dolanmazsınız. Gününüzü iyi planladığınızda çok işiniz olsa bile bunları adım adım yapabildiğinizi göreceksiniz. Bu aynı zamanda zihinsel bir disiplin. Yapılacaklar listenizden sildiğini her iş için kendinizi memnun ve gururlu hissedeceksiniz.

Yarın yapacağım demeyin. Her gün yapılacak bir iş vardır. ”Sağlıklı yemeye başlayacağım… yarın! ” Bugün değil, yarın. Şimdi değilse ne zaman? Böyle yapmayın. Bir şey yaratmak için tutarlı olmalısınız. 

Kendinize ödül verin.

Kendinizin yeni versiyonunu oluşturuyorsunuz, bu büyüme ve rahatsızlık demektir. Konfor bölgesi size de tanıdık geliyor mu? Konfor bölgenizin dışına çıkmak acı demek değildir. Daha çok acemi olmak ve zayıf yönlerinizle yüzleşmek olabilir. Öz disiplin olayını çözdüğünüzde her şey daha kolay olacak.

Yeni bir sen oluşturmak için hazır olduğunuza eminseniz umarım bu öneriler işinize yarar. Tembel, korkulu, sinirli, endişeli birini, cesur, öz disiplinli, mutlu, risk alan, hayatı dolu dolu yaşamak için yaratıyorsunuz.

Sevgilerle…

Yorumlarınız benim için değerli!