Öz Disiplin Geliştirme İçin Şaşırtıcı 5 Yol (2021)

Hayatınızda yeni kararlar alıp bunlar için gerekli dökümanları,gereçleri toplayıp sonra da bir gün bile uygulamadan unuttuğunuz oldu mu hiç? Çoğu insan bunu yaşıyor. Öz Disiplin Geliştirme İçin Şaşırtıcı 5 Yol yazısı ile disiplinli olmak çok kolay olacak! Öz disiplin nedir ve öz disiplin geliştirme konusunu bu yazıda okuyabilirsiniz.

Örneğin yeni bir dil öğrenmeye karar verdiğimizde gerekli araştırmaları yapıyoruz, çıktılar alıyoruz, kitaplar, cd’ler alıyoruz fakat iş onlara çalışmaya geldiğinde hiç vaktimiz olmuyor. Akşam iş çıkışı evde yabancı dil çalışmak yerine dizinin yeni bölümünü izlemek daha çekici geliyor. Öz disiplinimizi oluşturamıyoruz da diyebiliriz.

İlginizi çekebilir; 4 Haftada Forma Girmek

ozdisiplin

Öz Disiplin Geliştirme

Bu aralar en çok yakındığım konu bu olduğu için kendimle savaş veriyorum diyebilirim. Örneğin bu hafta başında eşimle beraber her akşam yürüyüş yapmak için söz verdik. Eşim gayet disiplinli bu konuda fakat ben öyle değilim. Bu yüzden en azından bunda bile kendime söz geçirebilirsem (tembellik etmezsem) bu benim için bir başarı. Size tavsiyem küçük adımlarla başlamak. Kendinize bir süre verin. Örneğin “bir hafta boyunca her akşam yatmadan kitap okuyacağım.” Bunu bir gün bile ertelemeyin. Bir hafta sonunda bu sizin başarınızdır ve kendinize inanmanızı sağlar.

İlginizi çekebilir; Başarıya Ulaşmak İçin Temizliğe Başlayın!

Geri sayımla başla! Kendinizi özellikle motivasyonsuz hissettiğinizde, ondan geriye sayın, sonra kendinizi ne yapıyorsanız onu yapmaya zorlayın. Hızlı bir geri sayım, motive olmak için doğru zihinsel alana geçmenize yardımcı olabilir.

Planlı ol! Bir hedefi yazmak, onu daha da gerçek kılar. Onu sık sık göreceğiniz bir yere asın ve kendinize ilham verin. Çalışma masanızda, yatak odanızda, arabanızda, vb. Hedefi yıllık planlayıcınıza yazın. Mutfak takviminize koyun.

Ayrıca, telefonunuzdaki gerçek takvim hatırlatıcılarını haftada bir kez çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Hedefleriniz için kendinizi korkutmayın veya utandırmayın; bunun yerine mutlu, pozitif ve cesaretlendirici olun.

Çıtayı çok yükseğe ayarlayarak kendinizi bunaltmamaya çalışın. Büyük bir hedefe gitmeden önce küçük bir hedef belirleyip gerçekleştirerek güveninizi geliştirin.

Hangi görevlere en fazla çabayı ayırmaya değer olduğuna karar verin, ardından gününüzü onları tamamen ezecek şekilde düzenleyin. Bir çalışma planı belirlerseniz, zevk vermeyen görevleri erteleme olasılığınız azalır.

İlginizi Çekebilir; Bullet Journal Yazı Tipleri (Bullet Journal Fonts)

Zayıf yönlerinizi belirleyin! Ardından, proaktif olarak onlarla savaşın. Nasıl kayabileceğinizi ve bunun olmasını nasıl önleyebileceğinizi belirleyin. Bu Cumartesi 5K koşmanız gerektiğini biliyorsanız ancak arkadaşınız Cuma gecesi parti yapıyorsa, bunu atlamak en iyisi olabilir.

Başka küçük ipuçları vermek gerekirse;

  • Kendinizi tanıyın ve sizi neyin motive ettiğini, neyin kötü etkilediğini belirleyin.
  • Size iyi gelen davranışları alışkanlık haline getirin.
  • Hayır demeyi öğrenin. Bu sadece dışarıdan gelen önerilere değil, kendi içgüdülerinize kapılmamak anlamına da gelir.
  • Spor yapın ya da bir müzik aletiyle ilgilenin. Hedef koymayı ve enerjinizi, aklınızı odaklayarak ona doğru ilerlemeyi spor veya müzikte deneyimleyebilirsiniz. Daha sonra kazandığınız bu öz disiplini hayatın farklı alanlarına da uygulayabilirsiniz.
  • Kendinize bir ilham kaynağı bulun.İmrendiğiniz kişilerden ilham alın.

Umarım kendinize verdiğiniz kısa süreli alışkanlıklarda hep başarılı olursunuz. Bu kendinize olan güveninizi ve inancınızı da arttıracaktır.

“Uzun vadede daha büyük ödüllerin tadını çıkarmak için kısa vadede hazzı ertelemek için kendinizi disipline etme yeteneği, başarı için vazgeçilmez ön koşuldur.” – Brian Tracy

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!