Özgüven Nasıl Kazanılır?

özgüven-nasıl-kazanılır

Özgüvenli insanlara her zaman hayranım. Bir ortama girdiğinde tüm dikkatleri kendi üstünde toplamayı bilen, konuştuğunda kendini dinleten ve hayır demeyi bilen insanlara çok özeniyorum. Bu insanlar nasıl oluyor da bu kadar rahat olabiliyorlar bakalım;

Öncelikle, kıyaslamayı bir kenara bırakmalıyız. Kendimizi sürekli başkalarıyla kıyaslayarak bir yere varamıyoruz. Başkalarından iyi miyim diye bakmak yerine kendi içimde en iyisi olmayı seçmeliyim.

Özgüvenli Olmak Nedir?

Özgüven, kendi yargılarınıza ve yeteneklerinize güvendiğinizi ve herhangi bir kusurdan veya başkalarının sizin hakkınızda neye inanabileceğinden bağımsız olarak kendinize değer verdiğinizi ve kendinizi değerli hissettiğinizi anlamanızdır.

İlişkili Yazı: Özgüveni Yüksek İnsanların Yapmadığı 15 Madde

Öz yeterlik ve benlik saygısı bazen özgüvenle birbirinin yerine kullanılır, ancak ince bir şekilde farklıdırlar.

Kendimizin (ve bizim gibi diğerlerinin) becerilerde ustalaştığını ve hedeflere ulaştığını gördüğümüzde bir öz-yeterlik duygusu kazanırız. Bu bizi, belirli bir alanda öğrenir ve çok çalışırsak başarılı olacağımıza inanmaya teşvik eder. İnsanları zorlukları kabul etmeye ve aksiliklerle yüzleşmeye devam etmeye yönlendiren bu tür bir güvendir.

Benlik saygısı ise tam anlamıyla yaşamlarımızda olup bitenlerle başa çıkabileceğimiz ve mutlu olmaya hakkımız olduğu konusunda daha genel bir duygudur.

Ayrıca benlik saygısı kısmen çevremizdeki insanların bizi onayladığı hissinden kaynaklanır. Bunu kontrol edebilir veya edemeyebiliriz ve diğer insanlardan çok fazla eleştiri veya reddedilme yaşarsak, özgüvenimiz başka şekillerde desteklemediğimiz sürece kolayca zarar görebilir.

Kendine güvenen insanlar genellikle daha olumlu yaklaşımdadır. Kendilerine değer verirler ve kendi yargılarına güvenirler. Ama aynı zamanda başarısızlıklarını ve hatalarını da kabul eder ve onlardan ders alırlar. Özgüvenli olmak sizi daha güçlü biri haline getirir.

Pozitif olmalıyız. “Bugün yine çok kötü”, “Çok şişmanım”, “Kötü görünüyorum” gibi olumsuz cümleleri bir kenara bırakmak lazım. Kötü düşünceler hep kötü sonuçlar getirir. Kötü olduğunu düşündüğünüz yönlerinize değil iyi yönlerinize odaklanın. 

özgüven-kazanma

Hatalarınızı kabullenin. Onlardan ders çıkarmaya çalışın. Hayatta her zaman başarılı olmaya çalışmayın. Bazen hatalar yapabilirsiniz bunları kabullenin.

Özgüvenli olmak için basit ama kesin bir kural bakımlı olun! Makyaj yapın 🙂 Her zaman kendinizi solgun görüyorsanız yüzünüze biraz ışıltı katın. Kendinize vakit ayırın ve bakım yapın. Başka sorunları kısa bir süreliğine erteleyin. Makyaj ve bakım kendinizi iyi hissettirecek.

Özgüven, hayatımızın hemen her alanında hayati önem taşır, ancak birçok insan onu bulmakta zorlanır. Ne yazık ki, bu bir kısır döngü olabilir: özgüven eksikliği olan insanların kendilerine daha fazla güven verecek başarıya ulaşma olasılıkları daha düşüktür.

Örneğin, gözle görülür şekilde gergin, beceriksiz veya sürekli özür dileyen biri tarafından önerilen bir projeye destek vermek istemeyebilirsiniz. Öte yandan, net konuşan, başını dik tutan, soruları güvenle cevaplayan ve bir şey bilmediğinde hemen kabul eden biri tarafından ikna edilebilirsiniz.

Kendine güvenen insanlar başkalarına güven verir: çevresinde bulunan hemen herkes, iş arkadaşları, patronları, müşterileri ve arkadaşları.

Sevgilerle..

3 Comments

  1. Cool olun rahat olun diyorsunuz 😄 Son yazınızla oldukça ilişkili aslında. Özgüven ,rahat ve kendi fikirlerinin arkasinda durmakla başlar bence hatta bununla ilgili ayna karşısına geçip alıştırma yapabilir insanlar . Daha sonra alıştırmanın zorluğunu artırmak isteyenler bi eczaneye girip matkap var mi diye sorabilir ya da bir fırından balık almaya çalışın. İnsanlar önce alay ettiğinizi sanar ama böyle tuhaf pratikler ani ilerleme sağlar özgüvende 😂

  2. hemen makyaj yapmam lazım

  3. […] 9.madde benim kanayan yaram. Benim en büyük zaafım herkesi memnun ve mutlu görmeye çalışmak. Özgüven olayını çözmem için önce şu maddeyi halletmem lazım sanırım […]

Yorumlarınız benim için değerli!