Ray Bradbury Kimdir? Ray Bradbury Külliyatı

En iyi çalışmaları Fahrenheit 451 ve The Martian Chronicles ile tanınan Bradbury, Amerika’nın en başarılı romancılarından, kısa öykü yazarlarından, oyun yazarlarından ve senaristlerinden biri olarak üretken bir kariyere sahipti. Bilimkurgu , fantezi ya da büyülü gerçekçilik (bizim edebiyatımızda bunun ilk temsilcisi Latife Tekin’dir) yazarı olmadığını iddia etti ; daha ziyade, kendisini kitapları yazan bir kelime sihirbazı olarak gördü. Bradbury’nin kendi başına bir tür haline geldiğini söyleyebilirsiniz: fütürist, doğaüstü, tuhaf ve nostaljik olanın tuhaf bir karışımı. Ray Bradbury Kimdir? Ray Bradbury Külliyatı yazısını hazırlamak istedim. Çünkü edebiyat alanında bu sayfada pek çok yazarı kaleme almaya çalışacağım. Bunlardan ilkinin Bradbury olmasını istedim. Kendisi en sevdiğim yazarların başında geliyor.

Peki Ray Bradbury’i ilk okumaya başlayan okuyucular nereden başlamalı? Bence en güzel başlangıç kitabı Yaratıcı Yazarlık kitabı. Yazar olmayı düşünmüyorum ki diyebilirsiniz. Fakat bu kitap Bradbury’nin aslında kendisiyle ilgili pek çok bilgi verdiği, samimi üslubuyla da sohbet havasında geçen güzel bir kitap. Onun görüşünü anlamak, tanımak için güzel bir başlangıç kitabı olacaktır.

Sonrasında tabi ki en ünlü kitabı Fahrenheit 451. Kitapları yakan distopik romanıyla ünlü olmasına rağmen, Bradbury her şeyden önce bir kısa öykü yazarıydı. Bunun en güzel örneklerinden olan The October Country bizdeki çevirisi ile Sonbahar Ülkesi kitabını da tavsiye ederim. Bu arada Fahrenheit 451 kitabı ile ilgili incelememi okumak isterseniz diğer web sitem olan basitsorular.com adresinden okuyabilirsiniz.

Dünya’daki savaş insanlığı yok etmeye yaklaştığında ve hayatta kalanlar, sömürdükleri gezegeni anlatan Mars Yıllıkları ise okunması gereken diğer kitabı.

“Beni mutlu eden şey, bundan iki yüz yıl sonra Mars’ta kitaplarımın okunacağını bilmem. Atmosferi olmayan ölü Mars’ta olacaklar. Ve gece geç saatlerde, bir el feneri ile küçük bir çocuk yorganın altına bakacak ve Mars’ta Martian Chronicles’ı okuyacak.”

Ray Bradbury

Bradbury’nin kendi yazma alışkanlıklarını ya da kitaplarını okurken sık sık düşündüğüm şey aslında Stephen King’in de aynı yollardan benzer duygularla geçtiydi. Daha sonra karşıma Stephen King’in Ray Bradbury için söylediği şu sözler karşıma çıktı; “Ray Bradbury olmasaydı, Stephen King olmazdı.” Çok etkileyici değil mi!

Ray Bradbury Külliyatı

Aşağıdaki görsellerde Ray Bradbury’nin tüm kitaplarının isimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca görselin üzerine tıklayarak bunları Pinterest panonuza kaydedebilirsiniz.


Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!