Reels Ne Demek? Nasıl Kullanılır?

reels-nedir

TikTok benzeri uygulama olan Reels Instagram app Türkiye’de kullanıma sunuldu. Biliyorsunuzdur yakın zamanda çoğu ülke herkesin bir anda bağımlısı olduğu TikTok uygulamasını yasaklamayı düşünüyor. Instagram boş durmadı ve bu arada Reels uygulamasını sundu.

TikTok hiç izlemedim ve asla sevemedim. Çok bağımlısı var biliyorum ama pek benim tarzım içerikler göremedim TikTok Türkiye alanında.

Reels Ne Demek?

Aynı TikTok gibi videolara ses, görüntü gibi efektler ekleyebileceğiniz, 15 saniye süren eğlenceli videolar hazırlayabileceğiniz bir özellik. Eğer telefon güncellemeniz geldiyse Instagram Keşfet kısmında karşınıza mutlaka çıkmıştır. Hemen alışılır mı bilmiyorum. Çünkü biliyorsunuz Snapchat uygulamasından sonra Instagram story kısmı önceleri pek sevilmemişti. Şimdi ise story atmadan duramıyoruz. Belki Reels uygulaması da önce biraz Tiktok mecrasını aratır ama yerine geçebilir. Aslında IGTV benzeri bir uygulama gibi görünüyor ama efektleri ve keşfette çıkan reels videolarına tıkladığınızda aslında TikTok arayüzüne girmiş gibi oluyor.

Bu arada keşfete çıkmak istiyorsanız hesabınızın gizli olmaması gerekiyor.

Reels uygulamasını şimdiden butikler kullanmaya başladı bile. Instagramda satış yapan hesaplar bu uygulama ile ürünlerini daha hızlı şekilde tanıtabiliyor.

Reels Videosu Nasıl Çekilir?

 Instagram story ekranını açmanız gerekiyor. Burada kameraya çekme yerinin alt kısmında Live – Story – Reels bölümünü göreceksiniz. Reels bölümünü seçtiğinizde Iphone telefonlarda alttaki gibi bir ekran çıkacak;

Reels-video
Reels Videosu Çekmek

Reels ne demek? Hangi adımlarla video çekilir? Videolar için kullanabileceğiniz ilk adım ses. Kullanmak istediğiniz sesi Instagram müzik kütüphanesinden seçebilirsiniz ya da kendi sesinizi kullanabilirsiniz. Eğer herkese açık bir hesabınız varsa başkaları da sizin sesinizi kullanabiliyor.

Galeride arttırılmış gerçeklik yani AR efektleri de mevcut. Bence en eğlenceli kısım burası olacak zaten.

Normal çekim modunda gibi zaman ayarlayıcı çekim özelliği var. Telefon elinizde çekim yapmak zorunda değilsiniz.

Ayrıca videolarda ses ve görüntü hızlandırılabiliyor. Bu da bol bol kullanılacak bir özellik bence.

Favori Instagram hashtagleri ile de videolarınızı çok geniş kitlelere duyurabiliyorsunuz.

Benim aklıma TikTok dendiğinde Burcu Esmersoy, Larissa Gacemer geliyordu. Bakalım Reels videolarıyla da eğlenceli içerikler gelecek mi? Merakla bekliyorum.

Reels videolarınızı çektiniz peki nasıl düzenleyeceksiniz? Aslında çok kolay bir adımla paylaşmadan önce taslak olarak kaydedebilirsiniz. Kapak fotoğrafı ekleyebilirsiniz. Eğer videolarınızı akışta paylaşırsanız anasayfanızda çıkar. Profilinizde özel bir sekmede de Reels videosu bölümü oluşturabilirsiniz.

Bu videoları yakın arkadaş filtresiyle paylaşabilirsiniz ya da Direct Message ile arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Instagram bugüne kadar hemen her sosyal mecrayı pratikleştirmesiyle sevildi. Önce story özelliği ile başladı, ardından IGTV geldi. Kimileri için Youtube kanalı açıp video editlemekle uğraşmamak adına en pratik video mecrası oldu. Şimdi de Reels ile TikTok videolarının yerini dolduracak gibi görünüyor.

Siz Instagram’ın Tik Tok benzeri uygulaması hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda yazarsanız sevinirim.

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Sevgiler…

Yorumlarınız benim için değerli!