Sabah Rutini: Sağlıklı Alışkanlıklar

sabah-rutini-oluştur

Bugüne kadar sabah erken kalkmanın faydalarını hiç dinlediniz mi? Size her zamankinden daha erken başlarsanız üretken olmayı vaat eden diğer kitapları okudunuz mu? Size eski alışkanlıklarınızı nasıl kıracağınızı ve güne sadece bir saat önce uyanarak daha iyi başlayacağınızı öğreten bu tür motivasyon kitaplarını biliyorsunuz. Bazı ipuçlarını not almaya ve kendi sabah rutinimi oluşturmaya karar verdim. Bu alışkanlıklar başarılı insanlar için işe yarıyorsa, neden benim için de işe yaramasın?

Bunu kolayca gerçekleştirmek için her sabah aynı saatte, 07:00’da uyanmaya karar verdim, sanırım benim için doğru zaman. Sabah 7 bence gayet uygun. Dörtte kalkmaya henüz hazı değilim! Böylelikle, bu rutini kurmak zor olmayacaktır. Dürüst olmak gerekirse, bu rutinin mucize faydalarına inanmadım ama sonuçları görmeye başladığımda beni motive etti ve gerçekten doğal bir alışkanlık haline geldi, artık uyanmak için alarmımı kurmaya ihtiyacım kalmadı.

Belki, “Neden sabah rutininizi oluşturmalısınız” diye soruyorsunuz? Bunu birlikte kontrol edelim !!
Neden sabah rutininizi oluşturmalısınız?
Çünkü kendinizi disipline ettiğinizi görmeye başlamalısınız. Bir şeye karar verdiniz ve bunu uyguluyorsunuz.

sabah-rutini
Sabah Rutini Oluşturmak

Bir sabah rutini oluşturmanın faydaları;

Fiziksel sağlığınızı iyileştirir
Üretken bir insan olursunuz. Sabah insanları böyledir.
Planlar yaparak ve önceliklendirmeyi öğrenerek daha iyi bir problem çözücü olursunuz
Zihin, beden ve ruh bütünlüğünü sağlamış olursunuz.
Kendine güvenen bir insan olursunuz, tabi her sabah kendimi seviyorum mottosula güne başlayarak.

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz: Her gün bakımlı ve iyi hissetmenin 12 yolu

Sabah rutinim nasıl?

En gerçekçi sabah rutinim hakkında konuşmak istiyorum, işlerin yapılmasına çok yardımcı oluyor ve gün için büyük bir yapılacaklar listesi varken üretken olmak istiyorum. Bunu her gün yapıyorum, ancak biraz daha uyku saatine ihtiyacım olduğunu hissettiğimde vücudumu dinlemeyi ve sabah 8’e kadar uyumayı tercih ediyorum ya da daha fazla!

Su için

Uyandığımda ilk yaptığım şey bir bardak su içmek. Sekiz saatlik uykudan sonra, metabolizmamın çalışması ve sabah tazelenmesi için vücudumun suya doyması gerekiyor. Genelde sirkeli ılık su içerim yoksa sadece su içerim. Limonlu su içemiyorum çünkü tansiyonumu kötü etkiliyor.

Yatağımı Topluyorum

Yatağımdan atladığım anda yatağımı yapmayı ve odamı temiz tutmayı seviyorum. Belki merak ettiğinizi biliyorum: “Ah, bu gece yine dağılacak”. Değişim küçük şeylerle başlar, eğer her sabah yatağınızı yaparsanız günün ilk görevini tamamlamış olursunuz. Aradığınız bu muhteşem üretken güne başlamak için kendinize temiz ve berrak bir ortam tutmak önemlidir.

Günlük tutma

Çoğu insan gibi ben de her sabah telefonuma bakıp sosyal medyada geziniyordum. Bu kötü alışkanlığı kırmak için ajanda tutmaya başladım. Kalkar kalkmaz yapılacaklar listesi oluşturmak. Dürüst olmak gerekirse, bu alışkanlığın faydalarına da asla inanmadım. Ancak bunu her gün yapmaya ve tutarlı olmaya başladığım için yemin ederim hayatımı değiştirdi; kendimi daha iyi ve günümde yapmaya karar verdiğim her şeye daha bağlı hissediyorum.

Ayrıca güne bazı teşekkürler ile başlıyorum. Bunu yaparken mutlaka camdan dışarı güneşe doğru bakıyorum. Böylece vücudumu da uyandırıyorum. Minnettar olduğumu düşünerek başlıyorum; ailem ne olursa olsun, sağlık, bu güneşli gün, vb.

Ondan sonra günün yapılacaklar listesini yazıyorum, kafamdan bir şeyleri kağıda dökmeye çalışıyorum ve benim için önemli ve acil olana göre görevleri önceliklendiriyorum. Günümü organize ederek güne başlamak benim için önemli. Spor salonuna gitmek veya haftalık yemeğimi yapmak gibi profesyonel veya kişisel bile yapmam gereken her şeyi koyuyorum.

Cilt Bakımı

Sabah yüzüme sürmem gerekenleri, güneş kremi, yüz serumu gibi, tek tek uyguluyorum. Nemlendiricimi sürüyorum ve güne tazelenmiş başlıyorum.

Güzel ve hafif bir kahvaltı

Kahvaltınızı sağlıklı ve size enerji verecek ürünlerden seçmelisiniz. Yeşilliklerle dolu bir kahvaltı tabağı size zinde bir günün kapılarını açacak.

2 Comments

  1. Sabah alışkanlıklarımız ne kadar benzer

    1. 🙂

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: