Saç Uzatmaya Yardımcı Yağlar

sac-bakim-yaglari_646x340Önceki yazılarımdan birinde arkadaşımın blogunda gördüğüm öneri üzerine uyguladığım sinameki küründen bahsetmiştim. Sinameki kürü oldukça işe yarayan bir kür. Faydalarını gördüm ve gerçekten saçlarım hızlı uzadı fakat evlenince eşim kullanmamı yasakladı resmen çünkü rahatsız edici bir kokusu var. Ben ısrarla kullanmaya devam etmiştim fakat bir gün kuaförde fön çektirirken ısıdan dolayı ortaya çıkan koku beni de rahatsız etti. Ama derseniz ki ben parfüm sıkarım, krem sürerim saçıma, kullanabilirsiniz. Çünkü parfüm sıktığımda saçıma doğru veya durulanmayan güzel kokulu bir bakım kremi sürünce o koku bastırılıyor.

Sinameki kürüyle vedalaştıktan sonra başka yağlar araştırmaya başladım. En sık sözü geçen yağ Hindistan Cevizi yağı.

Yağlar, kullanım amaçları ve kullanım önerileri şöyle;

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizinin yağı, saçlara parlaklık verir, saç nemlendirici etkisi ile saç kırılmalarına mani olur ve saçı besler. Diğer yandan hindistan cevizinde bulunan laurik asit (lavrik asit te denilir). Söz konusu bitkisel yağ, saç köklerini tamir ederek daha sağlıklı bir saçlara sahip olmamıza yardımcı olur. 2003 yılında ABD de yapılan bir araştırmada, hindistan cevizi ile banyo öncesi masaj uygulanan kişilerde saçların güneş ışınlarının, havadaki egzoz dumanının, toz ve kirin etkisinden uzun bir süre korunduğu ortaya çıkmıştır.

Keten tohumu yağı: Özellikle de saç dökülmelerinde iyi gelen bir yağ. Sadece saç sağlığı için değil, beden sağlığı için de hayati öneme sahip olan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bakımından adeta doğal depo olan keten tohumu yağı, saçların canlı gür çıkması için gerekli olan E ve A vitaminleri bakımından son derece zengindir.

Üzüm çekirdeği yağı: Bu yağ da saç derisine masaj yapılarak uygulandığında saçın uzamasını sağlıyormuş.

Jojoba yağı: Özellikle kuru saçları nemlendirme özelliğinden bahsediliyor. Banyodan sonra saçlarınızı kurutun ve ardından masajla jojoba yağı uygulayın. En az 20 ila 30 dakika bu şekilde bekleyin ve sonra saçlarınızı durulayın.

Biberiye yağı:  Yapılan bilimsel araştırmalarda biberiye yağının sadece saç uzamasına katkı sağlamadığı, aynı zamanda kanser oluşumunu da önlediği ortaya çıkmıştır. Banyoda saçlarınızı şampuanladıktan sonra zeytinyağı ile birlikte biberiye yağı kullanıldığında saçlar daha hızlı uzamaktadır.

Ben bu yağlardan henüz hiç birini kullanmadım fakat hindistan cevizi yağını kullanmayı düşünüyorum. Dikkat edilmesi gereken nokta şu; kesinlikle bu yağları ucuz diye her bulduğunuz yerden almaya kalkmayın mesela argan yağı da neredeyse 5 TL’ye satılan yer var fakat orjinal, besleyici argan yağları 70-80 TL’den başlıyor. Ayrıca alerjik bir durum hissederseniz daha fazla kullanmamaya özen gösterin.

Sevgilerle..

0 thoughts on “Saç Uzatmaya Yardımcı Yağlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: