Sadeleş, Hem Para Hem Zaman Kazan!

minimalism

Yaklaşık bir aylık alışveriş delirmemden sonra toparlanma dönemi, aydınlanma çağı derken bu yazıya sıra geldi. Tutumlu ol, sadeleş, hem para hem zaman kazan! Şuursuzca para harcayıp, en abuk şeyleri bile ağzımın suyu akarak aldığım için kendime bir dur dedim. En son evde giymek için bir tişört alırken yakaladım kendimi. Yani tişört sonuçta ama dışarısı için ayrı ev için ayrı tişört alma huyum yoktur.

Sonra başladım sadeleşme, tutumlu olma gibi kavramlarla ilgili hem bir iki arkadaştan tavsiye almaya hem de videolar izlemeye. Aslında mantık para biriktirme değil, para harcama dürtüsünü köreltme.

Hepimiz, çok sevdiğimiz o bluzu alınca dünyanın en güzeli olacağımızı ve hayatımızın değişeceğini falan düşünüyoruz. Ama bluz bir iki giyimden sonra dolabın köşesinde unutuluyor. Aslında sadeleşmek bence ruhu özgürleştirmek. Yaz geldi yeni kıyafetler alayım derdine düştüm ama cidden geçen sene aldıklarıma ne oldu? İşler bu aşamaya gelince bir dur deme zamanı geldi.

Öncelikle mutluluğumuzu eşyalara, kıyafetlere bağlamaktan vazgeçelim. Onun yerine açık havada bir çay içmenin ya da aileyle bir akşam sohbetinin çok daha uzun süre haz vereceğini kafamıza yazalım. Sosyal medyada gördüğümüz büyülü kapitalizm tohumlarına kafamızı çevirelim. Mesela ben bugün tüm sms reklamlarına üşenmedim ve Ret yazıp bilmem kaça 100 tane mesaj yolladım. Trendyol indiriminden de Migros indiriminden de haberdar olmak istemiyorum. Çünkü haberdar oldukça gereksiz şeyler alıp duruyorum. Sosyal medya reklamlarını ve bildirimlerini engelleyip rahat bir nefes alabilirsiniz. Alışveriş sizi cezbediyorsa mümkünse bir süre avmlere gitmeyin. Dolabınızı açın ve 1 yıldır giymediğiniz kıyafetlerinizi ya uygulamalardan satın ya da ihtiyacı olanlara gönderin. Uygulamalara kıyafet, tabak, çanak ya da kullanmadığınız herhangi bir eşyanızı eklemek bu işin para kazanma kısmı.

Aslında kısaca bağlarımızı ve sevgimizi başka yerlere yöneltmeliyiz. Bir kıyafete bağlanmak yerine bir kitaba bağlanabiliriz. Evi eşyalar ile doldurmak yerine kahkahalarla doldurabiliriz. Ayrıca ek olarak beni süper motive eden bir video iliştiriyorum şuraya. İşler çığırından çıktıkça açıp izleyebilirsiniz 🙂

Basit Yaşamanın 8 Yolu

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!