Sağlıklı ve Hızlı Zayıflamak İçin 10 Öneri

Öncelikle bir diyete başlarken düşünce tarzınızı diyetteyim yerine ben sağlıklı ve temiz besleniyorum diye şekillendirin. Bu psikolojik olarak diyetteyim ve hiç bir şey yiyemem kabusundan sizi korur. Önemli olan sevdiğiniz hiç bir şeyi yememeniz değil, onları sağlıklı alternatifleriyle değiştirmeniz. Örnek olarak tatlı istediğinizde bir kuru kayısı ya da kuru üzümle bunu geçiştirebilirsiniz. Hem hızlıca hem de sağlıklı zayıflamak için 10 tane önerim var;

1- Yemeklerinizi evde yiyin. Dışarıda ayak üstü atıştırmalıklardan kaçının. Önemli olan sağlıklı beslenmek. Bir alışveriş merkezinde yediğiniz salatanın sebzelerinin ne kadar iyi yıkandığını bilemezsiniz. Hem bu sizi fast food yemekten de kurtarır. Ayrıca evde yaptığınız hamburger dışarıda yediğinizden çok daha sağlıklıdır.

2- Lifli yiyecekler yemeye önem verin. Sizi uzun süre tok tutmaya yardımcı olacaktır.

3- Sabahları işe gitmeden önce 15 dakika erken kalkın ve mutlaka kahvaltı yapın. Her sabah bir yumurtayı alışkanlık haline getirin. Yumurta ve beyaz peynir daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

4- Ana öğünlerinizin arasında mutlaka bir şeyler atıştırmak istiyorsanız bunları en sağlıklılarından seçin. Örneğin kahvaltıdan öğle yemeğine kadar olan zamanda acıkıyorsanız bir çikolata yemek yerine 4-5 tane ceviz ya da fındık yiyebilirsiniz. Bu sizi daha fazla tok tutacaktır.

5- Kendinizi sadece az beslenmeye şartlandırmayın. Mesela haftada 1 gün kendinize izin verin. Çok fazla abartmamak şartıyla bir gün istediğiniz şeyleri yiyin.

fit-gorunmenin-altin-kura
Sağlıklı Beslenme

6- Mutlaka hareketli bir yaşam benimseyin. En azından günde yarım saatlik kısa yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Akşamları televizyon karşısında geçirdiğiniz zamanı kısaltarak bu zamanı egzersize ayırabilirsiniz. Asansör yerine de merdivenleri kullanmaya çalışın.

7- Yemeklerden önce bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Ayrıca sabahları limonlu su içerek zayıfladıklarını söyleyen arkadaşlarım da var.

8- Eğer sırf can sıkıntısından yemeğe saldırıyorsanız kendinize farklı uğraşlar bulun. Gününüzün her anını doldurmaya çalışın. Yapmanız gereken ne zaman daha fazla yediğinizi bulabilmek. Moraliniz bozuk olduğunda mı, gece mi, mutluyken mi? Bunu belirleyin ve o anlarda yapacak başka bir şeyler bulun.

9- Her başarının mimarı gibi zayıflama serüveninizde önemli olan şey sürekliliktir. Kilo almak oldukça hızlıdır ama vermek o kadar kolay değildir. Devam etmeli ve pes etmemelisiniz. Zaten 2 hafta düzenli ve sağlıklı beslendiğinizde değişimi farkederek motivasyonunuz yükselecektir.

10- Hayal edin. En önemli madde bence bu. Zayıf ve sağlıklı görünmeyi hayal edin. Bununla ilgili motivasyon fotoğraflarına bakın. Kendinize inanın.

Sağlıklı ve Hızlı Zayıflamak İçin 10 Öneri yazısını sevdiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

Sevgilerle..

Yorumlarınız benim için değerli!