Selam Uykusuzluk, Ben Geldim!

Uykusuzluktan bittim artık. Her gece sabaha karşı 05:00 sularında anca uykuya dalıyorum. Daha sonra ninja kaçta uyanırsa o saatte uyanıyorum. Benim sorunum aşırı düşünmek. Düşüncelerden kurtulamıyorum artık Allah ne verdiyse. Aklıma ne gelirse düşünüyorum. En son telefonuma bir meditasyon uygulaması indirdim. Sağolsun oradaki abla sayesinde küt diye uyuyorum ama bu seferde alışkanlık olacak diye korkuyorum. Peki önemli soruyu soralım; Uykusuzluk Nasıl Geçer?

O yüzden saat 04:00’ü falan geçtiyse ve hala uyuyamadıysam son çare olarak uygulamayı kullanıyorum. Bu yazıdan sonra Uzun Birgünün Adından 5 Adımda Rahatlayın! başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

Uykusuzluk Nasıl Geçer?

Uyku getiren hassas noktalar diye bir başlık buldum;

Akupunktur’da vücudun bazı noktaları, birbirinden farklı problemler için tedavi edici etkiye sahiptir. Burada da uyku getiren iki üç noktaya basmak, uykuya geçmek için yeterli olacaktır. İşte, o üç nokta;

uyku getiren şeyler

“Parmaklarınızı burnunuzun üstündeki kaşların arasındaki noktaya koyun, burada hafif bir girinti bulunur. 20 saniye basılı tutun, kısaca bırakın ve iki kez daha tekrarlayın.”

“Yatağın kenarında oturup sağ ayağınızı sol dizinize koyun. Parmak ile ikinci ayak parmağınız arasındaki hafif girintiyi bulun ve aynı şekilde basın.”

“Sağ ayağınızı desteklerken, parmağınızın hemen altında ikinci ayak parmağınızın üst tarafında yerini bulun. Sağ elinizin başparmağını ve işaret parmağını kullanarak parmağınızı hafifçe sıkıştırın.” Kaynak

Birde şöyle korkutucu senaryolar var; “İngiliz Profesör Russel Foster, 5 saatten az uyuyanların sigara tiryakileri kadar tehdit altında olduğunu açıklamıştı. İsveç’teki Uppsala Üniversitesi ve Karolinska Enstitüsü’nün bilim adamları da tek bir gece uykusuz kalmanın bile bedenin biyolojik saatini kontrol eden genlerde anında değişime yol açtığını belirtti.”

Kendi deneyeceğim yöntemlerden biri lavanta yapı edinmek. Her yerde lavanta yağının sakinleştirici ve uykuya kolay geçişi sağlayan etkisini okuyorum. Yastığa bir damla damlatmak etkili oluyormuş.

Bir de yaklaşık bir aydır uygulamaya çalıştığım yöntem cep telefonunu odaya almamak. En son yatmadan kitap okuyorum ve uykuya geçiyorum. Çünkü cep telefonunun yaydığı ışık ve radyasyon da uyku kalitemizi epey düşürüyor.

Ben bu uykusuzluk sorunumu çözmek için daha pek çok araştırma yapacağım gibi duruyor. Siz de önerileriniz varsa yazarsanız sevinirim.

Sevgilerle..

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

  1. Geçmiş olsun.. Uzun süren uykusuzluk sonrası depresyon başlar dikkatli olun. Ben iki kez depresyon ve panik atak tedavisi görmüş biri olarak en son geçtiğimiz ay bir uyku sorunu yaşadım ve hemen doktora gidip daha önce kullandığım uyku ilacımı yazdırdım. Açıkçası 1 kez kullandım ve sorunlarım düzelince uyku kalitemde düzeldi sayılır. Size tavsiyem psikolog ya da psikiyatre görünmeniz. Kafamızın içinde sürekli diyaloglar kurduğumuz için böyle oluyor.

    1. Zaten ruh hali de çöküyor insanın, bütün gece kendiyle didinip durduğu için. Eğer biraz daha sürerse öyle yapacağım sanırım. Teşekkürler ilginiz ve yorumunuz için 🙏🏽

  2. Geçmiş olsun, sizin durumunuz psikolojik gibi görünüyor. Günde kaç saat uyuduğumuzda önemli gece uykusu için. Lavanta keseciklerini denemiştim bende yastığın altınada koyabilirsiniz rahatlatıcı etkisi var.

    1. Teşekkürler. Bana da öyle geliyor. Gece 4:00-9:30 arası uyuyorum. Aralarda biraz kesinti oluyor tabi, eşim işe gidiyor, çocuk ağlıyor falan aralarda uyanıyorum. Gündüz aslında spor falan yapıyorum. Kendimi yoruyorum. Lavantadan bende ümitliyim 🙂

Yorumlarınız benim için değerli!