Sevdiklerimizle Bağlarımızı Nasıl Güçlendiririz?

Birlikte vakit geçirmek, ailelerin birbirlerine verebilecekleri en büyük hediyelerden biridir. Kaliteli zamanı paylaşmak sadece aile bağlarını güçlendirip inşa etmekle kalmaz, aynı zamanda ailedeki herkes için bir aidiyet ve güvenlik duygusu sağlar. Aile bağlarını güçlendirmek de oldukça önemli bir konudur. Bu yazıda genel olarak sevdiklerimizle bağlarımızı nasıl güçlendiririz diye soruyoruz.

Hepimizin birlikte kaliteli zaman geçirmeyi tamamen imkansız hissettiren çılgın programları var. Sevdiklerinizle bir araya gelmek için belirli bir zaman belirleyin. Bu bir film gecesi olabilir ya da oyun zamanı olabilir. Takvimde mutlaka bugünü işaretleyin ve o güne başka hiçbir program koymayın. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle ilişkilerinizi kuvvetlendirmek için karşılıklı birbirinize zaman ayırmanız önemlidir.

İster birlikte pişirin, ister paket yemek sipariş edin, birlikte yemek harika bir bağ kurma zamanı olabilir. Birlikte yemek yemek için oturduğumuzda günümüzden, hayatımızda meydana gelen yeni olaylardan veya yakında gerçekleşecek eğlenceli olaylardan bahsedebiliriz. 

Beraber spor yapın. Koşuya çıkın, gölün etrafında yürüyün veya yoga dersi alın. Birlikte yeni aktiviteler keşfederek eğlenin. Sevdiğiniz biriyle yeni bir şey öğrenmek harika bir bağ kurma zamanıdır. 

Sağlam bir destek sistemine sahip olmak çok önemlidir. Hepimizin çevremizdekilerle bir aidiyet duygusu yaşamamız gerekir. Hangi kitapta okuduğumu tam olarak hatırlamıyorum ama genel olarak sağlıklı beslenme tarzına önem vermeyen fakat oldukça sosyal olan ve çevresinde iyi bir arkadaş grubu olan kişilerin uzun yaşadığı ile ilgili bir araştırma okumuştum. Sosyal olmak ve çevremizin iyi insanlarla çevrili olması kendimizi hem güvende hem de huzurlu hissetmemizi sağlar.

Ailedeki herkes, hem iyi hem de kötü haberleri paylaşmak ve sevgi dolu bir yanıt almak için güçlenmiş hissetmelidir. Bu nedenle ailedeki herkes karşısındakini yargılamadan dinlemeli ve güven ortamı oluşturmalıdır.

Burada bağ güçlendirmedeki amaç işler iyi gittiğinde ailedeki herkesin birlikte sevinmesi ve işler planlandığı gibi gitmediğinde üzülmesidir. Aile zamanı günlük yaşamın önemli bir parçası olsa da, herkesin boş zamanlara da ihtiyacı vardır. Çocuklarınızı yeniden şarj olmaları için yalnız biraz sessiz zaman geçirmeye teşvik etmekle kalmayıp, aynı zamanda kendinize de zaman ayırmanız gerekir.

Aile İlişkilerini Anlatan Kitaplar;

  1. Aile Bağları – İrene Nemirovsky
  2. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez
  3. Bütün Mutlu Aileler – Carlos Fuentes

Sevgilerle

Sevdiklerimizle Bağlarımızı Nasıl Güçlendiririz? yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!