Sosyal Medya Karmaşası

sosyal-medya-danismanligi

Harward Business Review dergisinin internet sitesinde epey vakit geçiriyorum. Bugün yine orada bir yazıya denk geldim. Başlığı biraz kötü olsa da oldukça doğru bir noktaya parmak basmış yazar. Yazının başlığı “Şimdiki Gençler Çok Zeki.. Değil..

İçeriğinden de göreceğiniz gibi her türlü sosyal medya kullanımında listelerde üst sıralardayız. Fakat iş teknolojiyi geliştirmeye gelince hep gerideyiz. Peki nedir bunun sebebi?

Sosyal medya kullanımının facebook’ta arkadaş dürtmekten öteye gidemediğini düşünüyorum. İnternet bir nimet, her türlü bilgiyi bulabileceğimiz sonsuz bir kütüphane ama aynı zamanda bir çöp yığını. Aslında google’da ne aradığımıza bağlı bilgiye ulaşma lüksümüz. Ben Facebook’ta bulunan gruplarla yeni yeni tanışıyorum. Bebek yemekleri gruplarına üye oluyorum ve kafama yatan gerçekten doğru dürüst bilgi veren gruplarda kalıyorum. Fakat genelde kadınların üye olduğu bu tarz gruplarda gerçekten durum içler acısı.

Düşünün bir kadın bebeğini yataktan düşürmüş Facebookta bu gruptan soruyor bir şey olur mu diye! Doktora götürmeliyim demiyor. O grupta ki kadınlara doktordan daha çok güveniyor.  Her gün belki 10 kere bebeğim uyumuyor dua okuyabilir misiniz? gibi paylaşımlar oluyor.

Sosyal medya çok kullanıyoruz ama pek etkin kullanamıyoruz sanırım. Ülkeler şu anda Uzayda koloni kurup kendilerine alan ayırmayı düşünürken biz o konulara çook uzaktayız. Bizim için bunlar hala bilim kurgu filmlerinin ötesine geçemedi belki de.

Çok düşünceliyim bu sıralar, bu konuda sizin de fikirlerinizi bekliyorum 🙂 Sevgilerle..

  1. Evet kahve falında kısmet arar gibi yalan yanlış inançlarımız var. Kimseyi suçlamıyorum ama deli bile akıl pazarında aklını beğenir. Kimse demiyor ki ben ne yapıyorum. Herkes kendinden emin. Biz eleştirilmeye gelemiyoruz onun için saçma sapan yerlerde saçmalıkların doğru olduğuna inanıyoruz. Ne demişler “vurun abalıya”. Biz bilinçsizliğimizin kaderini yaşıyoruz.

  2. […] Kaynak: Sosyal Medya Karmaşası […]

Yorumlarınız benim için değerli!