Sosyal Medya Uygulamalarını Telefonumdan Kaldırınca Ne Oldu?

Sosyal medya uygulamalarını telefonumdan kaldırınca neler oldu? Sosyal Medyayı Bırakmak Mümkün Mü? yazımda 15 gün boyunca sosyal medya hesaplarımı kaldıracağımı yazmıştım. Bu yazıda bu süreçte neler oldu onu bulacaksınız.

Alışveriş yapmadım. Bu etkiyi beklemiyordum ama sanırım sürekli verilen linkler baya etkiliymiş. Hiç alışveriş yapmadım. Böyle bir gereksinim duymadım. Daha doğrusu Trendyol ya da Hepsiburada uygulamalarına hiç girmedim bile. Çünkü influencerların sürekli indirim var diyerek linklemeleri fark etmesek de mutlaka o bağlantıya tıklatıyor. Böylece ihtiyacımız olmayan çok daha fazla şeye maruz kalıyoruz.

Yarım kalan kitaplarımı bitirdim. Okuyup yarısında tamamlamadan bıraktığım kitaplarımı tamamlayabildim.

Akrabaların ya da bazı arkadaşlarımın gönderilerini görüp strese girmedim. Kısa süreli de olsa negatif bir içeriğe maruz kalmadım bilinçaltımın derinliklerine toksik bir an bırakmadım. Sadece başlığı okuyarak bile bunu yapabiliyoruz aslında.

Evi her gün toparlayabildim. Yarım bir iş hiç kalmadı çünkü bol bol vaktim vardı. Sıcak ve tüm gün evdeyim. Sıkılmamak için bol bol dolap düzenledim. Telefonu elinize almadan bir gün geçirmeye çalışın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Ben bu işi o kadar sevdim ki navigasyon olmasa tuşlu telefona bile geçebilirim gibi geliyor..

Merak ettiğim başka konulara giriş yapabildim. Edebiyat araştırmalarına tam olarak odaklanıp okuyabildim. Notlarımı aldım. 

Her gün yoga yapabildim. Hiç aksatmadan yapmamın bir nedeni bence yine dikkatimi dağıtan herhangi bir şeyin olmamasıydı ve tabi yine bol vakit kalması. 

Ekran sürem 3 saatlik ortalamalardan 40 dakikaya düştü. 130 kez ekran uyandırmasından 20 ekran uyandırmasına geriledi. Evet günde toplamda 130 kez ya tuş kilidi açıp kapatıyorum ve bildirim alıyormuşum.  Bu bence çok korkunç. Lütfen ekran sürenizi her gün takip edin ve neler olduğunu görün.

Şimdi ne yapıyorum? Sosyal medya hesaplarımı geri yükledim. Fakat günlük 15 dakika süre sınırı koydum. Yüklediğimden beri hiçbirine girmedim. Girme ihtiyacı hissetmedim. Ayrıca herhangi bir değişiklik de olmamış. Her şey aynıydı. Aynı kişiler aynı paylaşımları yapmıştı. Mesajlarımı kontrol edip direkt geri kapattım.

Bir blog yazarıyım ve blogumun paylaşılmaya ihtiyacı var tabi ki hesaplarımı kullanacağım ama kısa süreli. Çünkü ben bu özgürlüğü çok sevdim. 


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: