Sosyalleşmek Üzerine

sosyal-olmak-ne-demek

Çevrenizde elinden telefon düşmeyen, devamlı arkadaşlarıyla konuşan insanlar var mı? Böyle insanlara gerçekten çok özeniyorum. Akşamları haftada bir iş çıkışı arkadaşlarıyla buluşup planlar yapan hafta sonları ev gezmelerine gidenlere hayranım. Aslında ben hem çevresinde fazla insan arayan hem de bu kalabalıktan sıkılan birisiyim 🙂 

Peki daha sosyal olmak için neler yapabilirim diye düşündüm. Bunlar benim kendi düşüncelerim uygulayıp sonuçları görmek lazım 🙂

İlla ki şu anda görüştüğünüz bir iki arkadaşınız vardır. Bu arkadaşlıklarınızı geliştirmeye bakın. Onlarla ilgilenin. hep onların aramasını beklemeyin ve hafta sonu için bir plan yapın. Kendinize belli aralıklarla bu arkadaşlarınızla toplanacağınıza dair bir söz verin ve buna sadık kalın. Daha sosyal olmak o kadar da zor değil.

Arkadaş canlısı olmak için daha dışa dönük olun. Bir ortamda sadece dinleyip kafa sallayan olmak yerine ortaya fikir atan olmalısınız. Böylece sohbeti geliştirebilir başkalarının bilmediği yönlerinizi gösterebilirsiniz.

Kendi tarzınızı yansıtın ve görünümünüze özen gösterin. Dış görünüş önemli değil deseler de dış görünüş bence her zaman önemlidir. Bir tarz belirleyin ve buna göre giyinin. Giyim tarzınız kişiliğinizi de yansıtır. Ayrıca dış görünümünüze özen göstermek bir kalabalığa girdiğinizde kendinize güvenmenizi ve daha rahat hareket etmenizi sağlar.

Her zaman anlatan taraf olmayın. İyi bir dinleyici olduğunuzu karşınızdakine belli edin. Onun gözlerinin içine bakın ve anlattıklarına sadece kafa sallamak yerine yorum katın. Siz iyi bir dinleyici olduğunuzda karşınızdaki de sizin yanınızda kendini rahat hisseder.

Genel kültürünüzü ve bakış açınızı genişletin. İnsanlarla konuşacak bir şey bulamamaktan şikayetçiyseniz ilgi alanlarınızı genişletin. Bir kaç hobi edinmeye çalışın, kurslara katılın. Kurslara katılmak çevrenizi de geliştirecektir. Daha fazla gazete ve kitap okuyun. Daha fazla konuda fikir sahibi olmanızı sağlayacak şeyler bulun.

Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar. Eğer sizinde eklemek istedikleriniz veya bana önerileriniz olursa lütfen yorum yazmaktan çekinmeyin.

Sevgilerle..

  1. Elinden telefon düşmeyen insanlardan uzak durun cunku yanlarinda canınız sıkılacak belli ki – ya da onlar sizin yaninizda olmaktan cok da memnun degil 🙂 Soyle bir dusununce sanirim ben de hem çevresinde fazla insan arayan hem de bu kalabalıktan sıkılan birisiyim. Bir de ben yeni bir yere tasinip – yeni bir ulke, mumkunse – sil bastan cevre kurmaya bayiliyorum. Deli miyim neyim?! 😛

    1. Bence harika bir ozellik sil bastan çevre kurabilmek :)) Ben bu konuda hiç iyi değilim 🙂

Yorumlarınız benim için değerli!