Spor Yapmanız İçin 10 Neden

spor-yapmak
evde-spor
Evde Spor Yapmak

Evde spor yapmanın faydalarını merak mı ediyorsunuz? Ben spor yapmayı çok seviyorum fakat evde spor benim için çok daha kolay. Spor yapmaya karar vermek çok kolay ama buna vakit ayırmak gerçekten çok zor olabiliyor. Ben bir dönem spor salonuna gittim fakat son aylarda artık sıkılmaya ve gitmeye üşenmeye başlamıştım. Yaklaşık 1 aydır evde spor yapıyorum. Aletle spor yapmaktansa egzersiz hareketleri yapmayı daha çok seviyorum.

Eğer siz de spor yapmaya üşeniyorsanız önce kendinize 3 günlük bir program yapın. Ne olursa olsun bu üç gün en az 10 dakikayı egzersize ayırmaya özen gösterin. Bu blogda evde yapabileceğiniz kısa süreli egzersiz videoları bulabilirsiniz. Öncelikle işe bunlardan birini yaparak başlayın. Emin olun 1 hafta her gün kısa süreli de olsa egzersiz yaparsanız bırakmanız çok zor olacak. Peki neden spor yapmalıyız. İşte spor yapmamız için 10 neden:

 1. Hayat kalitenizi arttırmanıza ve geliştirmenize yardımcı olur.
 2. Fiziksel performansınızı geliştirir.
 3. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.
 4. Maksimum oksijen kapasitenizi artırır.
 5. Anaerobik eşiği artırır, bu da çabuk yorulmayı ve dolayısıyla kanda laktik asit birikiminin erken oluşmasını engeller.
 6. Kaslarınızın kandan oksijen çıkarma kabiliyetini artırır.
 7. Çarpıntı riskini azaltır.
 8. Çok çeşitli sebeplere bağlı baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar.
 9. Hamilelikte karşılaşılan birçok rahatsızlıklardan (kabızlık, bel ağrısı, mide ekşimesi gibi) kurtulmanızı sağlar.
 10. Stresten korunmaya ve kurtulmaya yardımcı olur.

Spor yapmanız için oldukça fazla neden olduğunu görüyorsunuz. Spor yapmak kendinize olan güveninizi arttıracak ve girdiğiniz her ortamda göz kamaştıracaksınız. Sağlığınıza olan faydaları zaten saymakla bitmez ama fiziksel görünümüzü de çok daha iyi yapacağı bir gerçek.

Peki evde hangi sporlar yapılabilir?

Bunlardan biri pilates. Evde çok kolay pilates yapabilirsiniz. Benim sıklıkla yaptığım ise evde Leslie ile yürüyüş. Hiç spor yapasım olmadığında 15 dakika koridorda tempolu bir şekilde yürüyorum. Hatta çocuğumla hadi yakalamaca oynayalım diyerek onu da egzersizime dahil ediyorum. 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Jillian Michaels 30 Day Shred

Düzenli olarak spor yapmaya çalışıyorum. Her gün kendimi spora zorladığımda etkili olmadığını gördüm. Bir gün yapamadığımda ipleri bırakıyorum. O nedenle haftada dört gün spor olarak ayarladım. 2 gün spor 1 gün dinlenme ve yine 2 gün spor. Haftasonları spor yapmıyorum. Siz kendi programınıza göre ayarlayabilirsiniz. 

Spor yaparken ısınmayı ve sonrasında esnemeyi sakın unutmayın. Esneme ve ısınma için Youtube 4 dakikada ısınma gibi videoları izleyebilirsiniz. Hem bu videolar çok kısa ve sıkılmadan ısınmanızı sağlıyor. Ya da dans ederek ısınabilirsiniz. Benim çok sevdiğim videolardan biri Saskia’s Dansschool videoları. 3-4 dakikalık dans videoları hem kalp atışımı yükseltiyor yani kardiyo oluyor kısa zamanda hem de kaslarımı hızlıca çalıştırıyor.

Sevdiğiniz spor tarzını bulduğunuzda evde spor yapmak sizin için zor olmayacak. 15 dakikayla başlayın ve arttırın.

Bu yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Blog mail listeme kayıt olursanız yeni yazılardan hızlıca haberdar olursunuz.

Sevgilerle.

1 Comment

 1. […] İlgili Yazı: Spor Yapmanız için 10 Neden […]

Yorumlarınız benim için değerli!