Stres Yönetimi ve Duygusal Denge: Huzurlu Bir Yaşam için Stratejiler

Yazıya başlamadan önce stres yönetimi nedir bunu açıklamak istiyorum. Stres yönetimi, hayatınızdaki stres ve zorluklarla (sıkıntılarla) daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacak yöntemlerdir. Stresi yönetmek daha dengeli ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar. Stres Yönetimi ve Duygusal Denge: Huzurlu Bir Yaşam için Stratejiler nelermiş bakalım.

Stres zorlu bir olaya karşı verilen otomatik fiziksel, zihinsel ve duygusal tepkidir. Bu herkesin hayatının normal bir parçasıdır. Olumlu olarak kullanıldığında stres büyümeye, eyleme ve değişime yol açabilir. Ancak olumsuz, uzun vadeli stres yaşam kalitenizi düşürebilir.

Birçoğumuz kendimizi o kadar stresli hissediyoruz ki, başa çıkmak için sağlıksız ve verimsiz yollara başvuruyoruz. Bu yararsız stratejilerin birçoğu stresi geçici olarak azaltabilir, ancak uzun vadede aslında daha da fazla hasara neden olurlar. Stres yönetimi eğitimi gibi eğitimler bu noktada işe yarabilir. Udemy gibi online eğitim platformlarında da bu tarz eğitimler mevcut. Dilerseniz deneme amaçlı satın alabilirsiniz.

Stres Yönetimi Teknikleri

Stres yönetimi teknikleri konusunda birkaç öneri buldum. Bunları da paylaşmak istiyorum.

Stres yönetiminin 4A’sını uygulayın.
Stres, sinir sisteminizin otomatik bir tepkisi olsa da, bazı stres etkenleri öngörülebilir zamanlarda ortaya çıkar: örneğin işe gidiş geliş, patronunuzla bir toplantı veya aile toplantıları. Bu tür öngörülebilir stres etkenleriyle uğraşırken ya durumu değiştirebilir ya da tepkinizi değiştirebilirsiniz.

Herhangi bir senaryoda hangi seçeneği seçeceğinize karar verirken dört A’yı düşünmek faydalı olacaktır: Kaçınma, değiştirme, uyum sağlama veya kabul etme.

Duygusal Denge

Gereksiz stresten kaçının
Ele alınması gereken stresli bir durumdan kaçınmak sağlıklı değildir, ancak hayatınızdaki ortadan kaldırabileceğiniz stres etkenlerinin sayısı sizi şaşırtabilir.

“Hayır” demeyi öğrenin. Sınırlarınızı bilin ve onlara bağlı kalın. İster kişisel ister profesyonel yaşamınızda, kaldırabileceğinizden fazlasını üstlenmek, stresin kesin tarifidir.

Sizi strese sokan insanlardan kaçının. Birisi hayatınızda sürekli strese neden oluyorsa, o kişiyle geçirdiğiniz süreyi sınırlayın veya ilişkiyi sonlandırın. Bunlara toksik insanlar diyelim. Gerçekten de bizi zehirliyorlar bence.

Ortamınızın kontrolünü elinize alın. Akşam haberleri sizi endişelendiriyorsa televizyonu kapatın. Trafik sizi gerginleştiriyorsa daha uzun ama daha az gidilen bir rotayı tercih edin. Markete gitmek hoş olmayan bir işse, market alışverişinizi internetten yapın.

Sıkıntılı konulardan kaçının. Eğer din ya da politika yüzünden üzülüyorsanız, bunları konuşma listenizden silin. Aynı konu hakkında aynı kişilerle defalarca tartışıyorsanız, konuyu gündeme getirmeyi bırakın veya konu tartışma konusu olduğunda özür dileyin.

Kendinizi Sınırlamayın

Yapılacaklar listenizi kısaltın. Programınızı, sorumluluklarınızı ve günlük görevlerinizi analiz edin. Eğer elinizde çok fazla şey varsa, “yapılması gerekenler” ile “zorunluluklar” arasında ayrım yapın. Gerçekten gerekli olmayan görevleri listenin en altına bırakın veya tamamen ortadan kaldırın. Bakın bunu ben çok fazla yapıyorum mesela. Bir günün sanki tamamını doldurmalıyım gibi hissediyorum.

Durumu değiştir
Stresli bir durumdan kaçınamıyorsanız, onu değiştirmeye çalışın. Özellikle iletişim kurma ve çalışma şeklini değiştirerek fark yaratabilirsiniz.

Duygularınızı saklamak yerine ifade edin. Bir şey veya birisi sizi rahatsız ediyorsa endişelerinizi açık ve saygılı bir şekilde iletin. Duygularınızı dile getirmezseniz kırgınlık ve stres artacaktır. Bu en önemli adım bence. Duygularımızı içimize attığımız sürece karşımızdaki bizi anlayamayacak.

Uzlaşmaya istekli olun. Birinden davranışını değiştirmesini istediğinizde siz de aynısını yapmaya istekli olun. En azından biraz esnemeye istekliyseniz, mutlu bir orta yol bulma şansınız yüksektir.

Daha iddialı olun

Kendi hayatınızda arka koltukta oturmayın. Sorunlarla doğrudan ilgilenin, onları öngörmek ve önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Çalışmanız gereken bir sınav varsa ve konuşkan oda arkadaşınız eve yeni geldiyse, konuşmak için yalnızca beş dakikanız olduğunu önceden söyleyin.

Dengeyi bulun. Tüm çalışma ve oyun oynamamak tükenmişliğin reçetesidir. İş ve aile hayatı, sosyal aktiviteler ve tek başına yapılan uğraşlar, günlük sorumluluklar ve boş zamanlar arasında bir denge bulmaya çalışın.

Stres etkenine uyum sağlayın
Stres etkenini değiştiremiyorsanız kendinizi değiştirin. Beklentilerinizi ve tutumlarınızı değiştirerek stresli durumlara uyum sağlayabilir, kontrol duygunuzu yeniden kazanabilirsiniz.

Sorunları yeniden çerçeveleyin. Stresli durumlara daha olumlu bir bakış açısıyla bakmaya çalışın. Trafik sıkışıklığından dolayı öfkelenmek yerine, bunu bir ara vermek ve yeniden toparlanmak, en sevdiğiniz radyo istasyonunu dinlemek veya yalnız vakit geçirmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Büyük resme bak. Stresli durumun perspektifini ele alın. Uzun vadede bunun ne kadar önemli olacağını kendinize sorun. Bir ay içinde önemli olacak mı? Bir yıl? Gerçekten üzülmeye değer mi? Cevabınız hayırsa zamanınızı ve enerjinizi başka yere odaklayın.

Standartlarınızı ayarlayın. Mükemmeliyetçilik önlenebilir stresin önemli bir kaynağı. Mükemmelliği talep ederek kendinizi başarısızlığa hazırlamayı bırakın. Kendiniz ve başkaları için makul standartlar belirleyin ve “yeterince iyi” konusunda sorun yaşamamayı öğrenin.

Minnettarlık duygunuzu güçlendirin. Stres moralinizi bozduğunda, kendi olumlu nitelikleriniz ve yetenekleriniz de dahil olmak üzere hayatınızda takdir ettiğiniz her şeyi düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Bu basit strateji, olayları perspektif içinde tutmanıza yardımcıdır. İyi Bir Gün Geçirmenizi Sağlayacak Sabah Rutini Listesi bu yazımdaki gibi sabah ve akşam rutinlerini takip etmeyi seviyorum. Böyle küçük rutinlere bağlı kalmak beni güvende hissettiriyor ve stresimi azaltıyor. Tavsiye ederim.

Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin
Bazı stres kaynakları kaçınılmazdır. Sevdiğiniz birinin ölümü, ciddi bir hastalık ya da ulusal bir yangın gibi stres yaratan etkenleri önleyemez ya da değiştiremezsiniz. Bu nedenle Kaygı ve stres yönetimi konusunda kendimizi eğitmek aslında tam da bu noktada önem arz eder.


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!