Stresi Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Üstümüzdeki stresi azaltmak istediğimizde çoğunlukla nefes egzersizlerine, yogaya, meditasyona ve hatta boks gibi yoğun egzersizlere yöneliriz. Bu aktiviteler stresi azaltmak için kesinlikle işe yarayan yöntemlerdir fakat beslenme şeklini genellikle stresle mücadele açısından hep göz ardı ettiğimiz doğrudur. Sağlıklı bir diyet, vücuttaki oksidasyonu ve iltihabı azaltarak kilo alımını da yavaşlatır ve vücudunuzun stresle baş etmesi adına çok daha kalıcı çözümler yaratabilir. Peki Stresi Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Elbette özellikle çok yoğun olduğumuz zamanlarda sağlıklı beslenmek çok kolay bir şey değildir. Çoğu kişi için sağlıklı yemekler hazırlamaya vakit olmayabilir ve genellikle dışarıdan yemek yemek çok daha kolaydır. En azından günlük veya haftalık rutininize sağlıklı bir yemek hazırlamayı eklediğinizde genel beslenme şeklinizi büyük ölçüde değiştirebilir ve vücudunuzdaki stres seviyesinin düşmesini sağlayabilirsiniz. Stresi yenmek için başka bir yöntem olan 4-7-8 Nefes Tekniği Faydaları başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

Vücutta meydana gelen stres, kan basıncını ve kan akışını olumsuz bir biçimde etkiler. Sağlıklı besinler ise vücuttaki kan akışını düzenlemeye yardımcı olacaktır. Kan akışını iyileştiren besin maddelerinin başlıcaları;

Avokado ve Muz: Bu besinler kan basıncını düşük tutmaya yarayan hayati bir mineral olan Potasyum deposu olarak bilinmektedir.

Bitki Çayı: Bitki çaylarının sakinleştirici özelliğini bilmeyen yoktur. Sevdiğiniz bir bitki çayı karışımı vücudunuzdaki gerginliği yatıştırmak için birebirdir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklarda yer alan magnezyum vücudun stres hormonunun dengelenmesine yardımcı olur.

Yağlı Balıklar: Somon, sardalya ve ton balığı gibi balıklarda bulunan kalp sağlığına faydalı omega-3 yağları, adrenalin seviyelerini yönetmeyi sağlar.

Havuç: Çıtır çıtır yiyecekler tüketmek stresi yenmeye yardımcı olur. Besin açısından zengin havuç, kereviz ve diğer gevrek, taze sebzeler, sizi çok fazla kalori ile boğmayacak doyurucu özellikler sunar.

Süt: İçerisinde yer alan B vitamini, D vitamini ve kalsiyum sayesinde kaslarınızdaki gerginliği alacak ve sakinleştirmeye yarayacak bir içecek olan süt gece yatmadan önce 1 bardak içildiğinde vücudunuzu gevşeterek daha rahat uyumanızı da sağlar.

Kuruyemişler: Stres bağışıklık sisteminizi kötü olarak etkiler ve hastalıklara karşı savunmasız olmanıza neden olur. Badem, antep fıstığı ve ceviz vitamin ve çinko ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

Çikolata: Araştırmalar, bitter çikolatanın stres hormonu seviyelerini azaltabileceğini gösteriyor. Çikolata ayrıca şeker içerir, bu nedenle ruh halini iyileştiren serotonin salgılar.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d