Tahta Kaşıklar Nasıl Temizlenir?

Tahta kaşık herkesin mutfağında temel bir malzeme. En sağlıklı mutfak gereçlerinden biri. Bir şef bu pişirme gerecini kaynar suda bekletin ve ne kadar pis olduğunu görün demişti. Sonuç gerçekten kötü. Bu yazıda tahta kaşıklar nasıl temizlenir bunu paylaşmak istiyorum. Tahta kaşıkları kaynatmak denenebilir bir yöntem.

Karıştırma kaşıklarından hamur kaselerine ve doğrama tahtalarına kadar, ahşap ürünler mutfağınıza rustik bir çekicilik ve rahatlık havası katar. Ahşap mutfak eşyaları da idealdir çünkü ahşabın doğal antibakteriyel özellikleri vardır, yiyeceklerinizi bakteri, mikrop ve küften korur. Ayrıca bence çok minimal görünüyorlar.

İlginizi Çekebilir: 10 İşe Yarar Ev Temizliği Tüyosu

Ahşap gereçlerinizi bulaşık makinesinde yıkamanızın neden önerilmediğine gelelim. Gece boyunca yiyecek parçacıklarıyla ıslanıp kirli kalmasına izin vermek ahşabın suyu emmesine, ahşabın genişlemesine ve bozulmasını hızlandırmasına izin verir. Ayrıca, yiyecek parçacıkları ahşaptaki küçük çatlaklara sızarak bakterilerin çoğalmasına ve sağlık riski oluşturmasına izin verebilir. Hemen temizleyin, daha uzun süre dayanırlar. Isı, deterjanlar ve güçlü su, ahşap eşyaların kısa sürede bükülmesine veya çatlak veya yarılmalara neden olur. Bunları manuel olarak temizlemek gerekir.

Tahta kaşıklar nasıl yıkanmalı?

Aşama 1: Ahşap kaplarınızı yumuşak bir sabunla sıcak su altında yıkayın. Artan tüm yiyecek parçacıklarını çıkardığınızdan gerçekten emin olmak istiyorsanız bir sünger veya naylon ovma pedi kullanabilirsiniz.

Adım 2: Yıkadıktan sonra, tahta mutfak eşyalarınızdaki fazla suyu temiz bir el havlusu ile okşayarak veya kurulayarak alın. Bu, ahşabın nem nedeniyle bükülmesini veya çatlamasını önleyecektir.

Adım 3: Ahşap mutfak eşyalarınızı yıkayıp kuruladıktan sonra hemen kaldırmayın. Havayla iyice kurumaları için onları dışarıda bırakın. Aksi takdirde, ahşaptaki boşluklarda sıkışan su damlacıkları tamamen kurumaz ve zamanla birikim ahşabı deforme edebilir veya çatlayabilir.

İlginizi Çekebilir; Mutfakta Kimyasallara Byebye 

Mineral yağlarla bakım; Ahşap mutfak eşyalarınızı parlak ve mümkün olan en iyi durumda tutmak için ayda bir kez mineral yağ ile ovun. Bu gıda güvenli yağlar, ahşap tarafından hızla emilir ve mutfak eşyalarının suyu daha iyi itmesine ve uzun süreli kullanımda bile doğal canlılıklarını korumasına yardımcı olur. Balmumu bileşikleri de bu amaç için iyi çalışır. Kaşıklarınıza, kesme tahtalarınıza ve kaselerinize arada bir iyi bir mineral yağ sürmek için zaman ayırın. Yalnızca onaylı mineral yağları kullanın; zeytin veya kanola yağları kullanmayın çünkü bunlar gıda bazlıdır ve ahşap kaplarınıza hoş olmayan, bayat bir koku verebilir.

İnternette bulduğum bir görseli de paylaşmak istiyorum;

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: