Tasarruf Yapmanın Kolay Yolu

Parayı nasıl yöneteceğimize dair bir sürü çelişkili bilgi var. “Git, en iyi hayatını yaşa, gençsin sadece bir kez!” diyenler var; ama aynı zamanda yatırım yapmanın, biriktirmenin ve geleceğe hazırlanmanın da önemini unutmamak gerekiyor. Bu konuda düşündüm de 2023’teki mali hedeflerime ulaşmaya çalışırken birçok keyifli deneyimi gereksiz yere kestiğimi fark ettikten sonra, bu yıl daha fazla para harcamaya karar verdim. Evet!

Hepimiz, hayatımızı yaşayıp hedeflerimize ulaşmadan önce, onlara ulaşmak için ne kadar çok ya da ne kadar az şey yaptığımız konusunda stres yapmadan yaşayabilmeliyiz. Bu yıl, özellikle tasarruf ve harcama konusunda, hedeflerime nasıl yaklaşmak istediğimi düşündüğümde aklıma “hassa ve dengeli yaşam” trendi geldi ve bunu benimsemem gerektiğini düşünüyorum. Bu yaklaşım, dengeyi, kişisel farkındalığı, kararlılığı ve neşeyi geliştirmektir. (Sıfırdan Para Biriktirmek için 5 Öneri yazımı da okuyabilirsiniz).

Siz de benim gibi finansal hedeflerinizden ödün vermeden hayatınızın tadını çıkarmak istiyorsanız okumaya devam edin.

Mali denetim yaparak neyin size neşe getirdiğini belirleyin Eğer “mali denetim” kelimesi sizi endişelendiriyorsa, size söz veriyorum ki, denetim yapmak sandığınız kadar zor ve zaman alıcı değil. Mali denetim, paranızın nereye ve neden gittiğini anlamak için banka ve kredi kartı ekstrelerinizi hızlıca kontrol etmek anlamına gelir. Bunları yaparken, geçen yıl veya son birkaç ayda yaptığınız ve temel ihtiyaçlarınız olmayan ek harcamaları (örneğin, kira, gaz, elektrik faturaları ve yiyecek) not edin ve bunların yaşamınıza neşe mi yoksa gereksiz bir harcamaydı gibi bir düşünceyi mi kattığını farkedin.

Örneğin, hızlı moda alışverişleri görüyorsanız ancak satın aldığınız ürünleri hatırlamıyorsanız, bu, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için bundan vazgeçebileceğiniz veya önemli ölçüde azaltabileceğiniz bir sinyal olabilir. Ancak kahve dükkanı harcamaları, arkadaşlarınızla buluştuğunuz, ilham verici bir iş yaptığınız veya kişisel bakıma zaman ayırdığınız yerler gibi şeyleri kesmeniz gerekmeyebilir. Mali denetiminiz, hedeflerinize nasıl daha iyi ulaşabileceğinizi ve neşenizi nasıl artırabileceğinizi belirlemenize yardımcı olmalıdır çünkü ikisini de yapabilirsiniz: Rahat bir hayat yaşayabilirsiniz.

Kendinizin gelecekteki bir versiyonunu düşünün Artık günlüğünüzü çıkarma, kendinizi fark etme ve ideal benliğinizin ne olduğuna dair kendinize önemli sorular sorma zamanı. En iyi versiyonunuz bir günde ne yapar? Neyi başarmak istersiniz? Bu soruların cevapları, fonlarınızı daha etkili bir şekilde tahsis etmenize yardımcı olabilir ve böylece geleceğinizi destekler.

Örneğin, kendinizi gelecekte bir sağlıklı bir sporcu olarak görüyorsanız, belki daha destekleyici koşu ayakkabılarına yatırım yaparsınız, ancak daha ucuz bir spor salonuna geçmeye karar verirsiniz. Bu şekilde ihtiyacınız olan araçlara sahip olursunuz. Gelecek için ne istediğinizi düşünmek, sizin için hangi günlük lükslerin önemli olduğunu anlamanıza ve daha büyük hedefleriniz için tasarrufları nasıl dengeleyeceğinize yardımcı olabilir.

Mesela beni her hafta gidilen fast food restoranları yerinde bir tiyatroya gitmek daha çok mutlu ediyor diyelim. Her hafta dışarıda yemek planı yapmak yerine tiyatro ya da konser için para biriktirip ona gidebilirim. Şu an hayatımda KPSS ve formasyon olduğu için kıyafet yerine bütçemi kitaplara ayırmak daha mantıklı geliyor.

Bu arada söylemeden edemeyeceğim, ekonomi o kadar berbat ki aslında şu tasarruf etmek istediğimiz konular farkındaysanız en insani haklarımız. Bu sabah NOW haberde Ankara’da et balık kurumunun erken saatte ucuz kıyma sattığı için uçsuz bir emekli kuyruğu izledim. O kadar sinirim bozuldu ki! Emekliler yani artık yıllarını hizmete vermiş, gezmesi ya da etkinlikten etkinliğe gitmesi gereken insanlar ya evine kapanmak zorunda ya da kuyruklarda ucuz yemek peşinde beklemek zorunda. En insani ihtiyaçlarımız bile lüks oldu. Gencecik insanlar tasarruf derdinde.

Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Bu yazıyı daha sonra okumak için yazıdaki görseli Pin’leyebilirsiniz!

Yorumlarınız benim için değerli!