Truva Filmi 2004

Google’da en iyi filmler araması yaptığınızda karşınıza ya daha önceden izlediğiniz ya da öylesine oluşturulmuş listeler çıkabilir. Zaman zaman gerçekten sevdiğim filmlerin açıklamalarını burada paylaştığımı biliyorsunuz. Bu yazıda da çok sevdiğim ve sık sık izlediğim bir filmi tanıtmak istedim. Eğer paralı film izle platformlarını tercih etmiyorsanız ve yüzlerce reklamın arasında kaybolmamak için ücretsiz film izlerken keyfinizi kaçırmayan bir site arıyorsanız seyredeger.com ziyaret edebilirsiniz.

Truva Filmi

IMDB üzerindeki puanı 7,2 olan Truva filmi, günümüzde Çanakkale sınırlarında kalan bir antik kenttir. 2004 yılında vizyona girmiş olan yapıt Homeros’un İlyada destanını konu edinmektedir. Çanakkale sınırları içerisinde yer aldığı için de ülkemizde oldukça sevilen mitlerdendir. Truva filmi bence herkesin izlemesi gereken tarihi efsane filmlerinden biri.

Yönetmenliğini Wolfgang Petersen’in yapmış olduğu filmin senaristi David Benioff olup müziği James Hornes tarafından yapılmıştır. Yapımcıları,

 1. Wolfgang Petersen,
 2. Diana Rathbun,
 3. Colin Winson,

Olup Warner Bros. tarafından dağıtılmıştır. 163 dakika süreye sahip olan filmin bütçesi 175,000,000 dolar, sonucunda elde ettiği hasılat ise 497,409,852 dolardır.

Truva Filmi Oyuncuları

Truva, ilk vizyona çıktıktan sonra büyük bir başarı elde etmiştir. Filmin konusu ve oyuncuların gösterdiği performans, günümüzde dahi izlenen yapıtlar arasına sokmaktadır. Filmde oynayan oyuncular ve rolleri şöyledir;

 1. Brad Pitt – Achilles
 2. Eric Bana – Truva Prensi Hector
 3. Orlando Bloom – Truva Prensi Paris
 4. Rose Byrne – Briseis
 5. Diane Kruger – Truvalı Helen
 6. Brian Cox – Agamemnon
 7. Sean Bean – Odysseus
 8. Garrett Hedlund – Patrocles
 9. Peter O’Toole – Truva Kralı Priam
 10. Julie Christie – Thetis
 11. Brendan Gleeson – Menelaus
 12. Saffron Burrows – Andromache
 13. Julian Glover – Triopas
 14. Nathan Jones – Boegrius
 15. John Shrapnel – Nestor
 16. Ken Bones – Hippasus
 17. Mark Lewis Jones – Tecton
 18. Tyler Mane – Ajax
 19. James Cosmo – Glaucus
 20. Vincent Regan – Eudorus
 21. Nigel Terry – Archeptolemus
 22. Trenor Eve – Velior
 23. Owain Yeoman – Lysandre
 24. Louis Dempsey – Aphareus

Truva filmi oyuncuları bakımından oldukça ünlü ve başarılı isimlere sahiplik yapmaktadır. Buna ek olarak, profesyonel bir teknik ekibi vardır. Filmin makyaj sanatçısı Paul Engelen olup, görsel efekt süpervizörü Joss Williams ve Charlotte Loughnane’dir. Görüntü yönetmenliğini Roger Pratt’in yaptığı filmde Peter Honess kurguyu üstlenmiştir.

Filmin set dekoratörü Nigel Phelps, sanat yönetmeni yardımcısı ise Matthew Robinson’dur.

Truva Filmi Konusu

Özellikle mitoloji ve tarihi gizemler konusuna ilgi duyanların çok seveceği bir film olacak. Homeros’un kaleme aldığı İlyada destanı, günümüzde birçok kişi tarafından okunmuş ve oldukça ilgi çekici bir efsanedir. Truva filmi konusu da bu kitapla aynı konuyu ele almaktadır.

Filmin konusunda Truva izle Prens Paris, Antik Yunanistan’da Sparta kentinin kraliçesi olan Helen’i kendisiyle beraber vatanı olan Truva’ya gelmesi üzerine ikna etmeyi başarır. Ne var ki onun eşi olan Menelaus, durumu haber alınca durmaz ve kardeşi olan Agamemnon’a giderek destek ister.

Kardeşi de güçlenmek için durumu bir fırsat olarak görerek, bunu kabul eder. Böylece bir süre sonra 1000 gemi ve 50 bin asker ile Truva Krallığı üzerine savaşa giderler. Aralarında Antik Yunanlı kahraman Aşil’in de olduğu ordu, böylece yenilmeyen Truva ile savaşmaya başlar. Bununla beraber Truva prensi Hector, onlara zor anlar yaşatmaktadır.

Dinamik yapısı ve muhteşem dövüş sahneleriyle birçok beğeni toplamış olan Truva, iki antik kent arasındaki mücadeleyi görmenizi sağlar.
Kaynak: https://www.seyredeger.com/

Yorumlarınız benim için değerli!