Turgut Özakman Kitapları Okuma Sırası

Geçen haftalarda eşimle bir karar aldık. Özellikle Türk tarihini anlatan roman tarzında kitaplar okumak istiyoruz. Bunun için aklıma ilk gelen yazarlardan biri tabii ki Turgut Özakman. Kitaplarının okuma sırasını ise burada da paylaşmak istiyorum çünkü çok ses getiren kitaplar yazdı. Turgut Özakman aynı zamanda çok iyi bir oyun yazarı. Turgut Özakman kitapları okuma sırası sizin de ilginizi çekebilir.

Ben aşağıda tüm romanlarını tarihleri ile veriyorum. Biz Şu Çılgın Türkler kitabı ile başlayacağız. Daha sonra Diriliş ve Cumhuriyet kitaplarını okumayı düşünüyoruz. “Diriliş“, Kurtuluş Savaşı dönemini konu alır ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini anlatır. Bu roman, Turgut Özakman’ın en bilinen eserlerinden biridir.

  • 1994: Korkma İnsancık Korkma, Bilgi Yayınevi
  • 2000: Romantika, Bilgi Yayınevi
  • 2002: 19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun’da, Bilgi Yayınevi
  • 2005: Şu Çılgın Türkler, Bilgi Yayınevi
  • 2008: Diriliş – Çanakkale 1915, Bilgi Yayınevi
  • 2009: Cumhuriyet – Türk Mucizesi, Bilgi Yayınevi
  • 2010: Cumhuriyet – Türk Mucizesi 2, Bilgi Yayınevi
  • 2012: Çılgın Türkler – Kıbrıs, Bilgi Yayınevi

Tarihi kitaplar, geçmişte alınan kararların sonuçlarını inceleyerek, bugünkü kararlarınızı daha iyi bilgilenmiş bir şekilde verebilmenize yardımcı olabilir. Günümüz toplumunu ve kültürünü anlamanız için bir bağlam sağlayabilir. Geçmişteki olayların günümüzdeki etkilerini anlama fırsatı sunar.

Tarihi kitapları okudukça ya da bu eğitimi aldıkça zaten gerçekten de tarihin tekerrürden ibaret olduğunu anlıyorsunuz. Eskiden yapılan hataların neden hala yapılmaya devam ettiğine ise insanın aklı ermiyor. Eğer sizin de tarihi romanları ilginiz varsa ve içlerinde çok sevdikleriniz varsa yorumlarda benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

1 Comment

  1. 👌👌

Yorumlarınız benim için değerli!