Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Ücretli öğretmenlik özellikle atanamayan öğretmenlerin başvurduğu yöntemlerden biri. 2022 2023 ücretli öğretmenlik Başvurusu Ne Zaman? derseniz ilçelerin sitelerinde başvurular yavaş yavaş başladı. Fakat e-devlet ücretli öğretmen başvuruları henüz başlamadı. 15-18 Ağustos tarihleri civarında başlaması bekleniyor.

Ücretli öğretmenlik başvurusu yapmak için formasyon şartı aranmıyor. Ben geçen yıl öğretmenlik yaptım. Formasyonum henüz yoktu. Öncelikle ilçelerin milli eğitim bakanlığı sitelerine girmeniz gerekiyor. Örneğin Büyükçekmece MEB sitesi şöyle; https://buyukcekmece.meb.gov.tr/

Buradan ücretli öğretmenlik başvuru formunu doldurun. Daha sonra E-Devlet üzerinden ücretli öğretmen başvuru ekranından başvuru yapacağız. Linki de şöyle; e-devlet

Burada KPSS puanı olanlar ya da formasyonu olanlar ilgili alanları işaretleyebilirler. Olmayanlar direkt olarak kaydet ve ilerle bölümüne basacak. Şu anda 2021-2022 ikinci dönem başvuruları alınıyor. Henüz 2022-2023 ücretli öğretmen başvuruları başlamadı. İkinci adımda ise mezun olduğumuz okula göre seçimlerimizi yapmaya başlıyoruz. Burada aşağıda kaydettiğiniz ya da seçtiğiniz bölümler listelenecek. Kaydet diyerek ilerliyoruz. Böylece ücretli öğretmen başvurusunu yapmış oluyorsunuz. Seçtiğiniz bölgede bir öğretmen ihtiyacı olduğunda ilçe milli eğitim sizinle iletişime geçiyor.

Ücretli öğretmenlik şartları olarak genelde çevredeki okulların müdürleri ile gidin tanışın ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine gidin gibi tavsiyelerde bulunuluyor. Fakat ben geçen yıl ücretli öğretmenliğe başvurduğumda herhangi bir müdürle görüşmeye gitmedim. İlçe milli eğitime de gitmedim. Yine de yakınımda olan bir lisede öğretmen ihtiyacı doğmuş benim de bölümüm ilgili olduğu için benim bulunduğum ilçenin milli eğitim ve çalışma durumumu sordu. Ben de kabul ettim.

2022 Ücretli Öğretmenlik Maaşı Kaç TL?

Ücretli öğretmenlikle ilgili Cumhurbaşkanı şöyle bir açıklama yaptı; “Bir müjde de ücretli çalışan öğretmenlerimize ve usta öğreticilerimize vermek istiyorum. Her 5 ders için ilave bir saat ek ders ödemesi yapacağız. haftada 30 saat derse giren öğretmenin alacağı ücret 3 bin 400 TL’den 5740 liraya yükselmektedir. 40 saat üzerinden alacakları ücret de 7400 liraya çıkmaktadır. ” 

Bu nedenle ben bu sene ücretli öğretmenliğe epey talep olacağını düşünüyorum. Umarım öğretmenlik mesleğini hakkıyla yapanlar ve emek verenler bir an önce atanır. Ücretli öğretmenlerle kadrolu öğretmenlerin hiçbir farkı olduğunu düşünmüyorum. Aynı saatte aynı derslere giriyoruz aynı konuları anlatıyoruz. Fakat yine de kadrolu öğretmenlerin yarısından daha az maaş alıyoruz. Tabii ki bundan kurtulmanın tek yolu atanmak. Atanmak için bu sene KPSS, Eğitim Bilimleri ve ÖABT için emek verenlerin de emekleri, stresleri çöp oldu. Böyle bir eğitim sistemine sahip olup bir yandan da hak aramak biraz yıpratıcı. Umarım herkes hak ettiğini alır.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!