Üretken Bir Çalışma Alanı Nasıl Oluşturulur?

Kahvaltımı yaparken Youtube izlemeyi seviyorum. Bu sabah Pelin Dilara Çolak’ın Filozofların Zaman Yönetimi başlıklı videosunu izledim. Videoda önemli düşünür ve yazarların zaman yönetimi konusunda hangi rutinlere bağlı oldukları ve en sonunda da kendisinin neler yaptığını anlatıyordu. Videonun sonuna doğru aslında zaman yönetimi konusunda, planlama konusunda pek sıkıntım olmadığını ama en temel şeyin eksik olduğunu fark ettim. Bir çalışma alanım kesinlikle yoktu. Bazen salonda, bazen koltukta otururken yazılarımı yazıyor ya da okuyordum. Bu nedenle ben de hemen kendime bir çalışma alanı yaptım. Bu yazıda da üretken bir çalışma alanı nasıl oluşturulur konusuna değinmek istiyorum.

İdeal çalışma ortamı tabii ki bol doğal ışık alan bir yer olmalı. Masayı pencere yanına konumlayabilirsiniz. Doğal ışık, bilgisayarlara ve diğer cihazlara bakmaktan kaynaklanan göz yorgunluğunu da azaltabilir. Çalışma masası nereye konmalıdır? diye düşünürken bunu aklınızda bulundurun. Bence her çalışma masasının yanında mutlaka bir kitaplık ya da çekmeceli bir dolap bulunmalıdır. Böylece tüm defterleriniz, ajandalarınız, ders kitaplarınız ya da kırtasiye malzemeleriniz hemen elinizin altında olur.

Odanızda sizi odakta tutacak kokular bulundurabilirsiniz;

  • Kahve, analitik muhakemeyi geliştirerek problem çözmeye yardımcı olur,
  • Limon ve narenciye, duyuları açarak ve uyanıklığı artırarak performansı arttırır,
  • Tarçın, nane ve zencefil, motor tepkiyi artırarak, hafıza doğruluğunu artırarak ve yorgunlukla savaşarak dikkati toplamaya yardımcı olur.

Kendi çalışma alanımı kurar kurmaz hemen paylaştım Instagram hesabımda tabi ki. Fikir olması açısından buradan da paylaşıyorum.

Kıyafete de dikkat etmenin çok önemli bir etken olduğunu düşünüyorum. Çalışma alanınızı hazırladınız masanızın başına hiçbir zaman pijamalarınızla oturmayın. Üretkenliğin birinci kuralı tam olarak odaklanabilmek. Sürekli olarak ihtiyacınız olanları almak için masadan kalktığımızda yeteri kadar odaklanamazsınız. Bu nedenle çalışma alanınız sabit olmalı ve ihtiyaçlarınız hemen uzanabileceğiniz bir yerde olmalıdır. Benim evimde büyük bir çalışma alanı kurma fırsatım yok. Bu nedenle Ikea’dan aldığım küçük ve sade bir masa yanındada yine Ikea’dan aldığım kitapları kullanıyorum. Kitaplığı merak edenler Ikea Kitaplık Kurulumu ve Siparişim yazıma bakabilir.

İdeal Masa ve Sandalye Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

İdeal bir ders çalışma ortamı ya da ev ofis çalışmasında kollarınızın ön kısmı yüzey boyunca yatay olarak duracak kadar yüksek olmalıdır. Aynı zamanda sandalyenizde rahatça arkaya otururken sizden bir kol boyu uzakta bir ekran veya dizüstü bilgisayar sığacak kadar geniş bir masaya sığdırmanız gerekecektir.

Kendinize kapısı kapandığında kimsenin görmeyeceği bir çalışma alanı yapabildiyseniz ne âlâ! Eğer çalışma alanınız salonda ya da yatak odasında ise çalışma zamanlarınızı değiştirebilirsiniz. Örneğin çalışma alanınızı salonda kurabiliyorsanız ve çocuklarınız varsa çocuklar yattıktan sonra çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Bir çalışma planı hazırlamak konusunda sıkıntılarınız varsa İlham Veren Çalışma Planı Hazırlama Rehberi-How to Create a Plan yazımı da okuyabilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!