Üretkenlik Vs. Toksik Üretkenlik

Toksik üretkenlik, esasen, diğer tüm uğraşlar pahasına, her zaman üretken olma dürtüsüdür. Özünde, toksik üretkenlik, yeni ve modern bir dönüşle ‘işkolik’ için yeni bir terimdir. #Girlboss #letgogirl hashtagleriyle her yerde karşımıza çıkan sürekli üretken ve verimli olma hali bir yandan da toksik üretkenlik yaratıyor olabilir mi? Üretkenlik Vs. Toksik Üretkenlik nedir? buna bakalım…

Verimlilik aynı zamanda bir tuzak olabilir mi? Sürekli olarak üretken ya da verimli olacağız diye acaba kaygılı ya da daha sorunlu bir hale bürünüyor olabilir miyiz? Özellikle Instagram gibi sosyal medya mecralarında genç kadınlar ve erkekler çalışarak ve yan işlerle uğraşarak ‘her şeye sahip olmaya’ teşvik ediliyor. Aynı zamanda egzersiz yapmak için zaman buluyor ve her zaman en iyi şekilde görünüyorlar. Bu noktalar olumlu ve istek uyandırıcı görünse de, her zaman daha fazlasını başarma ihtiyacıyla birlikte toksik bir üretkenlik düzeyini de temsil ediyorlar.

Ama üretkenlik iyi bir şey değil mi? Pandemi gibi yüksek stresli zamanlarda toksik üretkenlik ve sürekli meşgul olarak görülme ihtiyacı sadece stres ve kaygıyı maskeler. Bu sonunda tükenmişliğe yol açabilir. Benliğimizi, varoluşsal amacımızı yalnızca yaptığımız tek bir işle nitelendirmek gibi uzun vadede kötü sonuçlara yol açabilir.

Sağlıklı Üretkenlik

Sağlıklı üretkenlik için neler yapılabilir? İlk olarak az zamanda çok iş yapma olayını bırakıyoruz.

Herhangi bir zamanda çok sayıda iş günü görevini bir arada yürüterek birden çok görevi denemek ve yapmak genellikle caziptir. Bu üretken hissettirse de, nadiren en iyi sonuçları verir. Bir seferde yalnızca bir göreve odaklanarak, onu daha yüksek bir standartta ve daha kısa sürede tamamlayacak ve bir sonraki göreve sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlayacaksınız.

İşyerinde üretken olmaktan bahsederken mola vermeyi önermek garip görünebilir, ancak düzenli molalar aslında stresi azaltmaya ve üretkenliği artırmaya yardımcı olur.

Uzaktan çalışma daha yaygın hale geldikçe, iş ve yaşam arasındaki sınırlar bulanıklaştı ve birçok evden çalışan, çalıştıklarını kanıtlamaları gerektiğini düşünüyor. Tükenmişlik genellikle bu toksik zihniyetten kaynaklanır. Dinlenme, gerçek üretkenlik için çok önemlidir ve bu olmazsa, çıktınızın kalitesi düşer. 

Üretken olmayı ön plana almadan yaşamaya odaklanın. Bunun amacı tüm hayatınız ve işiniz etrafında dönen öz-değer duygusu olmadan üretken ve kararlı olabileceğinizi görmenizdir.  Öncelikle hayatınızın tamamının işiniz olmadığını anlayarak başlayın. Kariyeriniz hayatınızın sadece bir parçası. İş yerindeki bir şeyi kaçırırsanız, bu sizin bir insan olarak değerinizi yansıtmaz.

Hiçbir şey Yapmama Zamanı

Kendinize boş zaman planlayın. Gerçekten boş zaman. Hiçbir şey yapmama zamanı diyelim biz buna.

  • Aklında bir hedef olmadan yürüyüşe çık.
  • Meditasyon yap.
  • Çimlere uzanın ve bulutların süzülmesini izleyin.
  • Kuş gözlemciliğine gidin.

Bu faaliyetler kasıtlı olarak verimsizdir. Onları daha büyük bir hedefe ulaşmak yerine, sadece kendi iyiliğin için yapıyorsun. Böylece zamanla, sürekli “üretken” olma ihtiyacına karşı koyabilirsin. Telefonunuzu kapatın. Dizüstü bilgisayarınızı kapatın. Akıllı saatinizi çıkarın. Kesintilerin olmaması, daha dikkatli ve odaklanmış olmanıza yardımcı olur. Her zaman “online” olmaya alışkınsanız, biraz sarsıcı olabilir. Zamanla alışacaksınız ve her şey daha kolay olacak…

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!