Ursula K Le Guin Romanlarına Nereden Başlayacağınızı Bilmiyor Musunuz?

Dün ne zamandır kitaplığımda bekleyen Ursula K Le Guin’in Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar kitabına başladım. Hemen yazarın kitaplarını okumayı ne kadar özlediğimi hatırladım. Bu yazının ilhamı buradan geliyor. Bence herkes bir Le Guin kitabı okumalı. Peki ama nereden başlayalım derseniz okumaya devam edin. Ursula K Le Guin Romanlarına Nereden Başlayacağınızı Bilmiyor Musunuz?

En İyi Ursula K Le Guin Romanları

Yerdeniz Büyücüsü

“Yüksek vadilerdeki kasabalardan ve karanlık, dar körfezlerdeki limanlardan birçok Gontlu, şehirlerinde büyücü veya büyücü olarak Takımadaların Efendilerine hizmet etmek veya macera aramak için adadan adada büyü yaparak dolaşmak için yola çıktı. tüm Yerdeniz adası,” diye söze başlar Ursula K Le Guin , son derece net sicilinde.

En eski eserlerinden biri olan bu roman, adalardan oluşan bir takımada olan Yerdeniz dünyasında geçiyor ve Gont adasından genç büyücü Ged’in reşit olmasını konu alıyor. Ged, büyük bir büyücü olan Ogion tarafından kaçırılır ve bir büyücülük okulunda okur. (Tanıdık geliyor mu? Le Guin, Guardian’a JK Rowling’in 1968 romanını kabul ederek “daha cömert” olabileceğini söyledi.)

Le Guin’in Yerdeniz kitapları; Yerdeniz Büyücüsü, Atuan Mezarları, En Uzak Sahil, Tehanu, Yerdeniz Öyküleri ve Öteki Rüzgar Metis Edebiyat koleksiyonunun en sevilen kitapları arasında yer alıyor.

Karanlığın Sol Eli

Le Guin’in diğer romanlarında geri döneceği Hain evreninde geçen Karanlığın Sol Eli, Kış gezegeninin elçisi Genly Ai’yi ya da Gethen’i anlatır ve halkını Ekumen’e katılmaya davet eder. gezegenler Gethenliler “ambiseksüel”dir – çoğunlukla androjendir, “kemmer” durumuna girdiklerinde üremek için erkek veya dişi olabilirler. Le Guin, her Gethenli’den “o” olarak söz eder ve “Kral hamileydi” gibi cümlelere yol açar.

Hem Hugo hem de Nebula ödüllerini kazanan kitap, okuyucuyu toplumsal cinsiyeti yeniden incelemeye zorlar ve daha sonra, Genly hapsedildiğinde ve Gethenli arkadaşı Estraven onu kurtarmak için yola çıktığında, amansız bir maceraya dönüşür. Eleştirmen Harold Bloom için kitap, “Le Guin’in, Tolkien’den daha çok, zamanımız için fantaziyi yüksek edebiyat düzeyine yükselttiği” anlamına geliyordu.

Mülksüzler

Le Guin bu romana Vietnam savaşına bir tepki olan “anarşist bir ütopya” adını verdi. Le Guin’e göre aslında “çok kötü bir kısa öykü”,  İçinde bir kitap vardı ve ben bunu biliyordum, ancak ne hakkında yazdığımı ve onun hakkında nasıl yazacağımı öğrenmem için kitabın beni beklemesi gerekiyordu. Sonsuza dek Vietnam’da yürüttüğümüz ve evde hiç durmadan protesto ettiğimiz savaşa karşı kendi tutkulu muhalefetimi anlamam gerekiyordu, ”diye yazıyor bir girişte.

Aksiyon, Urras ve Anarres’in ikiz dünyaları arasında gidip geliyor. Bir asır önce, Urras’tan gelen anarşist devrimciler, Anarres’te yeni bir toplum kurdular ve mülksüz yaşamayı denediler. İki toplum o zamandan beri çok az temasla gelişti. Ancak Eşzamanlılık İlkesi adı verilen bir yıldızlararası iletişim yöntemi üzerinde çalışan fizikçi Shevek, Anarres’in anarşist felsefesiyle hayal kırıklığına uğrar ve daha fazla özgürlük bulmak için Urras’a gider. Kaynak: The Guardian

Merak ettiğim bir başka kitabı ise Dümeni Yaratıcılığa Kırmak: Hikaye denizine yelken açmak için bir 21. yüzyıl kılavuzu . Aslında genelde yazarlığın bir tanımı olmaz dese de onun yazım tarzına bayılıyorum o yüzden bu kitap da listemde.


eni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

2 Comments

  1. […] Bu yazı da ilginizi çekebilir: Ursula K Le Guin Romanlarına Nereden Başlayacağınızı Bilmiyor Musunuz? […]

  2. […] Çağla’nın Yazı Önerisi: Ursula K Le Guin Romanlarına Nereden Başlayacağınızı Bilmiyor Musunuz? […]

Yorumlarınız benim için değerli!