Üstün Yetenekli Çocuğun 10 Belirtisi

Üstün zekalı çocuk, ebeveynler için genellikle kafa karıştırıcı ve karmaşık bir kavramdır. Üstün yetenekli ne demek? Genel olarak terim, IQ’su 130’un üzerinde olan ve bu nedenle nüfusun ilk yüzde 2’sinde yer alan çocukları veya yetişkinleri ifade eder. Bununla birlikte, üstün zekalı ve üstün zekalı olmayan çocuk arasında kesin bir ayrım yoktur; çocuklar farklı hızlarda olgunlaşır ve farklı kapasite ve beceri setleri geliştirir. Üstün Yetenekli Çocuğun 10 Belirtisi konusunu açıklayalım.

Üstün zekalılık daha çok akademik başarı ile ilişkilendirilir; yetenekli çocuklar genellikle eğitimlerinin bir veya daha fazla alanında başarılı olurlar, ancak yetenekleri düzgün bir şekilde desteklenmezse okulda kendilerini tatminsiz, sıkılmış veya yalnız hissetmelerine neden olabilir. Özellikle BİLSEM gibi kurumlar ülkemizde ürtün yeteneklilerin belirlenmesinde büyük bir ayrıcalık. Fakat burada eğitim almaya hak kazanamamış ama tanılı çocuklar da oldukça fazla. Bence BİLSEM sınavı başlı başına yeniden düzenlenmesi gereken bir sınav. Hayatlarında hiç sınava girmemiş ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin daha konforlu bir sınava tabi tutulmaları gerektiğine inanıyorum. Farkedilmeyen üstün zekalılar oluyor sonra.

Benim oğlum da BİLSEM taramasına girmeye hak kazandı fakat sınavda başarılı olamadı. Çünkü sürekli etrafı incelemiş. Oysa ki bu alanda yıllardır çalışan bir klinik tarafından üstün zekalı tanısı aldı. Son zamanlarda okuduğum bir kitabın arka kapak sözü benim için oldukça değerli; “Asıl zeka kalptedir.” Bunu asla unutmamak gerekir. Üstün zekalı çocuk derslerde mutlaka başarılı olacak baskısı asla oluşturulmamalıdır. En önemli şey duygusal zeka bence. Örneğin bizimki kafasından dört basamaklıları topluyor ama bir matematik sorusu uzun diye okumaktan vazgeçebiliyor. Özellikle sözel kelime kullanım ve dağarcığında üstün potansiyel göstermesine rağmen kitap okumaktan nefret ediyor. Bu nedenle çocuğun potansiyelini bilmek ama yine de baskı kurmadan davranmak oldukça önemli.

Bu yazı da ilgini çekebilir: Çocuklarda Telefon Bağımlılığı İçin En Etkili Çözümler

İşte genç yaşta bir çocuğun üstün yetenekli olduğunu düşündürebilecek 10 belirti;

1. Belirli Yetenekler

Çocuğunuzun, müzik yeteneği, yaratıcılık, dili anlama veya aritmetik becerileri gibi yaşına göre etkileyici görünen belirli bir becerisi var mı?

2. Genişleyen Kelime dağarcığı

Çocuğunuz, kendi yaşındaki diğer çocuklara göre kelimeleri daha hızlı ve daha doğal bir şekilde alıyor, anlıyor ve kullanıyor gibi görünüyor mu?

3. “Ya Olsaydı?” Sorular

Çocuğunuz durumlar hakkında soyut bir şekilde düşünüyor mu? Çok fazla varsayımsal soru soruyorlar mı? Bu madde benim için geçerli mesela. O kadar “ya olsaydı” soruları alıyorum ki en sonunda sabrım taşıyor. Bu soruların sonu gelmiyor çünkü.

4. Acımasız Merak

Çocuğunuz dünya hakkında daha fazla bilgi edinmek için sürekli olarak aç görünüyor mu? İlgi duydukları şeylerin peşinden gidiyorlar mı?

5. Canlı Hayal Gücü

Çocuğunuz özellikle yaratıcı veya yaratıcı görünüyor mu? Hikaye anlatma, resim çizme veya hayali durumlar yaratma yetenekleri var mı?

6. Gerçeklerin Ezberlenmesi

Çocuğunuz gerçekleri alışılmadık bir doğrulukla hatırlayabiliyor mu? Çocuğunuzun kendisine öğretilen her şeyin ansiklopedik bir anısı var gibi mi görünüyor?

7. Gözlem Becerileri

Çocuğunuz, kendi yaşındaki diğer çocukların, hatta sizin bile fark etmediğiniz şeyleri fark ediyor mu? Örneğin, çocuğunuz sabahları bulamadığınız anahtar takımını tam olarak nereye koyduğunuzu hatırlıyor mu?

8. Problem Çözme Becerileri

Çocuğunuz günlük yaşamda karşılaştığı sorunlara yaratıcı ve yeni çözümler buluyor mu? Yardım için size gelmek yerine kendi sorunlarını çözme eğilimindeler mi?

9. Adalet veya Hakkaniyet Duygusu

Çocuğunuz, durumların etik veya ahlaki sonuçları konusunda ortalamanın üzerinde bir endişe ifade ediyor gibi görünüyor mu? Kendilerini diğer insanların bakış açısına sokabiliyorlar mı ve hakkaniyet ve adalet gibi büyük resim meseleleri hakkında düşünebiliyorlar mı?

10. Mizah Anlayışı

Çocuğunuz karmaşık şakaları anlayabiliyor ve anlatabiliyor mu? Çocuğunuzun iyi bir komedi zamanlaması anlayışı var mı? Bu akademik bir beceri gibi görünmese de, iyi bir mizah anlayışı genellikle yüksek düzeyde zeka gerektirir.

Çocuğunuzun yetenekli olabileceğinden şüpheleniyorsanız, başlangıçta bunun önleyebileceği sorumluluklar ve zorluklar sizi oldukça korkutabilir. Ancak her uzman size aynı şeyi söyleyecektir: Rahatlayın. Çocuğunuz okula başlamadan önce, onu bir IQ testine tabi tutmanıza veya üzerinde gereksiz bir baskı uygulamanıza gerek yoktur. 

Bu durum onların öğrenmeye karşı tutumlarını olumsuz etkileyebilir. Ancak yapmanız gereken, büyüyen ilgi alanlarını desteklemek ve geliştirmek ve çocuğunuzu bu ilgileri tam potansiyeline kadar sürdürmeye teşvik etmektir. Bununla birlikte, çocuğunuz okula başladığında, ihtiyaç duyduğu desteği aldığından emin olmak için onlara göz kulak olmanız önemlidir. 

Çocuklar için zeka testi özel kliniklerde, BİLSEM taramasında ya da devlet hastanelerinde yapılabiliyor. Bu taramanın en önemli faydası ise çocuğunuzun potansiyelini keşfetmek ve hangi yönlerde yaşıtlarından önde olduğunu belirlemek. Buna göre eğitiminde destek alması gereken yerlerde o desteği sağlamak. Bilsem’i kazanan öğrenciler kendi okullarında üstün yetenekli destek eğitim odası adında ekstra bir ders alma imkanına da sahip olabiliyor. Tabi bu tamamen aileye kalmış bir durum.

Üstün Yetenekli Çocukları Anlamak için Okunabilecek Kitaplar;

  • Özel Yetenekli Çocukların Psikolojisi (Dr.Marilena Z.Leana)
  • Çocuğum Üstün Zekalı Mı? (Dr.Marilena Z.Leana)
  • Ben Farklıyım (Cheri Fuller)
  • Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocukların Eğitimi (Nicholas Moseley, Norma E. Cutts)
  • Üstün Yetenekli Çocuklar (Ahmet Bildiren)
  • Üstün Zekalı Olarak Büyümek (Barbara Clark)
  • Üstün beyin gücü (Mithat Genç)

Sevgilerle

Üstün Yetenekli Çocuğun 10 Belirtisi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!