Uyanmanıza Yardımcı 11 Enerji Arttıran Gıda

Sabahları yediğimiz yiyecekler, gün boyunca yeme alışkanlıklarımız için zemin hazırlar. Ayağa kalkıp parlamak için, bizi enerjiyle besleyen bir kahvaltıdan daha iyi ne olabilir? Günün erken saatlerinde enerji artırıcı yiyeceklerin bir karışımını eklemek, yalnızca öğle yemeğine kadar bize güç vermekle kalmaz, aynı zamanda beynimizi de keskinleştirir. Bu yazıda Uyanmanıza Yardımcı 11 Enerji Arttıran Gıda listesini bulabilirsiniz.

Çörekler ve diğer şekerli ikramlar gibi basit karbonhidratlar, kalorileri yüksek ama iyi şeyleri düşüktür ve sabahları kaçınmak en iyisidir, çünkü sonuçta öğle yemeğinden önce sizi yorgun ve aç hissettirirler.

Şekerli ve yağlı kızarmış yiyecekler bir yana, beyaz ekmek veya tahıllarda bulunanlar gibi, tam tahıllı muadillerinden daha az lif içeren rafine ve işlenmiş tahıllar da benzer şekilde kaçınmamız gerekenlerden. Bu nedenle, vücut tarafından daha hızlı sindirilirler, bu da kan şekerinde hızlı bir artışa ve günün ilerleyen saatlerinde bir çöküşe neden olur. Aynısı, genellikle “enerji seviyenizi düşürebilecek ilave şekerlerle yüklü” olan “düşük kalorili” etiketli gıdalar için de geçerlidir.

11 Enerji Arttıran Gıda

 1. Yumurtalar: Bir yumurta, demir, vitaminler, mineraller ve karotenoidlerin (yumurta sarısında) yanında 7 gram yüksek kaliteli protein sağlar. Doğada çok yönlü olan yumurtalar, çırpılmış, katı kaynatılmış, yumurtalık olarak ve daha pek çok şekilde tüketilebilir. Araştırmacılar, merada yetiştirilen yumurtaların, geleneksel yemle yetiştirilen tavukların yumurtalarından iki kat daha fazla omega-3 yağı, üç kat daha fazla D vitamini ve dört kat daha fazla E vitamini içerdiğini bulmuşlardır.
 2. Muz: Kompleks karbonhidrat, potasyum ve B6 vitamini kaynağı olan muz, sabaha başlamak için en besleyici yiyecekler arasındadır. B6, enerji metabolizmasında ve enerji için şeker olarak glikoza parçalanan kompleks karbonhidratlarda kullanılır.
 3. Chia Tohumları: Azteklere ve Mayalara kadar uzanan chia tohumları, sürdürülebilir enerji sağlama yetenekleri nedeniyle tercih ediliyor. İki yemek kaşığı chia tohumu porsiyonu 11 gram lif, 4 gram protein ve 12 gram karbonhidrat içerir. Yüksek çözünür lif içeriği nedeniyle, chia tohumları ağırlıklarının 10-12 katına kadar su emebilir, bu da chia tohumlu pudingi doyurucu bir kahvaltı seçeneği haline getirir. 
 4. Süzme Peynir: Bir fincan az yağlı (%1 süt yağı) süzme peynir, 163 kalori ve 28 gram protein içerir ve vejetaryenler için harika bir protein seçimidir. Ayrıca vücuttaki birçok enzimatik enerji reaksiyonu için gerekli olan önerilen günlük B12 vitamini miktarının neredeyse yüzde 60’ını içerir. Ayrıca süzme peynir, yumurtadakine benzer şekilde tokluk hissini uyarabilir. Aynı zamanda bir antioksidan olan ve tiroid sağlığının ayrılmaz bir parçası olan selenyumda da yüksektir. 
 5. Avokado: 160 kalori, 7 gram lif ve 15 gram sağlıklı yağ ile avokado, bize sürekli enerji sağlar ve sağlıklı bir bağırsağı desteklemek için bağırsaklarımızdaki dost bağırsak bakterilerini besleyen iyi miktarda çözünür lif içerir. Avokado aynı zamanda bitkisel besinlerle, yani vücudumuzun iyi çalışması için ihtiyaç duyduğu bitkisel besinlerde bulunan besinlerle yüklüdür .
 6. Yulaf ezmesi: Bu karmaşık, tanımlanmamış karbonhidrat, hızlı enerjiye dönüştürülmesi kolay bir besindir. Ayrıca yulaf, B vitaminleri ve demirden enerji üretim sürecine yardımcı olan birçok vitamin ve mineral içerir. 
 7. Kahve: Kafein içeriği nedeniyle doğal bir uyarıcıdır. Kafein, bir enerji sarsıntısı için hızla kan dolaşımınızdan beyninize geçer. Uzmanlar, günlük alımınızı 400 mg’ın altında, yaklaşık dört fincan kahve tutmanızı önerir.
 8. Yoğurt: Doğal, şekersiz yoğurt, sabahları enerji artışı için sağlıklı bir kalsiyum, yağ asitleri ve protein karışımı içerir ve hareket halindeyken de yemesi kolaydır. 
 9. Ceviz: Bu kuruyemişler, sabahınız boyunca tok hissetmenizi sağlayacak harika bir sağlıklı yağ ve lif kaynağıdır. Ayrıca vücudun enerji için kullandığı omega-3 yağları açısından da zengindirler.
 10. Meyve ve Fındık Yağı: Lif, kompleks karbonhidratlar ve yağsız protein açısından zengin yiyecekleri birleştirmek, gün boyunca size güç verecek kalıcı enerji sağlayacaktır. 
 11. Salatalık ve Humus: Salatalık sabahları sizi nemlendirecek su bakımından zengindir, humustaki nohut ise gün boyunca tok ve enerjik hissetmenizi sağlayacak harika bir protein ve lif kaynağıdır.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!