Yabancı Dil Öğrenmek için En İyi 4 Blog

yabancı-dil-öğrenmek

Yabancı dil öğrenme konusunda birçok farklı yöntem mevcut. Saatlerce gramer çalışabilir ya da sürekli test çözebilirsiniz. Fakat amacınız akıcı ve gündelik dilde konuşmak, anlamak ya da İngilizce okuma yapmak ise ihtiyacınız olan şey bol bol dinlemek, okumak ve olabildiğince öğrenmek istediğiniz dile “maruz” kalmaktır.

Youtube videoları, İngilizce kitapları ya da birçok ders materyali bulmak internette mümkün. Hepsi de kolay yoldan yabancı dil öğrenmek için en iyisi biziz diyor. Peki gerçekler nasıl? En iyi İngilizce öğrenme yöntemi nedir?

İngilizce öğrenme teknikleri içerisinde en etkilisi bol bol okuma yapmaktır. Öncelikle her işte olduğu gibi bunun için de vakit harcamalısınız. Bir gün bir saat çalışıp bir hafta kapağını açmazsanız bu iş kolay olmaz maalesef.

Her gün en az yarım saat öğrenmek istediğiniz yabancı dili hayatınıza dahil edin. Bunu katı bir kural gibi benimsemelisiniz. Kısa veya uzun vadede sizi gerçekten motive eden şeye odaklanın. Mesela benim İngilizce öğrenmek için motivasyonum kitapları kendi dillerinde okuyabilmek. İnternette daha verimli vakit geçirebilmek. Konuşmak bunun arkasından geliyor. Yabancı film ve dizileri rahatlıkla kendi dillerinde izleyebilmek.

Aşağıda sizlere dilbilgisi açısından zengin içerikler sunan 4 farklı blog sıraladım. Bu bloglar ile hem düzgün bir İngilizce cümle kurmayı görmüş olacaksınız hem de keyifli bir okuma sağlayacaksınız.

Literaty Hub https://lithub.com/

Book Riot https://bookriot.com/

Ellen Jovin http://ellenjovin.com/

Itchy Feet Comics http://www.itchyfeetcomic.com/

Zaman ve emek harcamanız gerektiğini unutmadan, sabırla her gün yabancı dil çalışması yapmayı unutmayın. Her gün kullandığınız sosyal medya uygulamalarını öğrenmek istediğiniz dile çevirerek ilk adımı atabilirsiniz.

Hata yapmaya açık bir konu yabancı dilde konuşup yazabilmek. Hata yapmaktan korkmayın ve tabiri caizse patır kütür konuşmaya girişin. Zamanla grameriniz de düzelecektir. Yabancı müzikler dinleyip eşlik etmeye çalışarak hızlanabilirsiniz. Telaffuz konusunda oldukça işe yarayan bir yöntem.

Yabancı dil öğrenmek için birçok uygulama da mevcut. Bunlardan benim en sevdiğim VooScreen. Filmleri dinleyerek, cümlelerin doğrusunu işaretliyorsunuz. Hem İngilizceniz gelişiyor hem de film arşiviniz. Bu uygulama ile detaylı bir yazı da daha sonra paylaşacağım. Şimdilik benim önerilerim bunlar. Sizin deneyip işe yarayan yöntemleriniz nelerdir? Yorumlarda yazabilirsiniz.

Sevgilerle…

2 Comments

  1. Güzel bloglara benziyor. Arada sırada girip kurcalamak lazım. Teşekkürler 🙂

    1. Doğru gramer bilgisine sahip, okumalık eğlenceli bloglar. Beğenmenize sevindim 🙂

Yorumlarınız benim için değerli!