Yaz Aylarında İyi Görünmek için 5 Tüyo

Yaz geldiğinde bazılarımız sıcaktan telef olmuş görünebiliriz. Fakat bazıları da var ki güneş onları terletmiyor adeta ışıldatıyor 🙂 Eğer telef olanlardansanız bu yazıda yaz aylarında iyi görünmek için 5 tüyo bulacaksınız!

Yaz Sıcaklarında Çekici Görünmek

1- Güneş kremi olmazsa olmaz! Güneş kremi ile ilgili pek çok tartışma var ama güneş kremi sürmediğim dönemlerde yaşadığım cilt lekeleri ile hala savaşıyorum. O yüzden güneş kremi artık çok gerekli hatta kış aylarında da sürmek gerekiyor. Sizi ikna edebilmek için meşhur tır şoförü amcamızı aşağıya bırakıyorum. Sağ taraf sürekli güneşe maruz kalan ve diğer taraf gölgede kalan kısım.

Güneş kremi sürmenin en iyi yolu, kapıdan çıkmadan en az 30 dakika önce uygulamaktır. Bu şekilde güneş kreminin cildinizde kurumasına ve emilmesine izin vermiş olursunuz. Bu şekilde daha fazla hasarı önleyecek ve bronzlaşma miktarını azaltacaksınız.

SPF için 30’dan azını tavsiye etmiyoruz. Bu şekilde uzun süre ve etkili bir şekilde korunmaya devam edeceksiniz. Ancak ıslanıyorsanız, güneş kremini en az iki veya üç saatte bir veya cildinizden yıkandığında yeniden uygulamanız gerekir.

2- Saçlarınızı ihmal etmeyin. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gelen yoğun güneş ışınları ile saçlarınız da yıpranır. Bu arada hızlıca saç uzatma önerileri için buraya tıklayabilirsiniz. Dağda, kumsalda, çölde veya ormanda olmanız fark etmez; güneşten gelen ultraviyole ışınlar saç tellerinize ve saç derinize nüfuz ederek hasara neden olur. Özellikle fotoğraf çekerken saçlarınıza bakın uçları kırık ve kuru görünebilir. Tatile gittiğinizde mutlaka yanınıza saç kremlerinizi de alın.

3- Dudaklar ve gözleri unutmayın.

Yüzünüzde yaz aylarında en çok özen göstermeniz gereken iki hassas bölge vardır. Bunlar gözleriniz ve dudaklarınızdır. Elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsanız, onları da korumanız gerekiyor.

Gözlerinizin etrafındaki cilt ve dudaklarınızdaki cilt gerçekten kırılgan olma eğilimindedir. En ufak bir güneş maruziyeti bile onlara ciddi şekilde zarar verebilir. Bu, kuruluk ve yağ, hatta bazen kurtulamayacağınız lekeler oluşabilir.

4- Mümkün olduğunca sağlıklı beslenin. Yaz aylarında beslenmenize de dikkat etmeniz önemlidir. Güzel bir cilt ve saç için doğru yiyecekleri yemek çok önemlidir. Ayrıca metabolizmanıza yardımcı olur ve vücudunuzun yüzeyinin nemli kalmasını sağlar. Bol su içmeyi yazmama gerek yok sanırım.

5- Nefes alan doğal giysiler giyin. Kalın suni kumaşlar giymek yerine yumuşak, nazik, hafif ve nefes alabilen pamuklu giysiler tercih etmelisiniz. Bu sayede sadece kendinizi zinde ve rahat hissetmekle kalmaz, aynı zamanda sert giysilerin cildinizde oluşturduğu sorunları da önlersiniz. Hafif ve nefes alabilen giysiler kullandığınızda, enfeksiyona neden olabilecek kızarıklıklar, tahrişler, kaşıntıları engellersiniz.

Bu yazıyı daha sonra okumak için aşağıdaki görselden Pin’leyebilirsiniz!


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!