Yazarların Hayatını Anlatan 5 Film

Yazar, müzisyen ya da ressam olmak… Hangi sanat dalı olursa olsun bir sanatçı her zaman farklı düşünür. Yaratıcı zihin kullanımı çok özeldir. Bu bir yetenek mi, doğuştan mı yoksa sonradan kazanılabilen bir şey mi? Bu sorular tartışılabilir ama gerçekten etkileyici bir sanatçı deha barındırır. Yazarların hayatını anlatan 5 film, merak ettiğimiz yazarların hayatına kısa bir bakış. Belki de başka merakları uyandırmada bir kıvılcım.

Edebiyat okurken beni en çok etkileyen, kelimeleri kullanım ve o kelimelere yüklenen bambaşka anlamlar. Günlük kullandığımız dilin çok çok ötesinde bir kullanım. Aynı zamanda bir yazar sizi etkilediyse hayatını da merak etmeye başlıyorsunuz.

Ünlü makber yazarı Abdülhak Hamit’in kişiliğinin makber gibi duygu ve aşk yüklü bir şiiri yazacak kadar romantik olmadığını öğrendiğimde şok geçirmiştim. Yazma anındaki ruh hali bambaşka ama yaşam tarzı bambaşka bir adam. Biraz edebiyat dedikodusu vereyim size 🙂 Ölen eşinin ardından yazdığı makber’den hemen sonra yüksek sosyete gecelerinde boy gösteren hatta kısa bir süre sonra yeniden evlenen Abdülhak Hamit aslında gayet özgür ruhlu ve dışa açık bir beyefendiymiş 🙂

Bu yüzden yazarken büründüğünüz zihin sanırım çok başka bir pırıltının eseri.

Konu başlığına dönecek olursak, bizleri etkileyen yazarların hayatlarından küçük kesitler sunan 5 film önerisini sizlerle paylaşmak istedim. Umarım seversiniz;

1- The Last Station / Tolstoy

Film, Rus yazar Tolstoy’un şöhret ve maddiyata değer vermediği hayatı arasında denge kurmaya çalışması anlatılıyor. Tolstoy’un karısını canlandıran Oscar ödüllü Helen Mirren, Roma Film Festivali’nde filmdeki performansı ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

2- Sevdiklerini Öldür – Kill Your Darlings / Allen Ginsberg, William Burroughs, Jack Kerouc

Beat Kuşağı:New York’ta bir araya gelen ve daha sonra Batı Yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairi ve yazarlarından oluşan; doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenen hareket. 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. İsim babası, o yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac’tir.

http://www.milliyetsanat.com/haberler/sanat-terimi/beat-kusagi/6709

Beat kuşağı yazarlarını anlatan filmi tavsiye ederim.

3- Sylvia / Sylvia Plath, Ted Hughes

Herhalde en çalkantılı hayat yaşayan ve en çok merak edilen yazarlardan. Bir kadın olarak nelerle başa çıkması gerektiğini anlayanların daha çok sevdiği ve merak ettiği yazar.

Sylvia Plath ve Ted Hughes gibi iki edebiyatçının aşk ve evliliklerini konu alan filmde, olaylar Sylvia Ted’in giderek artan ün ve hırsından kurtulmaya çalışır. Filmin konusu Sylvia’yı büyük başarılara ulaştıran sıkıntıların çevresinde gelişirken; edebiyatçılarımızı Daniel Craig ve Gwyneth Paltrow canlandırır.

4- The Invisible Woman / Charles Dickens

2014 yapımı film, Görünmeyen Kadın ismiyle Türkçe’ye aktarılmış. Kariyerinin en parlak günlerini yaşayan Charles Dickens, genç ve güzel bir kadınla tanışır. Ünlü yazara aşkla bağlı olan kadın, Dickens’ın ölümüne kadar onun gizli sevgilisi olarak kalacaktır. 

5- The End of the Tour / David Foster Wallace

Başrollerini Jesse Eisenberg ve Jason Segel’in paylaştığı The End Of The Tour yazar David Foster Wallace ve onunla röportaj yapan gazeteci David Lipsky’nin gerçek hikayesinden uyarlandı. Filmin yönetmeni James Ponsoldt.

http://www.beyazperde.com

Siz de yazarların hayatını anlatan filmlerden etkilendiklerinizi yazarsanız sevinirim. Birlikte güzel bir film arşivimiz olur.

Sevgiler…

Yorumlarınız benim için değerli!