Yeni Başlayanlar İçin Yazarak Para Kazanmanın Yolları

Yazarak para kazanmak 2021 yılının gözde işlerinden biri. İster profesyonel ister ek iş olarak düşünün yazı yazarak para kazanmak merak konusudur. Profesyonel olarak yazı yazmak her zaman kolay değildir. Bir noktada oturup birkaç bin orijinal kelime yazmanız gerekecek ama bu başarılabilir.

Yazınız için ödeme almanın birçok yolu vardır. Belki yazmayı kazançlı bir yan iş haline getirmeye yetecek kadar kazanırsınız ve belki benim örneğimi takip edip yazmayı tam zamanlı işiniz haline getirirsiniz, Pazartesi’den Cuma’ya günde yaklaşık 2bin kelime yazıyorum.

Yeni başlayan bir yazar olarak nasıl başlayabilirsiniz?

Bir Blog Başlatın
Her yazarın bir bloga ihtiyacı vardır. Hem tarzınızı hem de hedef kitlenizi geliştirebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. İlk metin yazarlığı işimi blogumu okuyan bir ajans sahibinden aldım.

Peki blogunuzdan nasıl iş alabilirsiniz? “Beni işe al!” butonu ekleyebilirsiniz. blogunuzdaki bağlantı, böylece yazınızı okuyan insanlar sizin bir yazar olduğunuzu bilir.

Kitabınızı Kendi Kendinize Yayınlayın
Amazon Kindle Direct Publishing ya da Kitap Yurdu Yayınları romanınızdan (veya seyahat günlüğünüzden veya mizahi denemeler koleksiyonunuzdan) para kazanmanıza yardımcı olmaya hazır. Kitabınızı yükleyin, Kindle’a hazır hale getirin ve ardından tanıdığınız herkese Amazon’da bir kitabınız olduğunu söylemeye başlayın. Kişisel blogunuzda bunun hakkında yazmayı ve kenar çubuğuna bir reklam eklemeyi unutmayın!

Eskiden içerik siteleri için yazardım fakat artık kendi işlerimi alıyorum. İçerik yazısı siparişi verenler hatasız yazı yazmanızı isteyeceklerdir. Giriş testine girmeden önce site ve sitenin stili hakkında olabildiğince çok şey öğrenin, çünkü geçemezseniz, yeni bir şans elde etmek için muhtemelen birkaç ay beklemeniz gerekecektir. Yazınıza kişilik katmaya çalışmayın; bu müşteriler tuhaflık ve kelime oyunları değil, temiz, basit bir kopya isterler.

Ücretler gerçekten çok düşük. Becerilerinizi güçlendirdikten sonra daha iyi ödeme yapan fırsatlara geçin.
İçerik siteleri için nasıl temiz metin yazılacağını öğrendikten sonra, metin yazarı olmak mantıklı bir sonraki adımdır ve aslında, yaklaşık bir yıl boyunca içerik siteleri için yazdıktan sonra attığım sonraki adımlardan biriydi.

Metin yazarı olarak başlamak için bir yıl beklemenize gerek yok; Bir Metin Yazarı Alın gibi siteleri arayabilir ve iş başvurusunda bulunmaya başlayabilirsiniz. Ardından ürün kopyalarından basın bültenlerine kadar her şeyi yazarken eğlenin!

Bir öykü yarışmasına katılabilirsiniz. Yazmaktan hoşlanıyorsanız ve hikayeleriniz varsa yarışmalarda şansınızı deneyin.

Sonuç
İlk yazma projenize başlamak için bu on fikri ilham kaynağı olarak kullanın. Unutma, hepimiz yeni başlayanlar olarak başladık ama ne kadar çok yazarsan, o kadar hızlı seviye atlarsın ve profesyonel bir yazar olursun.

Serbest yazar olarak ilk önce nasıl para kazandınız? Aşağıdaki yorumlarda bana yazabilirsiniz!

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!

%d blogcu bunu beğendi: