Yeni Haber Akımı: Popüler Haber Listelemeleri

imageGeçen hafta bir dost meclisinde internetin son yıllardaki en önemli patlamasının ‘’listeleme’’ şeklindeki mizah yazılarının olduğunu konuşuyorduk. Tabii ki listeleme sadece mizahla sınırlı değil. Bu işi ciddi olarak yapanlar bilimsel yazılar açısından da bu listeleme işini iyi kotarıyorlar. Mesela son yıllarda ciddi bir takipçisi olan karadelik ve zaman yolculuğu mevzuunu listeleme yöntemiyle bu işin uzmanı olmayan insanlara bile gayet güzel ve açıklayıcı şekilde anlatabiliyorsunuz. Çünkü listeleme, sizi uzun uzun paragraflardan, ağdalı cümlelerden, karışık kurgulardan kurtarıp, yazının sonuna nasıl geldiğini anlamadığınız bir kurguya yönlendiriyor.

Listeleme sitelerinde yemekten tutun sinemaya, kadın – erkek ilişkilerinden astrolojiye kadar birçok konuyu anlatabiliyorsunuz. Bu da haber çeşitliliği yaratıyor. En ciddi haber siteleri bile listelemeye yönlendi. ‘’10 Soruda Fırat Kalkanı Operasyonu’’, ‘’20 Maddede 2016 ABD Başkanlık Seçimi’’ gibi başlıklar artık hiçbirimize garip gelmiyor. Sitelerde reklam içerikli metinleri de listeleme sayesinde okuyucuyu rahatsız etmeden konuya yedirebiliyorsunuz.

image

Listeleme konusu çok yaygın olunca, bunu layıkıyla yapmayan siteleri de elemek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü herkes bu yazı stilinin popülaritesini keşfettiği için bu yönde çok içerik üretmeye başladı. Ürün çok olunca bazı sitelerde kalite de düşüyor tabii ki. Okuduğum siteler içerisinde en ilgimi çeken sitelerden birsi Neotempo oldu. Neotempo’daki popüler haberler bölümü, en çok okunan haberlerin listeleme şeklinde verilmesini içeriyor. “Gurmeliği Hiç Anlamayıp, Yiyerek Gezenleri Tiye Alan En İyi 15 Caps’’, ‘’Makyaj ve Başörtüsüyle Kendini Disney Karakterlerine Benzeten Sanatçı’’, ‘’ Kurutulmuş Yapraklar Kullanılarak Hazırlanmış 14 Muhteşem Tablo’’ gibi birçok ilginç başlıklı habere ulaşabiliyorsunuz. Haberlerde belirli bir alanda takılı kalınmamış. Mizahtan sinemaya, sağlıktan güzelliğe birçok alanda haberi bulabildim.

Neotempo’nun popüler haberlerinden birini okumaya kalktığımda, kendimi listeler arasında gezerken buldum. saatler geçirmişim sitenin başında farkında olmadan. En son ‘’Şunu da okuyayım da kalkar işime bakarım.’’ diyordum. Bazı haberleri de sonradan okumak üzere kaydettim çünkü belirttiğim gibi mizahın yanı sıra son derece bilgilendirici içeriklere de yer vermişler. Hep aynı sitelere gezmekten bıktıysanız, vasat ve sıradan bir içerikten ziyade kaliteli içerik arıyorsanız Neotempo’ya bir bakmanızı tavsiye ederim. Sitenin arayüzü de sade hazırlandığı için konular arası geçiş de çok kolay.

 

 

Yorumlarınız benim için değerli!