Yenilerini Satın Almak Yerine Sahip Olduğum Kitapları Nasıl Okurum?

Sürekli olarak bir alınacak kitaplar listem var. Fakat kitaplığım hala kapağı açılmamış kitaplarla dolu. Siz de benim durumumdaysanız işte birkaç öneri. Yenilerini Satın Almak Yerine Sahip Olduğum Kitapları Nasıl Okurum? konusunda kendi uyguladığım ve çok faydasını gördüğüm önerileri paylaşmak istedim.

Bir süredir okumadan uzak kaldıysanız nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Hayatınızı çevrimiçi yaşamaktan ayrı bir hayat kurmaya geçmek de gerçekten zor olabilir. Kitaplar hakkında düzenli olarak paylaşım yapan Instagram hesaplarını takip ederek fikir edinebilirsiniz.

Sahip Olduğum Kitapları Okumaya Başlamak

Daha önce başka kitapları olan, okumayı kolay bulduğunuz bir yazar var mı? Tekrar okuyabileceğiniz bir favoriniz var mı? Bu sorulara yanıt vererek bir çerçeve oluşturabilirsiniz. Kitaplığınıza göz gezdirin ve okumak istediğiniz kitapların öncelik sırasına göre bir listesini yapın. Mümkün olduğunca onlara bağlı kalmaya çalışın. Böylece yeni bir kitap satın almanıza da gerek olmaz.

Dürtüsel olarak yeni kitap almaktan vazgeçmek için öncelikle en sık alışveriş yaptığınız siteden kredi kartı bilgilerinizi silin. Ben Amazon ya da Kitapyurdu’ndan sipariş veriyorum. Kart bilgilerim kayıtlı bunuda sipariş vermek çok kolay olduğu için anında aklıma gelen bir kitabı sipariş verebiliyorum. Bu nedenle kart bilgilerimi sildim çünkü çoğu zaman kart bilgilerimi yeniden girmemek için bazı kitaplardan vazgeçebiliyorum ya da daha sonraya erteliyorum.

Gün boyunca çok fazla ölü zamanın bulunabilmesi ve ara sıra planlanmamış boş zaman anlarının açıldığı oluyordur. Bu yüzden sosyal medyada gezinmek yerine kitabınızı alın, e-okuyucunuzu kapın ve birkaç sayfa okuyun veya kulaklığınızı takıp sesli bir kitap dinleyin.

Takviminizde 1 saatinizi meşgul bırakın. Etkinlik detaylarına şu kelimeleri yazın: “KİTAP OKUMA SAATİ, TV YA DA INSTAGRAM DEĞİL.”

  1. Rafınızdaki kitaplardan birini alın.
  2. Okumaya başlayın.
  3. Beğendiyseniz okumaya devam edin.
  4. Beğenmediysen okumayı bırak.
  5. Beğenmediğiniz kitapları bir kutuya koyun.
  6. Onları sahafa ya da kütüphaneye götürene kadar orada bırakın.
  7. Beğendiğin kitapları al ve bitir. Birini bitirmeden diğerine başlama. Aynı anda birden fazla kitap okumayın. Bu sizi yavaşlatacaktır.
  8. Bu işlem biraz zaman alacaktır. Muhtemelen aylar sürebilir.
  9. Beğendiğiniz tüm kitapları bitirdiğinizde, yarısını saklayın. Hepsi değil.
  10. Kalan yarısını ise sevebileceğini düşündüğünüz arkadaşlarınıza ya da kütüphaneye verebilirsiniz.

Evdeki kitapları nasıl satabilirim diye soranlar için de sahaflara satılabilir. “Dolap” gibi uygulamalardan da kitap satışı yapılabilmektedir.

Sevgilerle

Yenilerini Satın Almak Yerine Sahip Olduğum Kitapları Nasıl Okurum? yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!