Yerli Malı Haftası Etkinlikleri

Bu hafta resmi adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası yani Yerli Malı Haftası. 12-18 Aralık arasında özellikle okullarda bol bol Yerli Malı Haftası etkinlikleri yapılacak, çocuklara tutumlu olmanın yerli malı kullanmanın önemi anlatılacak.

Vikipedi kaynağına göre Yerli Malı Haftasının amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ”yerli malı kullanmanın önemi” vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur. Yerli Malı Haftası ne zaman? Her yıl 12-18 Aralık tarihlerinde kutlanmaktadır.

Okullardaki etkinliklerde genellikle tutumlu olma ile ilgili şiirler okunur, yerli malı haftasının amacı anlatılır. Bilinçli tüketici olmanın gerekliliği vurgulanır. Böylece çocuklar erken yaşlarda hem tutumlu olmayı hem de yerli malı kullanmanın önemini kavramış olur.

Yerli Malı Haftası Pano Önerileri

Bu yazıda bir de yerli malı haftası pano önerileri vermek istiyorum. Özel günlerde genellikle okul süslemeleri önem kazanıyor. Çocuklara hem açıklayıcı hem de görsel olarak estetik olan panolar sunuluyor.

Yerli Malı Haftası Etkinlikleri

  •  Tutumun önemini anlatmak.
  • Erken yaşlarda tutumlu olma alışkanlığı kazandırmak.
  •  Yatırımın anlam ve önemini öğretmek.
  •  Tüketim-yatırım ilişkisini öğretmek.
  •  Tüketimde tutumu, tüketimden çok yatırım yapmayı teşfik etmek. Herkesi yatırıma yöneltmek.
  •  Türk mallarını tanıtmak. Yerli malı kullanmanın faydalarını açıklamak. Herkesi yerli malı kullanmaya teşvik ederek yurt ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflemek.

Etkinliklerde yerli malı haftası kes yapıştır etkinlikleri olarak da görseller paylaşıyorum. Belki bir fikir olur..

Sevgilerle

Yerli Malı Haftası Etkinlikleri yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!