Çocuklara Sanatı Sevdirmek

sanat-kitaplari

Hayatımızdaki önemli değerlerin temelleri erken çocukluk döneminde atılıyor. Özellikle 0-6 yaş arası gerçek bir hazine. Beyin her şeyi kaydediyor, anlıyor ve düşünce biçimi en zengin haliyle parlıyor. Hayaller çok geniş, sınırlama yok. Bu dönemde ne kadar çok kitap okunursa, konuşulursa, farklı deneyimler yaşatılırsa çocuğun dünyası da o kadar genişliyor. Eskiden bu çok kolaydı fakat herkesin ekranların esiri olduğu dönemde ebeveynlerin işi biraz daha zor. Apartmanlara kapandığımız günlerde farklı yerleri görme, toprağı elleme, havayı hissetme çalışmaları da biraz sekteye uğradı.

O zaman şu dönemde en büyük yardımcımız kitaplar ve beraber sohbet etmek. Çocuklara sanatı sevdirmek için sizler için üç farklı kitap önerim var.

“Her sanat eseri, çağının çocuğu ve çoğu zaman duygularımızın kaynağıdır” diye yazmış, Wassily Kandinsky bir kitabında.

Sanatla ilgili kitap listesinin yanında yaş grubunu da görebilirsiniz;

1- Katie Serisi – James Mayhew (4 yaş ve üzeri)

Katie Serisi Yapı Kredi Kültür Yayınlarından basılmış bir kitap. Serinin içerisinde yer alan kitaplar; Katie ve Ayçiçekleri, Katie ve İzlenimci Ressamlar, Katie ve Yıldızlı Gece isimli kitaplar. Çizimleri ve yazı boyutları çocukların yaşı için uygun ve ilgi çekici. İki farklı kapak tasarımı var. Çocuklara sanat tarihini anlayabilecekleri şekilde anlatan eğlenceli kitaplardan oluşuyor. Katie bir gün müzede gezerken, ünlü ressamların tablolarının içine girer ve tablodaki hayatlarla ilgili maceralara atılır. Vincent van Gogh’un resimleri arasında süren bu eğlence dolu koşturmaya ve serüvene, resimlerin kahramanları da dahil olur. 

Katie ve Yıldızlı Gece

2- Bay Majör’le Klasik Müzik Masalları Serisi – Doğan Egmont Yayınları (6-12 Yaş)

Bu kitap serisinde Bach, Mozart, Beethoven, Chopin, Çaykovski, Strauss ve Vivaldi hakkında bilgiler bulacaksınız. Kitapların yanında CD bulunuyor. Okuma, dinleme ve öğrenme şeklinde bir kitap. Çocuklara hem klasik müziği sevdirmek hem de eserlerin yaratıcıları hakkında bilgilendirmek açısından oldukça güzel bir seri.

3- Benim Sanat Kitabım – Rosie Dickins

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından okuyuculara sunulan kitap gerek görselleriyle gerekse anlatım tarzıyla çocukların ilgisini çekecek bir kitap. Okul çağı çocuklarının seveceği kitapta sanatla ilgili bilgiler, ressamların ilk resimleri gibi bilgiler bulunuyor.

Çocukların ilgisini yalnızca anlatarak, konuşarak çekemiyoruz. Aynı zamanda hayatına bunu dahil etmeliyiz. Kendimden örnek vermek istiyorum. Oğlum resim yapmayı hiç sevmez. Hadi al sana boya aldım, defter aldım demekle de onu ikna edemem. Fakat son zamanlarda ben resim yapmaya başladım. Suluboya yapıyorum. Hikayeler yazıyorum. Geçen hafta kendisi geldi dedi ki, “anne ben resim çizeyim sen de yazılarını yaz çizgi roman yapalım.” 5 yıldır ilk kez benden boyalarını istedi diyebilirim. Çünkü beni gördü, merak etti ve en sonunda denemek istedi.

Sizin de önereceğiniz sanatla ilgili kitaplar varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim.

Sevgilerle…

Yorumlarınız benim için değerli!