Düğün Stresi ile Başa Çıkmak

evlilik-stresi-nedir

Nikah günü yaklaşırken başlayan stres ve anksiyete ile nasıl başa çıkabilirsiniz? Herkes bunu yaşıyor mu yoksa sadece sizi mi buluyor bunlar? Doğru karar mı? Ailesiyle anlaşabilecek miyim?

Tüm bu sorular nikah tarihi yaklaşırken hemen her çiftin kafasını kurcalar. Merak etmeyin bunu ilk siz yaşamıyorsunuz, son da olmayacak. Evlilik yaklaşırken bir anda tüm arkadaşlarınız kötü anılardan mı bahsetmeye başladı? Maalesef çoğunluk bir anda evliliklerinin ne kadar kötü olduğundan bahsetmeye bayılıyor. Kafanızdan bir sürü soru geçerken bir de size destek yerine negatif enerjiyle dolduran insanlardan kendinizi korumanız gerekiyor. Düğün stresinden kurtulmak sandığınız kadar zor değil.

Endişeli veya stresli hissetmek hayatımızın normal bir parçasıdır, ancak stresiniz sürekli artuyorsa ve daha ileri boyutlarda panik atak yaşıyorsanız, kesinlikle profesyonel yardım almalısınız. Bugün sizlerle paylaşmak istediğim ise hissettiğiniz endişe düzeyi ne olursa olsun, planlama sürecinde sizi ayakta tutmak için evlilik stresi ile başa çıkma araçlarının ve ipuçlarının gerçekçi bir listesidir.


Stres Faktörünüzü Belirleyin

Bu, kendi düğün günüm için de kullandığım bir taktik. Gün içinde kaygı duyma ihtimaliniz olan anları tahmin edin ve bunları yönetebileceğiniz bir hale getirin. İster düğün sabahınızdaki insanlarla dolu bir oda, ister ilk dansınızı düşünün ya da dopdolu bir kuaför salonu… Eğer bunlar sizi strese sokan faktörlerse bu kısmı atlayın ya da bu anı yönetin. Örneğin kuaförde düğün saçı yaptırmak için tüm akrabaları istemiyorsanız tek gideceğiniz şekilde ayarlama yapın. Bir konuşma planlıyorsanız ve bu sizi endişelendiriyorsa bu adımı atlayın. Konuşma yapmayın.

düğün-stresi

Planlı Olun

Haftalık plan oluşturun. Ne kadar çok gezer ve fikir alırsanız o kadar kafanız karışabilir. Haftalarca etrafta dolaşırsanız bu süreçte daha fazla strese girebilirsiniz. Haftalık karar verme süreleri belirleyin, arama yapın ve listenizdeki bir sonraki işe hızlıca geçin!

Kıyaslama Yapmayın!

Bunu söylemek yapmaktan daha kolay ama düğününüzü kimseyle kıyaslamayın. İster iş yerinizden bir kız ya da Instagram’dan bir çift olsun, düğününüzü bir başkasına karşı kıyaslamayın. Ofisteki arkadaşınızın düğünündeki muhteşem yemekleri düşünmeye başlamayın. Evlilik stresinden kurtulmanın yolları bu günün yalnızca sizin gününüz olduğunu unutmamaktan geçiyor. Başkaları için değil kendiniz için plan yapın.

Hayatınızın Odağı Düğün Planlama Olmasın

Özellikle bu dönemde onlara daha çok ihtiyacınız olacak. Güzel bir müzik, meditasyon, bol köpüklü banyolar. Düğün gününüz yaklaşırken tek düşünceniz düğün planlamanız olmasın. Kendinizi şımartmaya devam edin. Masa oyunları, hobiler, kitap okuma saatleriniz devam etsin. Düğün gününüz çok özel olmalı, haklısınız ama tek hayat amacınız bu değil. Bunu unutmayın! Düğün stresi sizi sarmasın.

Tanıdığım çoğu gelin ve bir sürü damat düğün öncesi bu düğün stresi ve anksiyetesi sorununu yaşadı. Bunalmış hissetmekten ve konuşacak, sahip olabileceğiniz korkuları açıp kabul etmekten, bazen gözyaşı dökmekten daha doğal bir duygu yoktur. Erkeklerde evlilik stresi de en az kadınlarınki kadar zor olabilir.


Düğün planlamasının eğlenceli ve heyecan verici olması gerekiyordu. Evet, kaçınılmaz stresler var ama bunları aşmak için zamanınız var. Bir düğün planlama ya da sürecin tadını çıkaramama fikrinden etkileniyorsanız, buna değip değmeyeceğini düşünün. Unutmayın, evlenmek için ihtiyacınız olan tek şey bir kayıt memuru ve iki şahittir. Bu yüzden bir akrabanızı hayal kırıklığına uğratmak veya bir depozitoyu kaybetmekten endişe etmeyin, mutluluğunuz ve huzurunuz çok daha önemlidir!

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Sevgiler…

Yorumlarınız benim için değerli!