Hayat Felsefesi Oluşturmak

Bugün bir web sitesi buldum. Omar Itani tarafından oluşturulan bir site. Web sitesinin linki burada. Kişisel gelişim, yaratıcılık gibi konularda bilgiler veriyor. Hayat felsefem diye bir liste paylaşmış. Çok hoşuma gitti ve hayat felsefesi oluşturmak ile ilgili bir yazı yazmak istedim.

Hayat Felsefesi

İşte Omar Itani’nin hayat felsefesi hiç değişiklik yapmadan paylaşıyorum;

 • Yalnızca yaparak öğrenirsiniz, bu nedenle keşfetmek için can attığınız bir fikriniz varsa, şimdi başlayın—öğrenmenin tek yolu bu.
 • Bir yıl içinde kim olacağınız, günlük alışkanlıklarınızın ve bugün her gün yaptıklarınızın bir toplamıdır.
 • Büyüme, denemenin bir işlevidir; bir şeyleri yapmanın yeni yollarını denemeyi bıraktığınızda, büyümeyi de bırakırsınız.
 • Büyüklük sonuçta değil süreçtedir; herhangi bir şeyde harika olmak için tutarlı olmalısınız.
 • Değişim kapıları her tarafınızda; mutsuzsan hayatında yeni bir kapı açmayı dene.
 • Yaratıcılık basit olduğunda kazanır; işleri karmaşıklaştırmayın.
 • Minnettar olmak ve daha fazlasını vermek için her zaman bir sebep bulabilirsiniz.
 • Yavaş yaşamayı öğrendiğinde hayattan keyif alacaksın ve ancak kalbinle hissedileni görmeye başladığında yavaş yaşamayı alışkanlık haline getirebileceksin.

Hayat Felsefesi Nasıl Bulunur?

Kişisel bir felsefe oluşturmak, nasıl bir vizyon belirleyeceğinizi anlamak ve karakterinizin güçlü yanlarını öğrenmek, zihniyetinizi geliştirmek ve optimize etmek için çok önemlidir. Düşünce kalıplarımız nasıl performans gösterdiğimizi etkiler. Bu nedenle, kişisel bir felsefeyi benimsemek, elimizden gelenin en iyisini yapmak için düşünce kalıplarımızın farkındalığını nasıl geliştirdiğimizdir. 

Öz kimlik duygunuzu güçlendirin.

Kim olmak istediğinize uyum sağlamak için, her şeyden önce kim olduğunuzu belirlemelisiniz. Bir kişilik testi yapmak veya hatta aile ve arkadaşlara fikirlerini sormak, güçlü ve zayıf yönlerinizi ve sizi neyin harekete geçirdiğini belirlemenize yardımcı olabilir. 

Kim olmak istediğinize dair sağlam bir kavrayışa sahip olun.

 • Her gün uyanmak için seni heyecanlandıran şey nedir? 
 • Temel inançlarınız nelerdir? 
 • Hangi değerler senin için önemli? 
 • Başkalarında hangi ahlaka değer veriyorsunuz? 

30 maddelik bir “Ben” ifadesi yazın.

Bir “Ben” ifadesi, hayatta başarmak istediğiniz şeyleri onaylamanıza yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda halihazırda nerede olduğunuzu özetlemek için yararlı bir günlük tutma aracıdır. Kalemi kağıda döktüğünüzde zihninizin özgürce akmasına izin vermek, size kendinizin filtrelenmemiş bir özetini sağlayabilir. Ben ile başlayan 30 cümle kurun. Kendinizle ilgili olumlu özelliklere odaklanarak yazın.

Hayat Felsefesi Ne Olmalı?

En iyi kişisel felsefe, ideal yaşamınıza doğru çıkmak istediğiniz yolculuk için size bir yol haritası sağlayacaktır. İyi bir kişisel felsefe, temel değerlerinize dayanacak ve neyi temsil ettiğinizi ve bunun sizi bir kişi olarak nasıl etkilediğini özetleyecektir. Kişisel felsefeniz size özeldir ve bu nedenle en iyi felsefe, kişiliğinizi kuşatan felsefe olacaktır. 

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!