Kedilerle İlgili İlginç Bilgiler

cat-vetİki tane dünya tatlısı siyam kedisine sahip olduğum için tabi ki blogumda bir kedi yazısı olmalıydı. Kedi beslemeyenler her ne kadar kediler nankördür falan gibi konuşsalarda kedi sevgisini besleyen anlar. Çoğu kedi aslında sahibine alıştığında bir köpek kadar sadık olabiliyor. Örneğin büyük kedim Duman kardeşim onu nereye çağırırsa oraya peşinden gider. Mutfağa çağırır koşarak gelir, salona çağırır Duman yine gelir. Kendisini köpek zannediyor maalesef. Tabii küçük olan Paşa için aynı şeyleri söyleyemiyorum çünkü o kendini ne sanıyor henüz tam anlayamadık.

Aşağıda kedilerle ilgili ilginç bilgileri bulabilirsiniz.

-Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır.

-En iri kedi ırkı Ragdoll, en ufak kedi ırkı Singapura’dır. Ragdoll cinsi kedilerin erkeklerinin ağırlığı 5.5 kg ile 9 kg arasında değişirken, dişilerinin ağırlığı 4.5 kg ile 7 kg arasında değişir. Singapura cinsinin erkekleri yaklaşık 3 kg iken, dişileri yaklaşık 2 kg ağırlığındadır. Ortalama bir kedi yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 arası yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100’ün üzerinde yavruya sahip olabilir. 1952 yılında ABD’nin Texas eyaletinde yaşayan Tabby adlı kedi, 18 yaşında son yavrusuna sahip olmadan önce doğurmuş olduğu 420’nin üzerindeki kedi ile bu alandaki rekorun sahibidir. Tek bir çift kedi ve onların doğurdukları yavru kediler 7 yıl içinde 420,000’in üstünde birey içeren bir kedi nüfusu oluşturabilir.

 • Bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.

 • Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır.
  -Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir.
  Kedilerin köprücük kemikleri olmadığından kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler.

 • Psikoloji biliminde, kedilerden korkma durumu ailurofobi, kedilere duyulan sapkınlık ise ailurofili terimleriyle anlatılır. (Ailuro kökeni Yunanca’dan gelmektedir).
 • Bir kedi diğer bir kediye hemen hemen hiç “miyav” lamaz. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitaptır.
 • Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.
  -Kediler renkli görebilmekle birlikte kısmi renk körüdürler. Bu renk körlüğü insanlarda görülen kırmızı/yeşil renk körlüğüne denk gelmektedir. (Kırmızı tonlar yeşil tonlarında, yeşil tonları kırmızı tonları olarak görülmektedir.)
 • Öte yandan bir kedi hayatının neredeyse % 30’unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.

1607seker-kediler

İster safkan ister melez olsun, ev kedileri leopar ya da vaşak gibi diğer vahşi kuzenleriyle bazı aynı özelliklere sahiptir. Ormanlarda şanssız avı üzerine atlayan bir kaplan ile kendi kediniz arasındaki benzerliği görebilmeniz için, onu hareket eden bir yaprağın üzerine atlarken seyretmeniz yeterlidir.
Eğer bu benzerliği aklınızda tutmayı başarırsanız, kedinizin yaptığı bir takım hareketlerin sebebini de kavrayabilirsiniz. Çünkü bu hareketler içgüdüseldir ve bu yüzden de öğrenilmeye ihtiyaçları yoktur. Örneğin, dışarıda daha fazla vakit geçiren bir kedi sanki sürekli bir yerlere tırmanması gerekiyormuş gibi davranır. En yakındaki ağaca fırlar gider ve keyifle yukarı tırmanır.
8216kedi1
Kediler son derece meraklıdır. Ne olduğunu keşfetmek için neredeyse her türlü şeyin içine girip tırmanmaya çalışırlar ve söz konusu “şey” yağmur suyuyla dolu bir çöp tenekesi ya da kapağı açık bırakılmış bir klozet veya üzerine yanlışlıkla basılabilecek boş bir poşet olduğunda, tehlikeli durumlara yol açabilir.
Keşif, yavru kedinin öğrenme sürecinin bir parçasıdır. Eğer yavrunuz yasak bir bölgeyi keşfe başlarsa, genelde sert bir “hayır” onu caydırmaya yeter. Yavru kedinizin dikkatini çekmenin bir başka yolu da en sevdiği oyuncakla onu oyuna çağırmaktır.

Kediler sıcak, karanlık yerlerde uyumaya bayılırlar. Bu yüzden şifonyerinizin çekmecelerini, sandık ve dolaplarınızı kapalı tutun. Fırının, bulaşık makinesinin ya da kurutma makinesinin kapağını kapatmadan önce kedinizin orada olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca evden çıkmadan önce kedinizin kazara bir odada veya bir dolapta kilitli kalmadığından emin olmak için mutlaka bir “kedi kontrolü” düzenleyin. Bir kedi gibi düşünün. Her zaman keşfedilecek yeni yerler peşinde olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Ve son olarak kedileri anlatan en iyi sözle bitirmek istiyorum ;

Derler ki, köpeklere yemek verildiğinde köpekler şöyle düşünür; “Bu insan bana yemek veriyor, demek ki o benim tanrımdır.” Ama aynı şekilde kedilere yemek verildiğinde ise, kediler o an şunu düşünürler; ”Bu insan bana hizmet ediyor, demek ki ben onun tanrısıyım.”

5 Comments

 1. harikaaaaaa

  1. sadece yorumum gözüksün diye bunu yazdımm

 2. – Bir kedi diğer bir kediye hemen hemen hiç “miyav” lamaz. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitaptır.
  2 kedim var ve bunu hiç düşünmemişim. Kendime şaşırdım 🙂

  1. Benimdeniki kedim var bunu okuyunca bende sasirmistim 🙂

 3. […] kedi geçen kitapları sizlerle paylaşıyorum. 17 yıl beni kedi annesi yapan rahmetli canlarım Pati ve Duman’ı da anmadan […]

Yorumlarınız benim için değerli!