Yeni Bir Anlam Arayışına Girmek

Bugün bir Instagram paylaşımında düşündürücü bir yazı okudum. Yazı özetle; yıllardır okumak zevk aldığı kitapları okumanın onu daha da depresif yaptığını, her gün yapabildiği rutinleri bırakmak istediği gibi kişisel bir iç döküştü. Çok tanıdık hislerle doldum (kendimden biliyorum). Yeni bir anlam arayışına girmek tam da bu noktada devreye giriyor.

Sürekli aynı şeyleri yapmak zorunda mıyız, hep gelişme yolunda yürümeli miyiz? Arada bir durmak olamaz mı? Ben haftada bir gün duruyorum mesela. Haftanın her günü mutlaka okuyorum, çalışıyorum, yemek – temizlik – ütü yapıyorum, ailemi arıyorum, bu blogu yazıyorum. Fakat bir gün boyunca da hiçbir şey yapmıyorum. Bu bana çoook iyi geliyor.

Herkesin boşluk hissi yaşadığı zamanlar olabilir. Kitaplar ve filmler bu konuda bizi biraz kendimize getirebilir. Bu dönemlerde okuyabileceğiniz kitaplar, kişisel gelişim, içsel keşif, motivasyon ve yaşamın anlamı gibi konuları ele alan kitaplardır.

Kendini Bulmak için Kitap Önerileri

  1. “İnsanın Anlam Arayışı”: Viktor Emil Frankl’ın Holokost deneyimlerinden ilham alarak yazdığı bu kitap, yaşamın anlamını keşfetmeye odaklanıyor.
  2. “Şimdi’nin Gücü”: Tolle, şimdiki anın değerini vurgulayan ve iç huzurun nasıl bulunabileceğini anlatan bir eser sunar.
  3. Siddhartha“: Hermann Hesse’nin bu klasik romanı, bir kişinin içsel yolculuğunu ve anlam arayışını konu alıyor. Ben pek odaklanamamıştım ama seveni çok fazla.
  4. Alan Watts – “Zen Yolu”: Alan Watts’ın Zen felsefesi hakkında yazdığı kitaplar, iç huzur ve yaşamın anlamı konularında düşünmenize yardımcı olabilir.

Bu kitaplar, içsel keşif, yaşamın anlamı ve kişisel gelişim konularında düşünmenize yardımcı olabilir. Ancak her insan farklıdır, bu nedenle size en çok ilham veren ve sizi en çok etkileyen kitapları bulmak için biraz deneme yapmanız gerekebilir. Çok fazla bu tarz kitapları okumak bana pek keyif vermiyor ama her ay mutlaka bir tane kitap okuma listeme ekliyorum.


Yeni haberler için bu siteyi Google News’ten takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Yorumlarınız benim için değerli!