Etkili Kitap Okumak Ama Nasıl?

etkili-kitap-okumak

Kitap okumak ve bilgilendirici makaleler okumak en sevdiğim eğlencedir. Peki kitap okumanın etkili bir yöntemi var mı? En etkili kitap okuma teknikleri nedir? Kitap okumak faydaları saymakla bitmeyen bir derya.

Telefonumda okuyorum, iPad’imde sayfaları kaydırıyorum. Ve sabahları derin çalışmadan hemen önce ve akşam yatmadan önce fiziksel olarak kitap okuyorum.

Romalı bir Stoacı filozof olan Seneca bir keresinde şöyle demişti: “Sınırlı sayıda usta-düşünür arasında oyalanmalı ve zihninizde sağlam bir yer edinecek fikirler türetmek istiyorsanız onların eserlerini sindirmelisiniz.”

İlginizi Çekebilir; Bu Yaz Okuyabileceğiniz En İyi Kitaplar

Okumak bir beceridir ve insanlar farklı beceri seviyelerinde okurlar.

Harika bir kitap bir sanat eseridir – analitik olarak okumayı öğrenmek, bir başyapıt için zaman ayırmak ve amaçlı okumak demektir.

Harika bir kitap bulduğunuzda, daha yüksek düzeyde bir beceri düzeyinde okumalıyız. Bir kitapta yer alan en iyi fikirleri sindirmenin ve çıkarmanın tek yolu budur.

Etkili Kitap Okumak

Hala değerli kitapları nasıl okuyacağımı öğreniyorum. Fakat şimdiye kadar öğrendiğim en iyi derslerden biri, modern hayatın baskılarına rağmen harika kitapları yavaşça okumaktır. Süreci aceleye getirmeyin. Daha derine inmek faydalıdır.

Bir okuyucu, bir kitaptan neredeyse tüm gizli, düşündürücü fikirleri alabildiğinde, içgörülü bilgileri kavrayabildiğinde, her bölümün önemini belirleyebildiğinde ve ilgili bilgileri yaşamına uyguladığında, daha üst düzey bir beceri düzeyinde okuyor demektir. Üst düzey okuma sürecinde pek çok minik detay var. Kitap okumak İngilizce konusunda kendimi geliştirmek istiyorum. Kitapları anadilinde okumak için birçok girişimim var 🙂

Kitap Okumak

Harika bir kitap hayatınızı değiştirebilir, sizi daha akıllı yapabilir ve öz bilginizi geliştirebilir. Ayrıca varlığından haberdar olmadığınız fırsatların kapısını aralayabilir ve hayatta beklediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir.

Ancak bir yılda mümkün olduğunca çok kitap okumayı hedeflerseniz, o anlama düzeyine ulaşamazsınız. Okumak bir sayı oyunu değildir. Yıllık olarak kendime okuma limitleri koyarım fakat bu limitler yalnızca bir yılbaşı hedef listesi olarak kalır. Çünkü bazen bir kitabı uzatmak isterim bazen de hemen bitsin diyerek okurum. Sonunda o liste mutlaka değişir.

Okuma sanatı, entelektüel merakı içerir. Bununla birlikte ilgili bilgiyi bulmak için bağlılık ve keskinlik gerektirir.

Daha yüksek düzeyde bir beceri düzeyinde okuduğunuzda, kendinizi konuyla ilgili varsayımlarınızı geliştirmek, yükseltmek veya değiştirmek için kanıt arayan bir bilim insanı olarak düşünün.

Okumayı bitirdiğinizde, kendiniz düşünün. Analitik olun ve daha iyi bir insan olmak için kullanabileceğiniz her şeye karşı tetikte olun. Daha sonra kullanmak üzere saklayabileceğiniz bilgilere dikkat edin.

Nasıl okuduğun ve ne okuduğun bilgi seviyeni belirler. İnsan yaşamının zamansız gerçeklerini bulmak ve anlamak için kitaplarınızı akıllıca seçin.

Benimseyebileceğiniz basit bir üst düzey kitap okumak yöntemi

  • Üst düzey okuma, çok fazla zihinsel enerji ve odaklanma gerektirir. Bunu ancak doğru zamanda okursanız başarabilirsiniz – en uyanık olduğunuz sabahları tercih etmek. Her sabah bir sayfayı derinden sindirebilirsin.
  • Her kurgusal olmayan kitap için, okumayı seçersiniz, niyetle başlayın – ondan ne elde etmek istiyorsanız. Amacınız ne aradığınızı belirleyecektir.
  • Bölümleri incelemek için önceden okuyun. Kitabın yapısını, yazarın fikirleri nasıl sunduğunu ve derin okumanız için en iyi yaklaşımı keşfetmenize yardımcı olur.
  • Okuma sürecini harika bir zihinle bir konuşma haline getirin – sorular sorun, doğrulanması gereken fikirleri daire içine alın ve sonuçlar çıkarın.
  • Bir yazarın zihniyetiyle okuyun – not alın. Daha derine inmenin ve okuduklarınızı hatırlamanın en iyi yolu budur.
  • Not almak veya fikirleri özetlemek bir seçenek değil, bir zorunluluktur. Hayatınızda uygulayabileceğiniz derslere dikkat edin – kısa cümleler, alıntılar ve harika paragraflar.
  • Sizin için öne çıkan ilkeleri, rutinleri, dersleri ve alışkanlıkları yazmak için bir not alma sistemi oluşturun . Kitabı tekrar ziyaret etmeden tekrar tekrar kullanabileceğiniz kısa özetler oluşturun.
  • En sevdiğiniz kitapları yeniden okumayı bir alışkanlık haline getirin – bu, onları ilk okuduğunuzda kaçırmış olabileceğiniz fikirleri bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir kitaptan ilgili bilgileri çıkarmak, okumayı ömür boyu bir alışkanlık haline getirdiyseniz, ustalaşmanız gereken bir beceridir.

İlginizi Çekebilir; Karantina Günlerinde Dijital Okumalarım

Bilgelik olmadan harika bir hayatın olamaz. Ve büyük beyinlerden gelen deneyim ve düşündürücü fikirler hayatınızı zenginleştirebilir. Büyük yazarlardan ders çalışmak için zaman ayırın.

Sevgilerle

Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız fazlasıyla teşekkür etmiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın – Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter.

Bu yazıyı yazarken yararlandığım kaynak: How to Read a Book

Yorumlarınız benim için değerli!